Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik
Bu konuda Erşan Gökerman'ın söylediklerine aynen katılıyorum.Ben de aynı şekilde düşünüyorum.Sadece önceki ifadede geçen bir cümle nedeniyle geçimini çay servisi yaparak sağlayanların gönlünü kırmış olmayalım!O mesaj içinde bir mecazi anlam vardır.Gerçek çaycıları tenzih ederiz.İşini doğru ve güzel yapan herkese saygı duyarız!
Muzaffer bey,FİDE yanlış yapıyorsa biz FİDE'nin bir üye federasyonunun üyesi olarak "FİDE yanlış yapıyor"deriz.Ben yıllar önce FİDE'nin birçok yanlışını gösterdim.Bir ara düşünme süresini kısaltmaya başlamıştı.Sonra anketler sonucunda bunun yanlış olduğunu anladı.Ve geri dönüş yaptı.İnsan beyni ilk 40 hamle için yaklaşık 120 dakika harcamak durumundadır.30 dakika verdiğimiz zaman bu süre en iyi perfonmans için yetersiz kalmaktadır.Başka birçok yanlış veya tartışılacak uygulama vardır!Rakibinin elini sıkmayana ceza verilmesi tartışmaya açık bir konudur.Ancak burada konuyu dağıtmadan devam etmem gerekir.Yarışma dışındaki etkinliklerde sporcuya puan verilmesi yukarda söylendiği gibi elma ile armutun aynı terazide tartılmasıdır.Bu kesinlikle yanlıştır.Bunu mahkemeye götürsek hakim "olur"diyemez.Benim Coğrafya bilgim çok iyi olduğu için tarih sınavına + 30 puanla başlamam mümkün müdür?FİDE benzerini yapıyorsa kesinlikle yanlış yapmaktadır.Keza hızlı satranç ratingi ile ağır oyun ratingini birleştirme düşüncesi Adaleti seven bir düşünce değildir.FİDE nin yanlışları varsa bu yanlışları aynen uygulamak zorunda değiliz.Muzaffer beye sadece bu konu ile ilgili olarak "hakim ne karar verirdi?"diye sordum.
Diğer arkadaşlara da başka bir sorum var: FİDE takım turnuvalarında takımların dizilişine karışıyor mu?"Benim söylediğim şekilde dizileceksiniz"diyor mu?Demiyorsa yaptığımız yanlışlarda inat etmek için FİDE'nin arkasına saklanmaya çalışmayalım!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Satranç Akademisi UKD Puanlarında Değişiklik - Yazar: Ateş Ülker - 17-04-2015, 12:39

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi