Çözümyolları konuşulmalıdır.
(31-10-2014, 11:32)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 1.Takımlar liginde yabancı oyuncu sayısı çoğalırsa yerli dinamiklerin oyun sayısı azalır.Med ve Cezir gibidir.Halen Piramidin ortasındaki bir oyuncunun İş Bankası Süper Liginde oynama ihtimali oldukça azalmıştır!Yerli-yabancı oranını dengeli bir şekilde sürdürmek gereklidir.Bazı kulüp yöneticilerinin "yabancı kontenjanı azalırsa yerlilerin fiyatı artar"şeklinde düşündüklerini öğrendim.Böyle düşünen yöneticilere sahip olmak büyük talihsizliktir.Forum izleyicileri arasında da böyle düşünenler varsa fiyatları hep birlikte inceleriz!
Merhaba Ateş Bey,
Bu konuda yazdığım makale İstanbul Barosu Spor Hukuku Komisyonu'nun kitabında yayınlandı. Tamamı uluslararası ve ulusal kaynaklarla da desteklenen bilimsel bir çalışma olup, sizinle maalesef farklı şeyleri söylemektedir: http://www.istanbulbarosu.org.tr/Yayinla...KU2014.pdf

Ben satrancın üst düzey (IM ve üstü) sporcularımız için profesyonelleşmesini isteyen, bu sporcuların satrançtaki seviyelerine yakışır gelirler elde etmesini isteyen birisiyim. Ancak, GM dahi olmayan bir Türk sporcunun sadece Türk olduğu için neredeyse maç başına 1000 TL alırken, kendisinden 200 rating yüksek yabancı sporcuların Türk sporculara oranlar ortalama 1/3 - 1/4 daha az para aldığını tahminimce siz de biliyorsunuzdur.

Özellikli masalara (çocuk masaları) gelince iş daha da inanılmaz boyutlar alıyor. Benim 16 yaş altı oynadığım zamanlarda o yaştaki çocukların %90'ına "Masrafların bizden" derlerdi ve sadece ceplerine harçlık koyarlardı. Şimdi ise 15 yaşında çocuklar için açık arttırmaya varan pazarlıklar olduğunu bile duyuyoruz.

İş yaşamına başlayan hangi sporcu satranca işinden çok önem verip, ciddi bir gelişim gösteriyor? Benim aklıma şuan 1 tek örnek geldi ama siz biraz düşünüp 3 yada 5 tane örnek belki sayabilirsiniz. Evet, koca Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmez. Ve takımlarda yerleri garanti olan bu sporcular kendisini de geliştirme ihtiyacı duymaz. Yılda bir gider ligde oynar 10.000 küsür tl alır hem de otelde tatil yapmış olurum, ne de olsa yabancı sporcu kısıtlamasından dolayı ben kesin oynayacağım diye düşünür ve düşünüyorlar da!

Böylece ortaya 2700 üstü sadece birkaç sporcunun olduğu, bazen hiç 2700 üstü sporcu olmayan, kadınlarda 2500 üstünü parmakla gösterdiğimiz bir lig oynuyoruz. Her sene ekonomik imkansızlıklardan lige katılmayan 1 tane ve 1 tane de yerel sporcularla gelen kulübümüz oluyor. Bu satrancın sorunu değil. Bu tüm sporlarımızın sorunu.

Netice olarak zaten Avrupa Birliği vatandaşı sporcuların yerli statüsünde oynaması hukuki bir zorunluluk. Uygulanmamasının tek sebebi ise Türkiye aleyhine Avrupa Birliği Adalet Divanı'na henüz bir başvuru yapılmamış olması. Zaten en fazla 2-3 sezon içerisinde birkaç spor dalında bu yönde düzenlemeler yapılmış olacak. Buna şimdiden hazırlıklı olmak lazım.

Tekrar ediyorum, profesyonel sporcularımızın seviyelerine yakışır bir geliri olması gerektiğine inanıyorum. Daha önce de birkaç başlıkta bu konuya değindim. Mustafa Yılmaz'ın ekonomik zorluklarını anlatan, kendisine vakit ayırmak yerine çoluk çocuğa ders vermek zorunda olduğunu anlatan tweetlerini görünce belki hepinizden çok üzülüyorum. Ancak, bu özel sporculara gelir yaratmak lige yabancı sınırı koymakla olmaz. Sayısı iki elin parmaklarını geçmeyen sporcularımızın refah düzeyini yükseltmek federasyonun görevleri arasındadır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Çözümyolları konuşulmalıdır. - Yazar: Attorney at Law - 01-11-2014, 10:50

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi