Kitapların İzlerinde Yürüyerek...
Değerli arkadaşlar,

Günümüzde kitaplar artık ikinci plana mı düşmek üzere?
Onca emekler harcanarak hazırlanan o harika yapıtları, günümüz kuşaklarının çocuklarımız ve gençlerimiz neden bir türlü benimsemez?

Bu sorunun cevapları arasında en önceliği elbette teknolojinin o etkileyici kolaylıklar sunan cazibesine verebiliriz.

Analitik düşünceye de davet ederek, kitap okuma ile bilgisayarla bütünleşme kıyaslaması noktasında en önemli bir noktaya dikkat çekmek isterim;
Antrenörlerimizin vermesi gereken en önemli ve öncelikli çalışma ilkelerinden biri de, görsel-dijital eğitim materyallerinin yanı sıra temel kitaplardan yaralanma bilincidir.
Ama çok öncesinden de kitap sevgisini kazandırmak ve kitap okumayı benimsemesini sağlamaktır.
Bunun en büyük kazanımı ise; okuduğunu, gördüğünü, tanıklık yaptığı çevresini “anlamlandırabilme” yeteneğinin kazandırılmasıdır elbette!
Bu yetenek, eğitim çağındaki çocuklarımıza o en temel süreç içinde -sadece kitap okumak- la kazandırılabilir!
Çevresini ve hayatı –anlamlandıramayan- çocuklarımızın satrançta istenilen başarıyı yakalaması tamamen bir hayaldir.
Çünkü oynarken karşısına çıkacak olan binlerce pozisyonun , mantığından ve sırrından habersiz, tamamen tesadüflere dayalı içi boş bir oyun oynama modeliyle baş başa kalacaktır.
Çocuklarımızı bu durumdan kurtarmalıyız!

Bu anlamda ÖSF da da yazmayı düşündüğüm bir yazı dizisi yayınlamak istiyorum.

Önemli satranç yapıtlarının dilimize çevrilmesinde en derin takdiri hak eden değerli bütün sporcularımıza öncelikle içten saygı ve selamlarımı sunmak istiyorum.

Seri yazılarıma ALEXANDER KOTOV ‘UN BÜYÜK USTA GİBİ DÜŞÜN yapıtıyla başlamak isterim.
Ayrıca da;
Bu güzel yapıtı dilimize çok büyük özverili çalışmalar sonrası kazandırmış olan değerli sporcularımız IM Can ARDUMAN ve FM Can YURTSEVEN’ e içten saygılarımı ve minnetlerimi sunarım.

“…Büyük Usta Gibi Düşün beni o kadar çok etkilemişti ki, bitirir bitirmez ben bu kitabı çevirmeliyim deyip, elime kağıt kalemi aldım ve çevirisine başladım. –IM Can ARDUMAN…”

“…Bu klasiğin dilimize çevrilmemiş olması ciddi bir eksiklikti, hatta Can’dan ilk duyduğumda inanamamış, kendim de araştırma gereği duymuştum. Türk satranç çevrelerine yararlı olmasını diler, arkadaşım Can’a böyle bir çalışmayı hayata geçirdiği için teşekkür ederim.-FM Can Yurtseven…”

“…Taşlar tarafından iyi desteklenen bir er merkezi hala ciddi bir etkendir. Örneğin birazdan göreceğimiz bir diyagramda beyaz olarak oynamayı kim istemez?...
Botvinnik, Levenfish’e karşı 1935 Moskova Turnuvası’ nda beyazlarla oynuyor ve kısa zamanda rakibinin dikkatsizliğinden dolayı üstünlüğü ele geçiriyor…” ( Büyük Usta Gibi Düşün-130, Alexander Kotov)

“…İşte ikinci önemli unsur, gerçekten önemli olan devam yollarını bulmaktır. Analiz yeteneği geliştirmek için çalışmanın yolu budur…”
“…Şu yöntemi uyguladım: karmaşık bir konumu dizip, kendime tüm varyantları hesaplamak için 20-30 dakika süre tanıdım. Sonra onları yazıp, bu konumda gizlenen sırları ortaya çıkarmak için ne kadar iyi analiz ettiğimi kontrol ettim. Azar azar süreyi düşürdüm ve ne kadar başarılı olduğumu kontrol ettim. Sonunda yüzeysellikten kurtuldum ve düşüncemi hızlandırmayı başardım…”( Büyük Usta Gibi Düşün-25, Alexander Kotov)

“…Smyslov, Keres’in yarım puan önündeydi ve doğal olarak ona rakip olan kişiyi yenmek istiyordu ve böylece de en yakın rakibinden kurtulmuş olacaktı; fakat bir kayıpta Keres i turnuvanın lideri yapacaktı ve Reshevsky ile Bronstein da çok uzakta değillerdi. Bu yüzden de Smysov’un kale fedasını derin bir şekilde analiz etmeye başlamaya karar vermeden önce, her şeyin olabileceği zaman sıkışması riski de taşıyan bu durumu nasıl ele alması gerektiğini ona düşündürtecek haklı nedenleri vardı. Zaman sıkışmasında yapacağı kötü bir hamle ile birincilik ödülü ve dünya şampiyonu olma şansını kaçırmayı hiç mi hiç arzulamıyordu elbette…”( Büyük Usta Gibi Düşün-74, Alexander Kotov)

(Devam edecek)
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Kitapların İzlerinde Yürüyerek... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 06-07-2014, 20:03

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi