3. lig
Merhaba,

Dobruca Spor kulubunun sporcusuyum. Oncelikle sunu belirtmek isterim ki, bu tarafimdan merak edildigi icin gundeme getirilen kisisel bir iletidir ve kulubumu baglamamaktadir. Nitekim, soracagim soru, kendi kulubum disinda Istanbul icinden veya disindan baska bir cok baska kulubu de ilgilendirmektedir.

Once liglere kendim isim vereyim. En iyi lig = 1. lig olsun. Sonraki en iyi lig = 2.lig, sonraki en iyi lig = 3. lig vs. Super lig, Mega lig, Kulupler ligi, mahalli lig, Is Bankasi ligi ve Lemur sevenler ligi gibi terimler, sponsorun degismesi ile yildan yila degisebilen isimleri beraberinde getirmektedir. Herkes cok iyi anlasin diye en iyi lig 1. lig olmak uzere 1'den baslayarak ligleri 2, 3, .. diye asagiya dogru indirelim. Yazimi bu temelde okuyunuz.

Dobruca Spor Kulubu, Turk Satrancindaki en koklu kuluplerden biridir. 2011 yilinda 1. ligden dustu. Ben 2012 yilinda oynamaya basladim. Takim o sirada 2. ligde oynuyordu ve 1. lige terfi etmeye calisiyorduk. 1. lige terfi edemedigimiz gibi, bizzat benim gosterdigim son derece kotu performans nedeni ile bir sonraki yil tekrar 2. ligde oynayabilmek icin Istanbul mahalli ligine katilmak zorunda kaldik.

Bu forumu takip eden herkesin cok iyi bildigi uzere, satrancta en temel kriter olan rating tamamen yok sayilip devre disi birakilarak nicel bir cogunluk hesabi ve her 8 takimdan sadece 1 tanesi bir ust lige yukselir mantigi ile 2013 yilinda Istanbul mahalli liginde oynadik. Gercekten cok kuvvetli takimlar vardi. Deniz Su bizden daha kuvvetli bir takim kurmustu ve biz de takimimizda yer alan 1 GM'ye ve en iyi 2. rating ortalamasina sahip olmamiza ragmen mahalli ligde 1. olamadigimiz icin 2. ligde oynama sansini yakalamayadik.

Eger yakalasa idik, aynen Deniz Su'nun yaptigi gibi ayni yil 1. lige cikma sansimiz cok yuksek olacakti. Yani, sadece 1 yilda 1. lige cikabilecektik.

Yil oldu 2014. Bir baktik ki, bu yil agzimizla kus tutsak bile en iyi ihtimalle 2. lige terfi etmis olabilecegiz. Zira, 3. lig adli yeni bir lig icat olunmus ve mahalli liglerden cikan takimlar 3. ligde mucadele edeceklermis. Benim "icat olunmus" ifademi, forumu surekli takip etmesine ragmen okudugunu anlama yetisinden yoksun olan bazi kisiler "uydurulmus" olarak algilamislardir.

Benim sorum cok basit:
2013 yilinda oynadigimiz tum maclari kazansa idik 1. lige terfi edebiliyorduk. 2014 yilinda ise bir adet daha ligin var edilmesi ile birlikte agzimizla kus tutsak bile cika cika sadece 2. lige kadar cikabiliyoruz. 1 yil daha oynamamiz gerekir ki 1. lige tekrar terfi edebilelim.

Dolayisi ile fiiliyatta 1. lige cikabilme suremiz 1 yil uzadigi icin oynadigim takim aslinda kume dusmus olmuyor mu?

Bu soruya yanit verebilmek icin Aristo mantigi okumak veya kendi kendimize mantik yurutebilmek kafi. Suslu laflarla, efendim neymis, daha yonergeleri okumamis ta o yuzden bir sey diyemezmis, ya da, efendim incelemis de Dobruca'nin kume dusuruldugune iliskin bir karara rastlayamamismis falan, bunlara gerek yok. Konuyu saptirmayalim.

Ben gecen sene 1 yilda en ust lige terfi edebilecekken, bu seneki kurallar ve araya konulan lig ile bunu ancak 2 senede gerceklestirebiliyorum. Olan benim oynadigim takimin ve dolayisi ile benim 1 koca yilima oldu.

Haa, benim derken sadece benim degil. Istanbul ve diger illerdeki diger takimlarin ve onlarin oyuncularinin da. Bu aciklama da okudugunu anliyor oldugunu varsaymama ragmen neden oldugunu anlamlandiramadigim ve hayret ettigim bir bicimde aynen hep banaci bir cocuk edasi ile konulari ustaca saptirmayi ve inceden hakarete vardirmayi gorev edinmis kisilere gelsin.

Saygilarimla,
Gokhan Demir
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
3. lig - Yazar: GokhanDemir - 08-06-2014, 00:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 08-06-2014, 08:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 10-06-2014, 00:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi