M.BACHANA ve BİR İTİRAF.
Değerli camiamızın saygıdeğer üyeleri,

Aşağıda okuyacağınız yazı 29 Ağustos.2014 Cuma günü Kocaeli' de, Süper Lig'in yapıldığı otelde, tamamen benim bireysel davetim ile davetimi kabul eden Gürcü oyuncu MORCHIASHVILI BACHANA arasında Azeri bir arkadaşımızın tercümanlığında gerçekleşen görüşmeyi anlatır.

Görüşmeyi özlü olarak ve kendisinin de onayı ile, fikirsel olarak hiçbir yorum katmaksızın aynen aktarıyorum.

M.A.T: _ " Sn. BACHANA, son iki turnuvanızın (Truva ve Keşan) özellikle son turlarına çıkmayışınız satranç kamuoyunda merak ve tepki oluşturdu. Bu konuda benim de sportif açıdan yazıya dökülmüş tepkisel tavrım söz konusudur. Özellikle sizden samimi olarak cevaplamanızı istediğim bir konu var. Bu söz konusu turnuvalarda her ikisinde de son tura çıkmamanızın gerekçelerini açıklayabilir misiniz?"

M.B. : _ "Elbette! Çanakkale'de 7. ve 8. turlarda toplam 11,5 saati aşan bir mücadelem oldu. Gerçekten beni çok yordu. Gece çok geç yatmama rağmen, son tur günü sabah saat 08 55 te zor uyandırdılar. Rakibim AGHASIYEV KAMAL' e beraberlik önerisini düşündüm. Ama mücadele gücüm yoktu. Burada bir art niyetim yoktur!"

M.A.T. :_ " Organizasyonu etkileyebilecek bir durumdu. Sıralama için son derece de önemliydi. Üstelik hakkınızda kamuoyunda çeşitli ve haklı olarak tepkiler oluşacağını bilerek mi yaptınız?"

M.B. : _ " Söylediğim gibi sadece yorgundum. Üstelik maçı oynayabileceğimi ya da kazanabileceğimi düşünmüyordum. Bazen insan oynama isteğini kaybeder."

M.A.T. : _ " Peki aynı yorgunlukla bir sonraki turnuvaya katıldınız. Keşan'a. Orada da son tur H. ODEEV maçına çıkmadan sıralamayı tayin ettiniz. H. ODEEV en önemli son tur maç oynamadan birinci oldu. Bu, turnuvanın gidişini belirleyen bir durumdur sn. BACHANA. Bu durumu sadece sizin şahsınızda söylemiyorum ve ülke olarak da herhangi bir ayrımda bulunmadan tüm spor etiği ve hukuku açısından değerlendiriyorum. Biz sporcularımıza, özellikle de küçük yaş ve eğitim çağındaki sporcularımıza bu tip istenmedik ve spor etiğine uymayan durumları anlatmak ve onlara doğru bir eğitimi vermek için çabalıyoruz. Her iki turnuvada da küçük yaş sporcularını gördünüz. Bu onları doğası gereği olumsuz tetikleyebilir. Ben bir öğretmen ve aynı zamanda TSF'NİN fahri bir kurul üyesi olarak bu durumu önemsiyor ve bu tip keyfi terkleri hiç onaylamıyorum. Bu konuda öz görüşünüzü merak ediyorum."

M.B. : _ " Ben kendi adıma söylemek isterim ki, KEŞAN turnuvasındaki kararım bana ait. Suç unsuru varsa da bana yazılmalı. Ancak bu konuda H. ODEEV' in benim son tura katılmayacağımdan haberi olmadığı gibi, hiç bir suçu da yoktur. Ceza hak etmedi. Ben, O'nun maddi durumunu düşündüm, yetersizdi. Suç olarak tanımlanabilecek bir davranışım varsa kabulümdür. Bunu aynen bildirebilirsiniz. Tekrar söylerim ki H. ODEEV suçsuzdur, davranışımın sorumlusu benim."

M.A.T. : _" Görüşmemizi bilginiz dahilinde aynen yayınlayacağım. Kamuoyunu aydınlatmak için..."

M.B. : _" Evet, aynen yayınlayabilirsiniz. İstanbul' da ki turnuvaya kayıt yaptırmak istiyorum. Bu akşam TİFLİS' e gideceğim. Sorun çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum. Sorun var mı? Katılabilir miyim?"

M.A.T. : _" Bu konuda size herhangi bir olumlu ya da olumsuz ne bir söz ne de bir bilgi veremem! Ancak şu an benim bilgim dışındaki gelişmeleri de bilemem. Katılıp katılmamanız konusundaki karar benim dışımda alınacaktır. Bu konuda sizin durumunuzu hakkınızda alınacak karardan sonra, TSF den ya da İl Temsilciliğinden gerekirse öğrenirim. Ama özellikle karar aşaması beni aşar. Benim müdahale edebileceğim bir görev alanım değildir. Olayın organizasyon boyutu ve size ödenen ödül için sponsor boyutu da var. Onların da bu konuda söz hakkı var. Hakkınızda idari tedbir kararları da alınabilir.Ben olaya kamu oyunu bilgilendirmek ve özellikle çok zor bulduğumuz sponsorluk kurumunun geleceği için eğildim. Ama dediğim gibi çocuklarımızın sportif açıdan geleceği en öncelikli hedefimdir. Bu konuda sadece bir yönetici olarak değil; bir öğretmen, sporcu, antrenör ve sporcu velisi olarak görevli hissettim kendimi."

...

Görüşmemiz bu noktadan sonra ödül töreni dolayısıyla sona erdi. Kendisine mail adresimi verdim.

Kamu oyuna yazılı olarak paylaşmak istediği bir konu varsa İngilizce ve Türkçe olarak yazıp göndermesini ve metnin aynen tarafımdan yayınlanacağını belirttim.

Kendisi bana bu görüşme için teşekkür ederek Tiflis' e hareket edeceğini, ancak Cumartesi akşamına kadar yazıyı gönderebileceğini belirtti ve ayrıldık.

Yazı sadece bilgilendirmek için yazılmıştır. Herhangi bir yorum, suçlama ya da yargılama amaçlı değildir.

Elbette üyelerin fikir ve görüşlerine açıktır.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 30-08-2014, 17:27
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Ozgur_Akman - 02-09-2014, 18:47
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Hasan Berk - 02-09-2014, 19:04
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Mojo Jojo - 02-09-2014, 19:51
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Hasan Berk - 02-09-2014, 20:06
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: yusuf_omur - 02-09-2014, 20:50
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Mojo Jojo - 02-09-2014, 21:06
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Oktay ERTAN - 03-09-2014, 00:51
RE: M.BACHANA ve BİR İTİRAF. - Yazar: Mojo Jojo - 03-09-2014, 07:58