Satrancın Geleceği
Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Evet günümüz bilgisayarları insanlar kadar zeki değiller ve hangi durumda nekadar risk almalılar gibi konularda yetersiz kalıyorlar bu konuda sizinle kesinlikle hemfikirim.

Yalnız bu durum böyle mi devam edecek? Yani tam anlamıyla gerçek yapay zekaya sahip yazılımlar üretilemeyecek mi? İnsanlar gibi, satranç motorları da ev hazırlığı yapıp kendi yazılımlarını geliştiremezler mi? Yada turnuvadaki pozisyonu, hedefi ve kalan maçlarına göre alacağı risklere karar verebilecek hale gelemezler mi?

Eğer geriye bakarak teknolojinin evrimine bakarsak ben bu sorulara kesinlikle evet geliştirebilirler diyorum. Bir insan günde 12 saat ev hazırlığı yapabiliyorsa, bilgisayar 24 saat ve çok daha fazla kapsamlı bir şekilde yapabilecektir. Zaten günümüzde ev hazırlıkları da bilgisayar yardımıyla yapılıyor.

Yazılımlar, yorum ve öğrenme kabiliyetlerini kazandıklarında satranç problemi çözülme yoluna girilmiş demektir. Varyantların Oktay beyinde belirttiği gibi sondan başa doğru çözümlemesi yapılacak. Yani hangi varyantın sonucu ne olur hangi taraf kazanır gibi kesin sonuçlar elde edilmeye başlanacak.

Kısaca bir kısırdöngünün oluşması kaçınılmaz diye düşünüyorum. Tabi bu ne zaman olur 2030 mu 2040 mı bunu zaman gösterir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Satrancın Geleceği - Yazar: orheen - 15-09-2012, 11:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 16-09-2012, 00:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sadullaheken - 16-09-2012, 10:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 16-09-2012, 13:07

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi