Yıldırım oyun satrancı geriletir mi ? Ne düşünüyorsunuz ?
Ben yaklaşık 3 yıl önce üniversiteyi bitirip iş hayatına geçtim. Satrançla öğrenciyken de profesyonel olarak uğraştığımı iddia etmem doğru olmaz ama daha çok vakit ayırırdım. Turnuvalara gider, eğitimleri aktiviteleri kovalar, satranççı arkadaşlarımla vakit geçirirdim. İş hayatına geçince ise satrancın hayatımdaki yeri cep telefonumdaki playchess uygulamasıyla sınırlandı ve bu soruya cevap verebilecek tecrübeyi edindiğimi düşünüyorum.

"Sonuç ne?" derseniz, "Ne olmasını bekliyorsunuz ki?" diye sorarım. Tabii ki hezimet. Ağır partide dahi açılışları aşırı hızlı oynar oldum. Sürekli playchess tabiriyle 'cheap tactic' ler peşinde koşar oldum. Ve bu taktik merakına rağmen hamle derinliğim 2-3 en fazla 4 hamle oldu. Hep hislere dayalı oyun anlayışı. Bir konumda strateji belirleme, plan kurma yeterliliğim dibe vurdu. Kısaca, tek başına yıldırım satrancı bırakmak demektir.

"Aktif bir oyuncu için etkileri bu kadar fazla olmaz" diyebilirsiniz fakat belki de doğru yorum "aktif oyuncu negatif etkilerini bu kadar göremez" şeklinde de olabilir. Bilemiyorum.

Özetle fikrim, yıldırım satrancın eğlence boyutlarından biridir ama asgari düzeyde olmalıdır. Gerçek hayatta zevk veren kötü alışkanlıklara gösterilen özen, satrançta yıldırıma gösterilmelidir Smile
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yıldırım oyun satrancı geriletir mi ? Ne düşünüyorsunuz ? - Yazar: thebestloser - 10-02-2015, 17:40

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi