Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
'Para ile UKD satma yanlışından' dönülmüş mü dönülmemiş mi? Önemli ölçüde dönülmesi ne demek? Hala para karşılığında UKD alabiliyorsanız, bunun alıcısı da, satıcısı da, pazarlayıcısı da olmaya devam edecektir. Madem 1600 UKD alınması sizleri rahatsız ediyor, para ile 1200 UKD alınınca rahatsız olmayacak mısınız? Yoksa 1200 UKD önemsiz mi? Çünkü ben 1200 UKD'li gerçek anlamda satranççı değildir dediğimde aylarca arkamdan konuşulmuş, ceza almam istenmişti.

Bir turnuvanın bile UKD hesaplarına girebilmesi için yeterli şartları sağlaması gerekiyor. Zaman kontrolü, tur sayısı, fiziksel şartlar vs... Bunlara 'elma' diyelim. Bir de evinizde bilgisayarınızı açıp, öğretmeninize sorup, hatta kimi zaman forumdan doğru cevabı isteyip çözebileceğiniz sorular var. Bunlar da 'armut' olsun. Dünya da elma ve armutları bu kadar pişkince aynı sepete atan başka bir uygulama var mı ben takip edemedim? Rakibiniz turnuvada oyununuza gelmezse, karşınıza çıkmazsa bile UKD - ELO kazanamıyorsunuz. Evinizde soru çözüp UKD almak serbest!

Yazışmalı satranç oynayanların ICCF üzerinde ayrı bir reytingi var.
FIDE'nin Online Satranç reytingi var.
Satranç oynanan platformların, hem oyun sürelerine göre değişen hem taktik soru çözümleri vs için ayrı ayrı reytingleri var. Üstelik en basit bir satranç sitesinde bile bir oyuncunun 10-15 farklı reytingi olabiliyor.
Resmi, yıldırım, hızlı satranç reytingleri var.

TSF internet satranç reytingi diye günümüz şartlarında 2 saatlik bir iş gerektiren bir uygulamaya gidileceğine, ne süresi, ne şartları birbirine uymayan iki sistem birbirine karıştılıyor. Asıl olarak bir başkası ile mücadelenizi ve bu mücadelede aldığınız sonuçları ölçmeyi esas almış UKD sistemi, TSF'nin kendi eliyle değersizleştiriliyor.

Bir de bu saçmalığın devam ettirilmesi büyük bir adım gibi önümüze sürülüyor. Siz sindirebiliyorsanız sindirin. Benim midem kaldırmıyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik - Yazar: Erşan Gökerman - 16-04-2015, 12:41

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi