KULÜPLER BİRLİĞİ
KULÜPLER BİRLİĞİ
T.S.F.’ nun gerek hukuk kurulundaki ve gerekse yönetim kurulundaki hukukçu üyelerinin, federasyonun yada satrancın yararına çalışıp çalışmayacağını zaman gösterecektir.Ancak benim kastettiğim konuyu açmak isterim.

Bağımsız hukukçular kavramından ben şunu anlıyorum.Hukuk içindeki tüm yapılanma,düzenleme ve kararların belli bir kişi yada zümrenin değil toplum yararını gözetilerek yapıldığı süreçtir.Bazen bir konuyu farklı dillerde konuşup aynı şeyi söylüyor olabiliriz.

Fakat aynı şeyleri istesek bile hayatın içindeki gerçekler ve uygulamaların çok farklı olduğunu da fark edebiliriz sanırım.Çünkü elimizden gelenin en iyisini yapmak çok öncelikliyken bazen gerekenleri yapmak zorunda kalmıyor muyuz?

ELBETTE BAĞIMSIZ HUKUK ve ONU UYGULAYICILAR…

Fakat hayatın içinde bunun uğraşını vermemize rağmen karşımızdaki tek engel ,mutlak güç,yönetime gelen zihniyetler olabiliyor.Zaten birçok STÖ toplumu yeterince aydınlatamadığı ,onun güvenini kazanamadığı için sadece adı tabelada kalmıyor mu?Gerçi burada toplumun duyarlılığı da çok önem kazanmaktadır.Eskiden bir “bağımsız yargı” vardı bilirdik.Şimdi de yeni bir”bağımsız yargı” kavramı işitmiyor muyuz ? Demek ki bağımsız yargı kavramı ve uygulamaları zamana ve başa gelen yönetim anlayışına göre de değişebiliyor.

Peki ama bu ne kadar doğru ?

Federasyon hukukçularının, federasyon çıkarlarını gözeteceği için,kulüpler birliği yönetmeliğini yapamayacağını,yada tarafsız- bağımsız olamayacağını,mutlaka denetler konumda olarak kulüpler birliğinin iç işleyişine karışacakları endişesini taşımak çok doğaldır.

Ama ben böyle bir şey önermiyorum ki…

Benim önerim endişemden kaynaklanmaktadır.Şöyle ki ;

Federasyonlar bünyelerindeki her türlü düzenlemeler ,seçimler biliyorsunuzki GSGM çatısı altındaki Genel Müdürlük Gözlemcisi raporu,DANIŞMA KURULU’nun tavsiyesi ile önce GENEL müdürlüğe sunulur.Genel Müdürlüğün uygunluk yazısıyla da bakanlığın onayına sunulur.Süreç böyle işler.Bunun farkında olmak lazım öncelikle…

Siz tamamen bağımsız hukukçularla bu düzenlemelerin yapılabileceğini sanıyor musunuz ? Ben çok arzu etmeme rağmen bu konuda iyimser düşünemiyorum.En azından 29 yıllık devlette çalışma sürecim bana bu durumun çok ender zıt örneklerini göstermiştir.Bir çok sosyal içerikli değişim alanında adeta bir devrim yapılması gereğini benimsemiş ve bu alanda maddi manevi,mesleki-ailevi ve hatta sağlık alanında BEDEL ÖDEMİŞ biri olarak hala toplumun umutla aydınlanacağı ve aydınlatılacağı sürece inanıyorum.Elimizden gelenin en iyisini yapmak yetmiyor her zaman.Bazen gerekenler yapılır.Hayatta buna tanık olmuyor muyuz?

Gereğine inandığımız şeyleri yapmıyor muyuz ?

Sonuç olarak sadece TSF değil,ama TSF ‘nin öncülüğünde bu durumdan sıkıntı yaşayan tüm federasyonların gerek hukuk kurulları gerekse yönetim kurulları AİT OLDUKLARI TABANLARININ SESİNE KULAK VEREREK ONLARA SORUMLULUK VE GÖREV VEREREK önce nitelikli,güçlü birlikteliği sağlamalı,daha sonra kurulacak ortak komisyonlarca planlama yapılıp harekete geçmelidirler.Bu konuda TBMM muhalefet partilerinden konuyla ilgili alan bilgisine sahip milletvekilleriyle de temas kurulmalıdır.Ben bu yolu gerçekci görüyorum.

Aksi durumda devletin içinde ve denetiminde makul bir oranda olmadığı uygulamalarda olmayacağını ,hatta Danışma Kurulu ndan geri döneceği endişemi paylaşmak isterim.

Ama umarım zaman beni haksız çıkartsın.!
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
KULÜPLER BİRLİĞİ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 20-11-2012, 11:46
Kulüpler Birliği ve Bağımsızlık - Yazar: nurkuti - 20-11-2012, 13:00
kulüpler birliği - Yazar: MuzafferŞekerli - 21-11-2012, 07:46
Re: BAĞIMSIZ KULÜPLER BİRLİĞİ, - Yazar: nurkuti - 21-11-2012, 10:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 21-11-2012, 11:26
Kulüplerin Birliği - Yazar: Cengiz Keleş - 21-11-2012, 12:56
KULÜPLER BİRLİĞİ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 21-11-2012, 15:34
kulüpler birliği - Yazar: MuzafferŞekerli - 23-11-2012, 06:33
UMUT ve UMUTTSUZLUK - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 23-11-2012, 11:48