Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
Ne suçlama yapmak ne de ceza vermek bu kadar kolay olmamalı. Bilgisayar konusunu tabirimi mazur görün suni bir panik havası yaratarak tartışırken bunun es geçilmesinin anlamsız geldiğini pek çok mecrada dile getirdim. Görüyorum ki sadece beni rahatsız etmiyormuş bu.

Cezaların sınırının nerede belirleneceği önemli. Düşük de olsa bir çıta belirlenmeli. Eğer yetmiyorsa, o zaman zaten yeni bir tartışma olacaktır. Bu tartışma beklediğimden daha verimli geçiyor açıkçası. Doping benzetmesi belki insan sağlığına sonuçları açısından son derece yanlış ama haksız bir sonuç alma karşılaştırması bakımından bence doğru. Şunu da kabul etmek lazım dopinging spor literatürüne girmesi insan sağlığına zararlarının ortaya çıkmasından sonra oldu ve doping aslında sistemin zımnen bir parçası. Konu dışına daha fazla çıkmamak için uzatmayacağım, Hayata Dair'e yazarım gerekirseSmile

Erşan Gökerman'ın önerisi (genel olarak açıkların kalitesini arttırmaya yönelik) güzel, ama ona nasıl ulaşacağız? Daha iyi turnuvalar düzenleyerek. Nasıl? Çok eski değil İstanbul Open'a 2005-2008 arası 20-30 GM katılıyordu. İstanbul'a bu yıllarda Krasenkow'un 2700'e yakın bir reytingdeyken geldiğini de hatırlıyorum mesela, sanırım 2005'ti. Sponsor mu bulunamıyor?

Türkiye'de yeni açık turnuvaları olumlu bir şekilde değerlendirmiştim daha, önce ki bunu bizzat federasyon başkanımıza da söyleme imkanım oldu. Şimdi turnuvaların kalitesini yerinde görmek istiyorum (hazır satranç turistliğine geri dönmüşken). Gebze, Kahramanmaraş Çeşme ve/veya Malatya'ya izinlerim (hiç gidemediklerim) yettiğince gittikten sonra Türkiye'deki açık turnuvalarla bir değerlendirme yapabilirim.

Çanakkale, Türkiye içinde çok iyi bilinen çok eski bir turnuva ama Türkiye'de ne Aeroflot, ne Capelle la Grande gibi isim yapmış bir turnuvamız yok. Çanakkale'de oynamış en kuvvetli büyükusta kim mesela? Neden? Tartışılacak cevapları merak ediyorum. Aeroflot'un sponsoru büyük pekala, Capelle'i nasıl açıklayacağız?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: Ozgur_Akman - 29-08-2014, 18:41

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi