Türkiye Gençler Şampiyonası Nasıl Bu Hale Geldi?
2013 Türkiye Gençler Şampiyonası sonuçlandı..

http://gencler2013.tsf.org.tr/

Her şeyden önce, başta dereceye giren sporcular olmak üzere, tüm katılımcıları, turnuvada görev alan hakemleri ve katkı sağlayan diğer çalışanları kutluyorum..

2013 Türkiye Gençler Şampiyonası ile ilgili bazı istatistikler paylaşmak istiyorum:

Katılımcı sayısı: 60

ELO'lu sporcu sayısı: 30 (28'i 2000 rating altında)

En yüksek ELO'lu sporcu: 2092 rating

45 sporcunun lisansında İstanbul yazıyor, 15 sporcu ise başka iller adına kayıtlı.. Başka illerden lisans çıkartmış sporcuların pek çoğu da İstanbul'da konaklıyor diye biliyorum.. Mesela bir Antalya kulübünde satranç oynuyorsanız, İstanbul'da yaşasanız bile lisansınızda "Antalya" yazıyor olması lazım(yanlışım varsa düzeltin)..

Yani Türkiye Gençler Şampiyonası'na şehir dışından katılım ya yok, ya da yok denecek kadar az.. Hal böyleyken İstanbul'dan katılım durumu da ortada..

Peki, geçmişte aynı yaşlardaki sporcular için en prestijli turnuvalardan biri olan Türkiye Gençler nasıl bu hale geldi?

Tarihler mi uygun değildi?
İmkanlar mı?
Ödüller mi?

Yetersiz olan neydi?

Bu turnuvanın yeniden aktif hale gelmesi, Ateş Ülker Hoca'mın senelerdir söylediği "piramidin ortası"na yönelik önemli bir yatırım olacaktır..

Bu turnuvayı kaybetmeyelim..

Hatta bundan 4-5 sene önce minikler/yıldızlar/gençler ve "yaş grubu" turnuvası saplantılarından kurtulmak adına; il düzeyinde gençler şampiyonaları yapılması yönünde talepte bulunmuştum ve o dönem Abidin Ünal Hoca'mın ve il temsilcimizin desteğiyle Antalya Gençler Şampiyonası düzenlenmişti..

Şu anda pek çok ustanın bu turnuvalarda yetiştiğini biliyoruz..

Bu konuda neler yapılabilir?
Türkiye Gençler neden bu hale gelmiştir?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye Gençler Şampiyonası Nasıl Bu Hale Geldi? - Yazar: ibrahimethemAy - 23-05-2013, 22:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: chesstime - 24-05-2013, 07:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 24-05-2013, 08:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 24-05-2013, 14:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 27-05-2013, 10:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 12-07-2013, 22:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 13-07-2013, 01:09

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi