yeni Fide kurallarında saate basma sorunu?
Öncelikle iyi günler, 4. ibrahim sencan turnuvasında oyuncu olarak mevcuttum ve turnuva öncesinde yeni kurallarla ilgili bir konuşma oldu orada, rakibiniz saate basmadan hamle yapamazsınız , ya rakibiniz uyaracaksınız ya da basmasının bekleyeceksiniz, yoksa size yaptırım uygulamamız gerekir gibi birşey dendi.
Bende bunun izerine söz alarak, hamlemi yaparken rakibi beklemek zorunda olmadığımı, hamlemi yapabileceğimi rakibin saate basmasına hamlemi yapmış olsam bile izin vermek zorunda olduğumu belirttim. yarın öbür gün bu büyük turnuvalarda da ortaya çıkacak bir sorun gibi gözükmekte. ben burada ya hakemlerimizin kuralların hallında bir karışıklık yaşadığını, ya yeni kuralların yanlış anlatıldığını ya da benim anlayamadığımı düşünüyorum.

fide kurallar kitabında 6.2
Bir oyuncunun hamlesini yaptıktan sonra saatini durdurmasına, -rakibi kendi
sonraki hamlesini yapmış olsa bile- izin verilmelidir. Oyuncunun tahta
üzerinde hamle yapmasıyla, saate basması arasında geçen süre oyuncuya
verilen sürenin bir parçası sayılır.

bu tartışma daha önce amerika satranç şampiyonasında yaşanmıştı. ilgili video ve maç
http://www.uschess.org/content/view/8467/456

rakibin daha çok süresi gider hamleni yaparsan kazanılmış hakları kaybedersin şeklinde savunmalar var ama düşünün ki rakip saate basmamak konusunda ısrarcı ve bizlerde genelde kibar oyuncularız rakibe söylemek yerine ben sahsen hamlemi yapmayı tercih ediyorum. ki madde 6.2 de benimle aynı fikirde değil mi? kendiniz hamlenizi yapmış olsanız bile rakibin saate basmasına izin vermelisiniz.
fikirlerinizi bekliyorum. iyi günler
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
yeni Fide kurallarında saate basma sorunu? - Yazar: H Mustafa Demir - 09-10-2014, 11:01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi