Satrançta Dopingin neresindeyiz?
1) m . şekerli'ye cevap : alkol konusunda
P1. ALCOHOL
Alcohol (ethanol) is prohibited In-Competition only, in the following sports.
Detection will be conducted by analysis of breath and/or blood. The doping
violation threshold is equivalent to a blood alcohol concentration of 0.10 g/L.
 Air Sports (FAI)
 Archery (WA)
 Automobile (FIA)
 Motorcycling (FIM)
 Powerboating (UIM)
alkol sadece yukarıdaki sporlarda müsabakalarda tespit edilirse yasaklı maddedir.

2) Şekerli Bey'in kafeinle ilgili söyledikleri için:
Bupropion, caffeine, nicotine, phenylephrine, phenylpropanolamine,
pipradrol, and synephrine: These substances are included in the 2015
Monitoring Program, and are not considered Prohibited Substances
bu maddeler takipte(kafeinde, nikotinde ama yasaklı madde değiller)

3)Ateş Bey'in sorusu? doping kontrolü müsabaka günlerinde maç sonrasında yapılır. müsabaka dışında ise sporcunun bulunduğunu belirttiği yerlerde belirttiği saatlerde yapılabilir. sporcu (doping havuzundakiler) ne zaman nerede olacağını günü gününe ve saati saatine belirtmek zorundadır.
3)mojo mojo'nun yazısı için:
Fide resmi sitesinden doping tıklarsanız yaklaşık 15-20 sayfalık bir yazı var. orada kimlerden alınacağı yazmakla beraber , spor dallarında ilk 3'e girenler, futbol basket gibi sporlarda da rastgele ikişer kişiden alınır.(satrançta her turda alınacağını düşünmüyorum turnuvada dereceye girenlerle rastgele birkaç kişi olma ihtimali daha güçlü,o da alınacaksa . şahsen hiç bir zaman alınacağını düşünmüyorum). numuneler alındıktan sonra merkeze yollanır ve oradan yanıt gelmesi beklenir. fifa u-20'de bile bu süre 4 gündü(ki fifa'nın en büyük 2. organizasyonu bu). yani sonuçlar tahminen turnuva bittikten sonra ulaşır. doping numunesi alacak kişi sporcuya bunu söyledikten sonra sporcuyla ikisi ikiz olur ve numune alınana kadar birbirlerinden kopamazlarSmile

4)M.Şekerli Bey'e: denilen madde wada tarafından listeye alınmamışsa ve gücünüzü arttırıp size zarar vermediğini düşünüyorsanız kullanmanız da engel yok. hatta sağlığınıza zarar verse de kullanabilirsiniz çok hırslıysanız wada kendi listesine bakacaktır.

5)tıpta vaka takdimleri önemlidir ama vaka takdimlerinde sonuçlar iyiyse belki dikkat çeker ve sonuçlar çok netse. dr.helmut pfleger yaptığı deney ya da vaka takdimi bir yerde yayınlanmış mı merak etmekteyim. yoksa kendisini bilmeyen yoktur.(gençler için satranç kitabınında yazarıdır kendisi). 50 tane vakayı alırsın yayın yaparsın su su sonuçları buldum diye, ama zararlı etkileri olan bir maddeyi sağlıklı kişilere verilip bir araştırma yapacaksa zaten etik kurul kararı alamaz.

wada 2015 yasaklı madde listesinden yardım alarak ilaçlı maddelerle ilgili cevapları verdim. teşekkürler.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: KAYAR - 20-09-2014, 16:30
RE: Satrançta Dopingin neresindeyiz? - Yazar: H Mustafa Demir - 10-10-2014, 23:12

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi