Yeni bir Hakemlik Metodu: Sporcuya Şiddet
Halil Özmen'in konusuna destek amaçlı çok daha vahim bir olayı paylaşmak istiyorum. Sokaktan geçen insanları, eli hayatında satranç taşı tutmamış insanları hakem yapıp sonra da ısrarla kutsarsak olacağı budur. Resmi bir başvuru yapmayacağım ama yaşananları detaylı tarif edeceğim. Hukuki bir süreç olursa bu metin burada dursun. Ancak, o zat bir daha hakemlik yapmamalı.

Dün maçlar devam ederken Metin Kayaman abimizle selamlaştık kendisi masadayken. Konuşma yok, selamlaşma amaçlı bir gülümseme. Bir gidip baktım oyununa saygı duyduğum değerli bir abimdir. Masaların arasına hızlıca girdim birkaç saniye sonra tanımadığım bir hakem yanımda bitti. "Aradan çekilin lütfen." Dediğini yaptım, çıkarken gülerek, "İşgüzarlığa gerek yoktu" dedim. Sonra masama yöneldim. Bir anda arkadan birisi beni kolumdan tuttu ve "Dışarı gel" dedi, baktım beni uyaran hakem. -"Konuşacağız." Baktım, fısıldayarak "Siz beni nasıl kolumdan tutarsınız, masama gidiyorum" dedim. Israr etti, "Dışarı geleceksin, konuşacağız" dedi.

Beni oyuncular rahatsız etmesin diye masa aralarına sokmayan ama konuşurken sesi yükselen hakemin ne kadar tutarlı olduğu takdirinizdir.

Maalesef, kötü bir huyum var. Böyle üslupsuz hakemleri görünce, (salonda tur boyunca bır bır bır cep telefonuyla konuşan güvenlik görevlisini uyarmak yerine benimle uğraşmak işgüzarlık değil de nedir??) ben de hak ettiği için çok kibirli ama hakaret sınırını asla aşmayan sözler ettim (fısıldayarak):
"Okul turnuvası yönetmiyorsunuz, haddinizi bilin",
"Herhalde ilk kez Ankara Birinciliği'nde görev aldınız bu gerginlik ondan." vs vs.

Sonra başhakem odasında ikinci bir görüşme oldu, başhakem huzurunda, hakaret ettiğimi iddia etti. "Eğer işgüzar hakaretse buyrun dava açın" dedim. Sözkonusu hakem, veli ve avukatmış, ayrıca judocuymuş. Bana şiddetamiz davranması ve üslubu sakıncalı, yanlış ve hiçbir hakem eğitiminde yok. Böyle kişiler satranç hakemliği yapmamalıdır.

1997'den beri Avrupa Kulüpler Kupası dahil her seviyede, benim seviyemde bir amatöre nasip olmayacak şekilde oynadım. Pek çok farklı seviyede turnuvayı gazeteci olarak izledim. Hiçbir oyuncu veya hakem beni rakiplerimi veya başkalarını rahatsız ettiğim için şikayet etmedi. Hiçbir hakemle, ters düşsem de büyük bir gerginlik yaşamadım.

Dün beni kolumdan tutup götüren hakeme hiçbir eğitimde böyle bir şey yapmasının söylenmediğini biliyorum. Oyuncuya mesafe koymakla, şiddet eğilimli davranmak arasında baya bir mesafe var. Bu forumu herkes takip ediyor. Gerekirse yazılı olsun diye buraya özellikle yazdım. Bunlar hep satranç kültürü denilen şeyin olmamasından kaynaklanıyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yeni bir Hakemlik Metodu: Sporcuya Şiddet - Yazar: Ozgur_Akman - 16-12-2014, 12:29

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi