Büyük turnuvasına çocuk katılımı?
Merhaba,

Çalıştırdığım 7 yaşındaki bir çocuğun yetişkin turnuvasına katılımı hakkında antrenör arkadaşların görüşlerini almak istiyorum.

Satrancı seviyor, oyunu kaybettiği zaman bunu normal kabul ediyor ve bir sonraki turu heyecanla bekliyor. Şu ana kadar Minikler şenliğine ve bir tane Doğa okulu turnuvasına katıldı. Yetişkinlerle bir tek baba-çocuk turnuvasında karşılaştı ve heyecanlanmadan oynadı.

Açılışta merkez piyonu sür, hafif taşları geliştir ve rok atı uyguluyor. Açılış ezberlemiş değil ama açılışta temel hata yapmıyor. Açmazdan taş kazanabiliyor ama feda, strateji, temel oyunsonundan uzak.

Ay sonundaki Maltepe AVM turnuvasına katılması konusunda kararsız kaldım. Geçmiş turnuva fotoğraflarına bakınca turnuvaya çocukların katıldığını görüyorum ve muhtemelen son turlarda birbirleriyle eşleştiklerini tahmin ediyorum. Bu turnuvada ilk turlarda yetişkinlere karşı çabuk kaybedecektir. Oyun bittikten sonra rakibinin ona açıklama yapması tabii ki faydalı olacaktır ama her rakip böyle yapacak diye birşey yok.

Bir tarafta bu ilk turlardaki muhtemel hızlı kayıpların çocuğun üzerinde potansiyel olumsuz etkilerini öbür tarafta ise turnuva ortamını teneffüs etmesinin, turnuvada oynamasının ona getireceği faydaları düşünüyorum ve kararsız kaldım. Tabii bir de 0-9 ihtimali var ortada. Daha evvel hiçbir turnuvayı puansız bitirmedi. Bu katılacağı en güçlü turnuva olduğu için istemesem de 0 puan çekme ihtimalini de düşünüyorum. Sınıftaki arkadaşları için kararım kolay; onların hem satranç seviyeleri yeterli değil hem de galibiyete ve yenilgiye fazla tepki gösteriyorlar.

Bir antrenör olarak oyunu seven, yenilgileri normal bir sonuç olarak kabul edebilen bir çocuğunuzu özellikle ilk turlarda çabuk yenileceğini bilerek bu turnuvaya sokar mıydınız?

Saygılarımla,
Verba volant, littera scripta manet.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Büyük turnuvasına çocuk katılımı? - Yazar: kaissa - 16-08-2012, 09:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 26-09-2012, 11:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 26-09-2012, 16:42

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi