Satranç Antrenörlerinin Durumu
Ateş Hocam
bir öğretmen olarak satrancı çok iyi bilmeselerde okullarada arkadaşlarımı satranç antrenörü olmaları konusunda teşvik ediyorum aralarında birkaçı da teşviklerim sonucu belge sahibi de olmuştur.
burada amaç satranç oyuncusu yetiştirmek değil sayısal olarak daha çok öğrenciye satranç oyununu öğretmek ve öğrenciler arasında sosyal etkinlik olarak satrancı yaygınlaştırmaktır.
çocuklar okul çıkışlarında internet kafeye gitmek yerine egzersiz açan öğretmenlerin gözetiminde haftada 6 saat birlikte satranç oynamaktadır tenefüs aralarında sınıflarındaki diğer arkadaşlarına evde büyüklerine veya kardeşlerine satranç öğretmektedir.
kaldı ki bir çocuğun bir satrançı olabilmesi için satrancın kurallarını deneyimli bir oyuncudan öğrenmesi gerekmez bu yazıyı okuyan pekçok oyuncuya satrancı muhtemelen babası, akrabası yada arkadaşı öğretmiştir. bu cocuklarda satranççı olamasalar bile en azından kendi çocuklarına satrancı öğretebilirler.
Bu öğretmenlerin durumu deneyimli satrançcılarımız arasında çok tartışılmaktadır diye bir ifade kullanmışsınız. öğretmenlerin bu işten aldıkları ücret yaklaşık 8 TL/saat tir yani tartışılacak birşey değil. haa bu ücrete ders veririm diyen deneyimli satrançcı varsa benim yerime derse girebilir tabiki benden daha faydalı olur bende alcağım ücreti seve seve kendisine taktim ederim.
ayrıca birşeyden daha bahsetmek istiyorum
Halis Hoca elosu varmı bilemiyorum ama 2010 yılında istanbulda küçüklerde katıldığı 11 takım turnuvasında takım halinde 10 birincilik 1 ikincilik alarak ifademi bağışlayın deneyimli oyuncuların çalıştırdığı takımlara nal toplatmıştı. yani bilginin yanında birazda ihlas.
benim fikirlerim ve düşüncelerim budur.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 11-08-2012, 00:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ömer öztürk - 11-08-2012, 11:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: kimyacituncay - 12-08-2012, 02:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ömer öztürk - 12-08-2012, 10:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 14-08-2012, 13:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ömer öztürk - 14-08-2012, 14:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 14-08-2012, 15:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ömer öztürk - 14-08-2012, 16:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuratOzertunc - 15-08-2012, 13:42