SATRANÇ ÖĞRETMENLİĞİ
[color=darkred]Aşağıdaki yazı sayın Fatih Atakişi' nin onayı ile yayınlanmıştır.[/color]

Evet eski bir konu ama hayli can sıkıcı bunu yazmak zorundayım. Ne açıdan can sıkıcı ? Satranç açısından tabii....

Ekim 2013 de emekli oluyorum ama bizler emekliliğini köşede oturup geçirecek insanlar olmadığımızdan bu dönemi satranç öğretmenliği yaparak değerlendirmeye karar verdim daha doğrusu vermiştim.

İlk iş hemen çok iddialı bir okula başvurdum. Okulda son derece parlak öğrenciler okuyor ancak satranç açısından en ufak bir başarısı yok okulun.

Yani hoca için de zor bir durum. Başarının gelmesi zorlu çalışmalara bağlı. Müdüre istemez misiniz okulunuzda çocuklar satrancı iyi oynasın, turnuvalarda başarılı olsun böylelikle satrancın faydalarından daha çok yararlansınlar diye sordum ? Elcevap : bizim satranç hocamız var ....Ufak çaplı bir şoktan sonra hayatta çok dayak yemiş biri olarak yanıtı hazmettim ama yine de hakemin saymalarını duyabiliyordum.

Azmimi kaybetmedim ve başka iddialı bir okula başvurdum. Aradan bir ay geçtikten sonra lütfen bir e posta ile talebimin reddedildiğini ama net bir neden belirtmeden bildirdiler. Hakem yine saymaya başladı tabii
Düşünebiliyor musunuz ülkemizde satranç ne kadar ilerlemiş. Masa satrancında FM, yazışmalı satranç ta ise GM olmuş ,2ooo yılı Avrupa Şampiyonu bir antrenör görüşmeye bile gerek görülmeksizin reddediliyor.

Eeee tabii insanın aklına ne geliyor tabii neden ama neden sorusu ? Biz neden böyle her şeyin cılkını çıkarmakta ustayız..?

Satranç öğretmenliğini bu pespaye hale kimler getirdi ? Bu kadar mı kolaydır satranç öğretmenliği yapmak ? Bunca senedir alınan yol bu mudur? Satranç okullara inmiş güya....

Nereye dediniz ?..
Kimlerin hoca olduğu belli. Satrançtan anlamayan, hayatında turnuvaya girmemiş, tek bir satranç kitabı okumamış bırakın ders vermeyi almak zorunda olan bir sürü insan satranç hocası ünvanı altında ellerinde de federasyonun eğitici belgesi, bir hafta içinde üstün gayretlerinden dolayı verilmiş büyük satranç hocaları olarak etrafta cirit atıyorlar. Ehhh bizim gibi satrancın tozunu yutmuş duayenlere de bizim satranç hocamız var veya talebiniz uygun görülmemiştir yanıtlarını almak nasip oluyor.

Ne diyeyim satrancın ve satranç öğretmenliğinin bu hale gelmesine neden olanlar, isteyerek veya istemeyerek bilmem ortaya çıkan tablodan hoşnutlar mıdır ?

Okulların bu cehaletine karşın satranç merkezleri olaya daha akılcı yaklaşıyor şükürler olsun ki..

Tabii ki bana kucak açan satranç merkezleri oldu. Bunların içinde BESEM in (Beykent Satranç Eğitim Merkezi) benim kalbimde çok özel bir yeri oldu. Satranç için çırpınan bir aileye ait olan bu merkeze katkıda bulunmak en büyük arzularımdan biri oldu.

Ve siz sayın okul müdürleri....Okuttuğunuz çocukların en iyi şekilde yetişmesinden sorumlu olduğunuzu unutmayınız lütfen...

Saygılarımla
Fatih Atakişi[color=darkred][/color]
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
SATRANÇ ÖĞRETMENLİĞİ - Yazar: Abidin Ünal - 26-08-2013, 20:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 27-08-2013, 07:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 27-08-2013, 09:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 27-08-2013, 17:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: anand - 28-08-2013, 20:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-08-2013, 20:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ŞAHMAT - 30-08-2013, 20:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 31-08-2013, 07:59