Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı
(13-10-2014, 09:56)Ozgur_Akman Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Benim bu düzenlemeden anladığım kötü hissettiği için eşlendirmeye alınmayacağını veya önceden gelemeyeceğini haber vermeyecek oyuncunun ceza almayacak olması.
Özgür Bey,

Kendisini kötü hissetmek son derece doğal bir durum ama turnuvaya devam etmesini engellememeli. Sonuçta sadece tek başına yaptığı bir etkinlik değil. Diğer sporcular, hakemler ve organizasyon da var.

Kendini kötü hisseden bir hakem görevine devam etmeli midir?
Ya da organizasyon arkadaşlar maddi durumum riske girdi, ödülü geri çekiyorum demeli midir?
Örnekler uç oldu ama sporcunun bu söz konusu tavrıyla eşdeğerdir bence.

Bu durum eğer sıradanlaşırsa diğer sporcular tarafından da kullanılırsa o turnuva nasıl sağlıklı bitebilir?

Önceki yıl Ayvalık Turnuvasında sanırım 3. tur Suat SOYLU bir akrabasının ölüm haberini aldı. Kendisi sıradaki turu oynadı ve kaybetti.
Kimseye haber bile vermeden devam etti turnuvaya.
Sonradan kendisinden öğrendim neden kötü oynadığını...

Bir oyuncu maç sırasında veya tur arasında kendisini son derece rahatsız eden bir durumla karşı karşıya kalabilir.
Kendi kararıdır saygı duyulur. Kimse bir şey diyemez, dedikodusu yapılamaz.
Ama ortada çok geçerli bir sebep yokken veya bu sebep yazılı-sözlü olarak bildirilmemişken turnuvanın çeşitli sportmenlik dışı terkleri anlaşılır değildir.
Son tur ilk masalarda 3-4 sporcunun oynamadığını düşünün bir kez.

Ben makul cezalardan yanayım. Bunların kayıt altına alınması konusunda da kararım değişmedi. Adı sporcu sicil kartı olur ya da başka bir isim. Bu durum centilmen ve kurallara uyan sporcuları da kayıt altına alarak belgelendireceğinden örnek teşkil edecektir. Kim bilir bu durumu teşvik amaçlı ödül sistemi bile konabilir.
İyi sicil durumundan maaş ödülü gibi. Tabi satranca uyarlamak gerek.

Biz aslında sadece cezaları da konuşmamalıyız.

Yılların ardından geçmişten gelen çok güzel örnekler var. Aynı turnuvaya 10. ve 20. yıl aralıksız katılarak ve centilmence yarışarak hiç dereceye girememesine rağmen plaket alan sn. Zaven ÇİĞDEMOĞLU, Troya Turnuvalarının sembol ismidir.

Biz bu şekildeki ödül yönetmeliklerini de konuşmamız gerekmez mi?
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Turnuva Yarım Bırakmak Cezalandırılmalı - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 13-10-2014, 14:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi