odul olmayan turnuvaya katilmayalim.
Meşhur hikayedir;
Çocuk ilk kez babasıyla at yarışlarına gittiğinde sorar:
-Baba bu atlar niye yarışıyor?
Babası:
- Oğlum içlerinden birisi birinci gelecek de ondan.
Çocuk gene merakla sorar:
- O zaman diğerleri neden yarışır?
...

Babanın verdiği cevap değişebilir. Bunun cevabını bizler de bir şekilde verebiliriz.

Ödül elbette olmalıdır.
Ama ödül acaba her şey midir?

Koskoca alış veriş merkezlerinin kitleyi çekebilmek için satrancı kullanmasına ve onca ekonomik güce rağmen minnacık, komik ödüller vermesi çoğu kez tepki toplar.
Bu tepkiler de genellikle haklıdır.

Bir dostum yazmıştı, aynen aktarıyorum.

" Turnuva organizatörlerince, satranççıya verilmesi ilk akla gelen ödül/hediye, nedense satranç takımıdır, daha makbul olanı telefon, laptop veya nakit paradır anlayışı az biraz mola versin.

Turnuva organizatörleri, satranç dostları, birbirine arada sırada tablo, konser- tiyatro- seyahat-tatil bileti, sözgelimi arşivlerden hoş anısı olan bir ?fotoğraf?, tarihsel değeri olan bir turnuva veya film afişi, bir sanat dalı üzerine veya hayata dair bir anı kitabı, şiir, mizah kitabı, rastgele atıyorum bir olta takımı, aile boyu kuru-pilav, balık ziyafeti, atıyorum 4 kişilik pasta ve yanında da mumu olan şamdan, yaşayan veya dalından koparılmış gerçek bir çiçek, bir, müzik enstrümanı, müzik cd si, olmadı bir şarkı armağan edebilsin.

Hatta bir evcil hayvan, hatta büyüklere bile birer oyuncak verilse de abiler, ablalar, babalar ?bunu ben kazandım? diye gururla çocuklarına, yeğenlerine götürebilse, hediye edebilse, kendi çocukluklarını hiç unutmasa?"

Ödül, o eseri ortaya en iyi koyanın hakkıdır.
Turnuvaya her insan ödül için katılmıyor.

Turnuvaya katılarak bu durumu daha da etkili bir biçimde ortaya koyabilir, duruşumuzu sergileyebiliriz diye düşünürüm.

Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
odul olmayan turnuvaya katilmayalim. - Yazar: Mehmet - 14-03-2014, 18:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 15-03-2014, 15:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 16-03-2014, 00:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mustafaeynalli - 16-03-2014, 13:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 20-03-2014, 10:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Tuna Özateş - 20-03-2014, 18:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 21-03-2014, 23:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Tuna Özateş - 22-03-2014, 13:15