Türkiye'de Sistem Eksikliğı
Herkese merhaba,

Türkiye'de satrancın gelişimi ile ilgili şahsi düşüncelerimi paylaşmak için yeni bir başlık ile yazılarıma fırsat buldukça devam edeceğim.

Türkiye'de satrancın gelişimini engelleyen/yavaşlatan en büyük sorunun sistem eksikliği olduğunu düşünüyorum. Geçmişten günümüze gözlemlediğim, halen devam eden bir sistemsizlik mevcut.

Milli takım kamplarıve alt yapı kampları olarak düzenlenen kampların hiçbir planlama olmadan sadece yapılmak için yapıldığı ve verim alınamadığını düşünüyorum. Ayda sadece 5 gün yapılan kamplarla 2700 kuvvetinde oyuncu çıkarmak, dünya şampiyonları çıkarmak inandırıcılığı olmayan bir söylemdir ki mevcut durum ve gidişat bunu göstermektedir.

AYGEG organizasyonları ile yapılan kamplara katılmış ve halen katılan öğrencilerimin bana bulundukları bildirimler sonucu bu kampların tamamen plansız olduğu izlenimini vermiştir. Öncelikle ben de zamanında AYGEG antrenörü olarak çalışmış birisiydim. Görev sürem boyunca birçok telefon aramalarım ve maillerim sonucu halen ne görev yapacağım ve ne zaman, nerede, kimlerle çalışacağım uzun bir süre boyunca bildirilmemiş olup, verilen maaşın bana ne için verildiğini sormama rağmen bir cevap alamamam bu görevi bırakmama.neden olmuştur. AYGEG antrenörü olarak hiç kimseyi töhmet altında bırakmak adına yazmıyorun bunları. AYGEG antrenörleri neye göre seçiliyor herhangi bir bilginiz var mı? Gruplar neye göre antrenörlere dağıtılıyor bir bilginiz var mı? Hiçbir olayı ikinci bir ağızdan duyduğumla inanmayı ve anlatmayı tercih etmem. Her zaman şahit olduğum olayları yazmayı, anlatmayı tercih ederim. Yapılan bu kamplar ( belli bir süre sporcu olarak katıldıktan sonra kamplarda verimin alınmadığını düşünerek görüşlerimi bildirip kamplara katılmayacağımı söylemiştim) mutlaka satrancımıza etki ediyordur. Hedeflenen bir başarı için yeterli midir? Daha önemlisi bir hedefimiz var mıdır?

Öncelikle milli takım ve alt yapı ile ilgili en önemli gördüğüm konuları yazdım. Sizlerden gelecek yorum ve eleştiriler benim için önemlidir. Benim göremediğim bir bakış açısı gösterebilirsiniz. Benim görüşlerime katılmayarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Ben birkaç gün sonra bu kampların nasıl daha yararlı olabileceği ile ilgili birkaç fikrimi yazmayı düşünüyorum. Ayrıca milli takım kampları (alt yapı, bayanlar dahil) ile ilgili bir sistem belirlemiştim. Bu düşündüğüm sistemi belli bir süre sonra yazmayı planlıyorum. Öncelikle kendimce doğru olmadığını düşündüğüm, satrancın gelişimini yavaşlatan veya engelleyen sistemsizlikleri yazmayı ve buarla ilgili tartışmayı düşünüyorum. Kendi blogumda ilerleyen zamanlarda belirlediğim planlarımı ve projelerimi paylaşmayı düşünüyorum.

Sevgilerimle
Kıvanç Haznedaroğlu
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 05-09-2015, 22:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 06-09-2015, 09:47
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: sahmatiste - 07-09-2015, 23:36
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Naci Erdem - 08-09-2015, 16:35
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 08-09-2015, 18:00
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Miyazaki - 09-09-2015, 05:11
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: yusuf_omur - 14-09-2015, 12:56
RE: Türkiye'de Sistem Eksikliğı - Yazar: Oktay ERTAN - 15-09-2015, 00:25