Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
FIDE'nin emsal uygulaması yok. Bir oyuncu kartını açarsanız (buyrun sizinki Aşkın Bey; http://ratings.fide.com/card.phtml?event=6300952) Online turnuvalarda alınan sonuçların da 'Online Rating' kısmında ayrıca hesaplandığını görebilirsiniz. FIDE'nin bu amaçla Online Arena isimli bir uygulaması da var.

Son FIDE genel kurulunda Gary Kasparov, rapid ve yıldırım oyunlarının artık dünya şampiyonaları ve benzeri turnuvalarda kazananı belirlemek için bile kullanıldığından yola çıkarak 3 masa başı reytinginin tek bir havuzda toplanmasıyla ilgili bir öneride bulundu. Genel kurul bu öneriyi kabul etmedi ancak elbette internet üstünden alınan sonuçların ELO hesaplamalarında kullanılması gündeme bile gelmedi.

Chess In Schools benzer bir biçimde FIDE Student Ratings isimli bir uygulama yapmış. Bilgisayar başında soru çözerek, Carlsen, Anand, Caruana gibi oyuncuların 1 puan almak için masa başında saatlerce emek verdikleri Standart Reyting kazanacağınızı düşünmek için çok iyi bir hayal gücüne sahip olmak gerekiyor.

Konunun 1600- 1400 -1200 gibi sayılarla bir ilgisi yok. Madem ilk aşama ücretsiz, turnuvalara ilk defa katılan herkese 1000 - 1200 gibi puanlar vererek sisteme öyle dahil edin. Israrla anlamak istemediğiniz şey, Standart ELO ve UKD'nin, oyuncuların masa başında birbirlerine karşı aldıkları sonuçları değerlendiren bir puan sistemi olduğudur. Bu da elmadır. Yarışma formatlı Online turnuvaları geçtim, soru çözdürerek bu sisteme oyuncu alınır mı?

Burada bu konunun tartışılıyor olması bile komik çünkü ben eminim ki, TSF'ye çay servisi yapan arkadaşlarımıza bile sorsanız size önereceği ilk şey yeni bir reyting havuzu oluşturularak internet üzerinden yapılan uygulamaların masa başı yarışmalarından ayrılması gerektiği olacaktır. Orada dahi, online turnuva sonuçlarıyla, soru çözerek elde edilen puanların birbirinden ayrı olması gerekir.

Biz her şeyi eleştirmiyoruz. Siz işinizi de, temsil ettiğiniz kurumu da önemsemiyor ve düşünmeden yapılan uygulamaları savunarak da küçültüyorsunuz. Bir eğitimcinin üstüne bir de eğitim kurulu başkanının, küçücük çocukların en büyük hayallerinden biri olan UKD çıkartmak için kıllarını kıpırdatmamasına sebep olan hatta bunun için hileye, sahtekarlığa başvurmalarına yol açan bir sistemi savunarak ne yapmaya çalıştığını ben anlamıyorum.

Çocukların psikolojisini etkileyen, turnuva başlangıç sıralamalarının sağlıksız bir biçimde değişmesine neden olan, oyuncunun asıl gücünü yansıtmadığı için oynadığı kişilerle ilgili hesaplamaları da bozan bir uygulamadan söz ediyoruz. Bu uygulamayı yapan kurum, yani TSF bana hiçbir takım turnuvasında oyuncularımı istediğim gibi ya da belli puan aralıklarını dikkate alarak dizme şansı vermiyor. Yeni başvurduğum bir turnuvada en iyi oyuncumu 3. en kötüsünü de 2. masaya yazmak zorundayım. Oyuncularımın arasında 1 puanlık bile kaydırmaya izin vermeyen sistem, görmediği, gerçekte kim olduğunu bilmediği kişilere gökten puan veriyor. Ben kendi okulumda, bu saçmalık nedeniyle, UKD'si olan oyunculara tanıdığım kimi hakları kaldırmak zorunda kaldım. Siz 'aman canım ne olacak' diyebilirsiniz. Ben diyemediğim için evet maalesef midem kaldırmıyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik - Yazar: Erşan Gökerman - 17-04-2015, 12:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi