TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI
Aşkın bey,Satranç kurallara bağlı olarak yapılan bir Spor olduğundan ve aynı zamanda Kadın ve Erkeğe aynı fırsatların kolayca verilebildiği bir spor olduğundan,Satranç alanında kadınlara yönelik iyileştirmeleri istememiz ve kabul ettirmemiz zordur.Mutlaka kadınların durumunu da tartışmak mümkündür.Ama bize büyük bir yarar sağlamayacaktır.Altı çizilmesi gereken iki gerçek vardır.Satranaca ilgi duyan kadınların sayısı erkeklere göre daha azdır.Bu orantı bütün Dünyada birbirine benzer durumdadır.Sadece bize özgü değildir.İkinci gerçek 18 yaşaltı kuvvetli kız oyuncu bulunmayışı, Piramidin ortasında oyuncu bulunmayışı ile ilgili bir bulgudur.Kadın hakları ile bizim konumuz arasında köprü kurmak çok zordur.Siz kursanız da bu köprünün ucunda bizi bekleyen bir çözüm yoktur.Öncelikle 500.000 lisanslı insanımızın bir Piramid oluşturduğunu varsaymalıyız!Bu Piramidin ortasında ciddi bir durgunluk olduğunu belirtmeliyiz.Federasyonu temsil edenlerin "Piramidin ortasında durgunluk var"cümlesini söylemelerini beklemiyoruz.Bu cümleyi biz söyleyeceğiz.Çözüm yollarını da göstereceğiz.Ben çözüm yollarını hemen hergün yazıyorum.İlk çözüm yolu yerli sporcuları daha çok yarışmaya katılmaları için teşvik etmektir.Bunu da yapılan harcamaların en az yarısını yerli sporcular lehine yaparak sağlayabiliriz.Yerli oyunculara,yerel(mahalli)oyunculara verilen ödül miktarı arttırılmalıdır.Yerlilerin daha çok yabancı ile oynayabilecekleri turnuva modelleri ortaya konmalıdır.Tatil günleri hakemlere istirahat vererek amatörlere yapılan "yolları kapama" uygulaması durdurulmalıdır.Maksimum Rating ve Takım Birincisini Bucholz puanına bakarak belirleme gibi FİDE ye bağlı hiçbir ülkede görülmemiş yöntemler terk edilmelidir.Çünkü yanlış yöntemler heves kırar.17 puan almış takımın Birinci, 18 puan almış takımın İkinci ilan edildiği tek ülke Türkiye'dir!Bu yanlış bir defa yapılmıştır.Bana isabet etmesi acı bir tesadüftür.Ne yazık ki benim de yanlışları hergün anlatmak gibi kötü bir huyum var.Hiçbir yanlışı değiştiremiyorum.Ama nerede ve ne zaman yanlış yapıldığını anlatıyorum.
Satrancın gelişmesini Kadın hakları kapsamında tartışmak bize yarar sağlamaz.Belki "hayata dair"salonunda konuşulması daha doğrudur.
Yabancılara sağladığımız kolaylıkları gözden geçirmeliyiz.Bu kolaylıklar karşılığında verim alıp almadığımızı sorgulamalıyız.
Piramidin ortası için başka ne yapabiliriz?Örneğin web sayfasında sayfayı düzenleyen görevlimiz ne zaman Piramidin ortasına yönelmiş bir yazı yazdı?Bunu araştıralım!Elo puanı olan oyuncularımızın illere göre dağılımı nasıldır?Antrenör kursu düzenleyen bir ilde neden usta oyuncu yetişmiyor?Geçen gün sözünü ettiğiniz Çalıştay'ı ben düzenlemiş olsaydım kimleri çağırırdım?Oysa kimler çağrıldı?
Gördüğünüz gibi o kadar soru ve sorun var ki kadın hakları benim hiç aklıma gelmiyor.Çünkü kafamdaki soruların yanıtını bulamıyorum.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: TOPLUMDA KADININ ROLÜ ve ÜLKE SATRANCINA YANSIMASI - Yazar: Ateş Ülker - 14-07-2015, 23:54

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi