Oyunların telif hakları olmalıdır.
Temenni olarak katılsak bile uygulamada gerçeğin çok uzağında bir fikir. Öncelikle partilerin kaydedilme, depolanma ve ulaşılabilirlik konusunda sıkıntıları aşılmış olacak ki, telif konusu konuşulabilsin. Bu konularda henüz emekleme aşamasındayız, maalesef. Emekleyemeyen bir bebekten koşmasını istemek çok zor değil, basitçe imkansız.

Bakınız, Turkbase gibi harika bir proje bile yarıda kaldı, devam edemedi. Sadece birilerinin bilgisayarlarına hizmet edilecek şekilde kısıtlı olarak devam ettiğine dair dedikodular duydum, kulaklarımı tıkadım. İnanmak istemeyeceğim kadar çirkin bir iddia.

Satranç partilerini merak edip göz gezdirecek olan kişiler yine satranç oyuncularıdır. Lig TV'de Beşiktaş - Fenerbahçe maçının üzetini izlemiş bir adam tutup da Emre Can - Mustafa Yılmaz partisini görmek istemez zaten. Böylesine bir ücret olsa olsa satranç oyuncularına yeni engeller yaratır ve satrancın zengin sporu haline gelmesi noktasında işlev görür. İstedikleri partiye erişemeyecek binlerce amatörü satrançtan soğutmak ve uzaklaştırmaktan başka hiçbir sonuç vermez.

Geçenlerde Whatsapp grubumuzda bir fikir ortaya attım. Alternatif bir Turkbase oluşturalım, bunu ücretsiz bir şekilde paylaştıkça yayalım dedim, bir kişi bile destek vermedi. Devir iletişim devri olmuş biz hala köstebek gibi bilgi saklama peşindeyiz. Bunu başlığı açan zat için söylemiyorum. Partilerini paylaşmayı ve ortak bilgi havuzu oluşturmayı reddeden arkadaşlaradır sitemim.

Sonra "Satrançta neden gelişemioruz?" diye sorarlar. Literatürü gizlenen hangi şey gelişebilmiş bugüne kadar? Önce bunu düşünmek lazım.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Oyunların telif hakları olmalıdır. - Yazar: Oktay ERTAN - 17-09-2015, 23:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi