Istanbul Mahalli Ligi 2014 ve ayni zihniyet
Merhaba.

Istanbul mahalli ligi 2014 sona erdi. Elestirilerimi siralayayim:

1. Toplam 7 turlu turnuvaya 20 takim istirak etti. Gecen yila gore rakamda artis var, guzel.

2. Her 8 takim icin 1 takim bir ust lige cikacakmis. Bu bir ust lig, bu yil icat olunan 3. ligmis. Super lig, ana lig vs kavramlar benim kafami karistirdigi icin herkesin anlayabilecegi sekilde en iyi lig 1. lig, ondan bir alt lig 2. lig seklinde gidersek, mahalli ligden cikacak takim 3. ligde oynayacakmis. Bu 3. lig de yeni olusturulmus bu sene. Peki, guzel, anlasilir, anladik diyelim, ok.

3. Istanbul mahalli turnuvasina 20 takim istirak ettigi icin, ve her 8 takimin 1 takim terfi ettirme durumu oldugu icin, toplam 3 takimin terfi edecegi turnuva basinda ilan edilmis. Ok, guzel.

4. Turnuva oynandi. Ben Dobruca icin oynuyorum. Bizim takim 3. bitirdi turnuvayi. E buruk da olsa bir sevinc yasadik en azindan terfi ettik 3. lige diye. Ama o ne? TSF kendisinden beklenileni yapmakta bir an bile gecikmedi ve odul toreni oncesi anonslarda turnuvayi 16 takimin bitirmis olmasi dolayisi ile, tuzuk geregi, ilk basta aciklanan 3 takim terfi eder kuralinin aksine 2 takimin terfi etmis oldugunu duyurdu. Ama, efenim, Istanbul'lu TSF'li beyefendiler bu duruma itiraz etmisler, federasyon teknik kurulu ile konusmuslar falan da, 3 takim ciksin diye itiraz etmisler, onu da odul toreninde soylemeyi ihmal etmediler.

5. TSF Istanbul sitesinde deniyor ki, birinci olan Bogazici Universitesi tum maclarini cok kolay bir sekilde kazanmis. Benim takimim olan Dobruca ile olan maclarinda %100 kayip durumda olduklari Burak Uysal partisinde rating olarak da cok ustun olan Uysal'in ?? cektigini soylemeyi ihmal etmisler. Ki bu cift soruya ragmen parti kaybedilene kadar bayagi bir oynandi. Ancak satranctan hic anlamayan biri bu oyunun kolaylikla kazanildigini iddia edebilir. Etti.

6. Odul toreninde dile getirdikleri bir diger konu, Sariyer belediyesi'nin organizasyonunun ne muthis oldugu idi. Herkes alkisladi. Cok guzel.

Benim en dikkatimi ceken, cisini yapmak isteyen insanlarin sadece 2 kullanilabilir tuvaletin oldugu kapida once 10 dk sira bekleyip ardindan cis yapis sureleri boyunca burunlarini tikamak zorunda olduklari; para ve odenek ile aciklanmasi mumkun olmayan, ancak ve ancak insan zihniyeti ile aciklanmasi mumkun olabilecek temel konu "tuvaletlerin temizligi ve yeterliligi" konusunu nasil olsa artik turnuvanin bitmis oldugu ve kendilerinden sonra gelen diger turnuvalarin tufan oldugu ile aciklanabilecek sekilde hic kimsenin sikayet etmemesi, hatta ve hatta bizim takimdan birinin bile sikayet edilmemesi gerektigi ile ilgili gorusunu benimle paylasmasi oldu. Cok guzel.

7. Arkadaslar, satranc elite bir spordur. Bunlari haketmiyor serzenislerime cevremdeki insanlarin kulak vermemesi, dikkatimi cekti.

8. TSF adina mi, TSF Istanbul Il Temsilciligi adina mi yoksa Sariyer Beldiyesi adina mi, tam anlayamadigim sekilde, biri cikip bir konusma yapti. Sariyer Belediyesi'nin turnuva icin bu spor salonunu organize etmesinin oneminden, katilan takim sayisinin artmasinin oneminden falan bahsetti. Hatta 2 hafta sonra ayni yerde baska bir turnuva yapilacagindan bahsetti. Bizim turnuvanin "sartlar olustugu icin ELO'ya gonderileceginden" de bahsetti, vallahi billahi. Ama tuvaletlerin rezilliginden hic bahsetmedi. Belki de kendisinin tuvaleti gelmedigi icin oranin tuvaletlerini gormemisti. Peki diyelim. Ama gecen seneki onca ogretici makalelerimizden hic bir sey anlamadiklarini aciga vururcasina daha hala "turnuva gerekli sartlari sagladigi icin elo'ya gonderilecektir" aciklamalarina ne demeli?

Sonuc:

TSF Istanbul Il Temsilciligi derhal istifa etmelidir veya gorevden alinmalidir. Gorevden alinmalidir ama onlari gorevden alacak olanlar onlardan daha da az yakinlar satranca... Super!!

Birakin satranci, mantik ile uzaktan yakindan alakasi olmayan, salt kartvizitlerinde kendilerince onemli bir sifat yazdirma hevesinden ileri gitmeyen, satranc kelimesini dogru yazabileceklerinden kusku duydugum, satranc taslarinin hareketini bilmeyen, en passant veya opozisyon nedir diye sorunca cevap veremeyecek insanlara TSF veya TSF il kurullarinda gorev verilmesinin, satrancin hakettigi sayginliga ulasmasinda pozitif degil ancak negatif bir deger olusturacagi ve bu gorevi verenlerin de satranc ile ve satranci sevmek ile uzaktan yakinda ilgilerinin olamayacagini, altini cizerek vurgulamak istiyorum.

Listeye bakiyorum. Koskoca (!) TSF idare kurulu icinde en ust duzey satranccinin ratingi 1700 civarlarinda (yoksa ben mi cok iyi niyetliyim, daha da mi asagi?).

Baska sorum yok.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Istanbul Mahalli Ligi 2014 ve ayni zihniyet - Yazar: GokhanDemir - 02-06-2014, 21:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: acarozz - 03-06-2014, 23:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 04-06-2014, 01:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 04-06-2014, 11:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mesutcetinoglu - 04-06-2014, 12:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Fatih - 04-06-2014, 13:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 04-06-2014, 13:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erşan Gökerman - 04-06-2014, 22:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 05-06-2014, 15:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erşan Gökerman - 05-06-2014, 19:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 06-06-2014, 09:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 06-06-2014, 10:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 06-06-2014, 11:17