SPORUN ORTAK SORUNLARI
Alıntı:Nereye kadar? Bir yabancı oyuncuya ödenen para tüm oyunculara ödenenden fazlaysa burada bir sorun vardır. Yerli oyuncuların uyanma ve değerli olduklarını anlama vakti gelmiştir. Özellikle 2100-2300 ELO aralığındaki oyuncular er ya da geç isyan bayrağını kaldıracaklardır. Buna inanıyorum. Onların haklarını koruyan bir sendikanın ya da birliğin kurulma vakti gelmiştir.

Herkese merhabalar;

Ben sendikal faaliyet konusunda Türkiye'deki son durumu Hüseyin Abi'nin ifadelerinde yer alan "sol" ya da "sağ" kelimeleriyle değil de başka türlü ifade etmek istiyorum müsaadenizle..

Sermayenin olmadığı yerde sendikal faaliyetlerin yer alması pek mümkün değil.
Çünkü sendikacılık dediğimiz, bir sınıf çatışması ürünü olarak ortaya çıkmıyor mu zaten?

Ülkemizde şimdiye kadar satranca ilişkin bir spor sendikasının olmamasının olası nedenleri, ya elde sermayenin olmaması, ya da sendikaya üye sayısının yetersiz olacağı düşüncesidir.

Türkiye'de sermaye girişi son 10 yıldır belirgin halde vardır, bu inkar edilemez şekilde belirgindir. Fakat bu elbette yeterli değildir. Sporculardan oluşan bir sendika kurulduğunda, çoğu üye parasını zaten yeterince alıyorsa, orada ne üyelik ne de sendika kalır. Bu biraz da çoğunluğun dediği olur mantığındadır maalesef... Çünkü sendikacılık kuvvetli bir örgütlenme ister. Nitekim bu durum zannediyorum bir zamanlar futbolda da yaşanmıştı.

Durumu satranca indirgediğimde; Oktay Bey'den aldığım alıntı durumu çok güzel özetliyor aslında. Ortada bir sermaye vardır ve bu sermaye, tabiri caizdir, yabancı kaynaklar tarafından sömürülmektedir! 2100-2300 ELO'ya sahip sporcularımız bile bu durumun sıkıntısını özellikle son 4 yıldır belirgin olarak yaşamaktadırlar. 2100 ve altı ratinge sahip sporculardan bahsetmeye zaten gerek yok...

Avni Bey'in yazdıkları bugüne kadar konuşulan bütün sıkıntılara ortak bir çözüm önerisi niteliğinde olarak görüyorum. Ve ben böyle bir örgütlenme olduğu taktirde bu hareketi yürekten destekleyeceğim.

Son olarak;
Hüseyin Abi, umutsuz olman beni hem üzdü hem şaşırtı.. En öndekiler korkarken bu sözcüklerden, e biz neden ümitlenmeyelim?

Saygı ve Sevgilerimle
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
SPORUN ORTAK SORUNLARI - Yazar: avni katipoğlu - 14-09-2012, 01:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 14-09-2012, 09:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 14-09-2012, 20:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 14-09-2012, 21:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sena nur kaya - 14-09-2012, 22:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 15-09-2012, 09:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 15-09-2012, 18:44

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi