Magnus Carlsen - Anand
Magnus Carlsen her oyunu ile satrançseverleri etkilemeyi başarıyor. Hem yendiği hem de yenildiği maçlarda. Başlığıda London 2012 için açmıştım ancak ünvan maçı için devam ettirebiliriz diye düşünüyorum. Evet ünvan maçı Wishwanathan Anand vs. Magnus Carlsen..

Anand'ın katılmış olduğu son turnuvalara bakıyorum da, oldukça yorulmuş gibi görünüyor. 4 maç çok etkili oynuyor 1 maç basit hatalara sahne olan oyunlar oynuyor. Önceki kararlı ve sürekli performansını kaybediyor diye düşünüyorum. Bir turnuvaya iyi başladığında iyi bir sonuçla tamamlıyordu. Ancak şu anda iyi de başlasa kötü de başlasa turnuvanın sonunda hangi sırada olacağını kestirmek oldukça zor. En son Tal Memorial turnuvasında Mamedyarov'a kaybetti. Ancak üçüncü turda Morozevich'i alet üstün bir şekilde yenmeyi başardı. Dördüncü turda da Gelfand ile oynayacak. Ve ben Gelfand-Anand karşılaşmalarını dikkat ile takip edenlerden biriyim çünkü oldukça güzel maçlara sahne oluyor. Ve sonucu ne olacağı belli değil ancak Anand'tan galibiyet bekliyorum.
Önceki turnuvalarında da ufak inişli çıkışlı performanslar sergiledi. Ancak kararlı oyun stili ile 60 yaşına kadar bile etkili bir oyuncu olacağını düşündüğüm Anand bu kez ünvan maçında zorlanacak diye düşünüyorum. Anand'tan TAM BİR DÜNYA ŞAMPİYONU GİBİ diyebileceğimiz kaç oyun izliyoruz? Ben 1 veya 2 tane hatırlıyorum. Carlsen ise dünya şampiyonu olmamasına rağmen dünya şampiyonları gibi oyunlar oynadığına bir çok kez tanık olduk. Gerek oyun için stratejik ve psikolojik olsun, gerek süresel anlamda olsun berabere konumları kayıp konumları ibretlik galibiyetlere çevirmeyi başarabiliyor. Fakat onunda karşısında çok ciddi bir rakip var Her ne kadar oyun stili bu türde olsada bunları yediremeyeceği bir rakip var. Anand!

Genelde ilk 2-3 veya 4 maç klasik hamleler ile berabere biter. Oyuncular çalışmış olduğu taktikleri ilk maçlarda denemezler. En son Gelfand-Anand ünvan maçında buna tanık olduk. Ancak sonraki turlarda çalışılan taktikler ortaya çıkar ve oyunlar galibiyetler ile sonuçlanmaya başlar. Genel görünüm böyle olur. Ancak bu karşılaşmada bu kuralın bozulacağına inanıyorum. Carlsen inatçı oyun yaklaşımı ve kazanma hırsı ile her maçında bizi şaşırtacak hamleler ile oynamayı tercih edecek ve bizlere güzel maçlar izletecek diyorum. Carlsen ne kadar hırslı oynarsa Anand bilakis o kadar sakin oynayacaktır ve karşımızı çok değişik oyunlar çıkacaktır. Her turnuvada olduğu gibi burada da görüşüm aynı. Hak eden kazansın..

Saygılar...
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Magnus Carlsen - Anand - Yazar: Hakan Aktaş - 10-12-2012, 19:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 10-12-2012, 21:03
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mustafaeynalli - 11-12-2012, 12:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 30-04-2013, 23:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 30-04-2013, 23:40
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 01-05-2013, 13:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 01-05-2013, 14:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: atti - 05-05-2013, 05:33
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erkin Karaokçu - 06-05-2013, 22:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 07-05-2013, 19:20