İl birinciliklerinde yanlışlık ve haksızlık var
(16-12-2015, 14:23)M.Aşkın TAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bunu TSF hazırlar ve üst makamlara sunar. Sizce kabul görür mü?

Yanılmayı çok isterim ama ben hiç sanmıyorum!
...

Nedenini şöyle açıklayayım.
1987 yılı…
Ülke şampiyonasının 18 kişiyle ve döner sistemle yapıldığı yıl.
Adana, Balıkesir, Bursa’dan birer oyuncu ile çoğunluk İstanbul, İzmir, Ankara’dan toplam 18 oyuncu!
Yer İstanbul Taksim Atatürk Kitaplığı…
Süre 27 gün! Tabi o zamanlar ajurne zamanı. Bir maç o güne sığmayıp en az iki günde de bitebiliyor.
İstanbul dışından gelen toplam 7-8 sporcu tamamen kendi imkanlarıyla  gelip, barınma-konaklama ve yeme içmesini, ulaşımını kendisi karşılıyor. Tabi bu arada Sultanahmet’te konaklamak zorunda olanları saymıyorum(bu gerçektir!)

Hiç birimiz ne o yıllarda ne de 1990 İzmir finalinde ödenek ya da harcırah almadık. Alan var ise çıkıp ben aldım desin. Ne TSF den ne de devletten hiçbir ödenek almadık. Oysa harcırah kanunu vardı ve bizim haberimiz bile yoktu.
Zamanla TÜRKİYE BİRİNCİLİKLERİ, çeyrek final ve yarı final aşamalarıyla gerçekleşti. Tam olarak hatırlamıyorum o zamanlar ödenek verilip verilmediğini.

1999-2000 sezonunda ilk kez devlet, o zamanki adıyla YAŞ GRUPLARI TÜRKİYE SATRANÇ BİRİNCİLİĞİ’NE yaklaşık 280 sporcuya yasal ödeme yaptı. İllerden gelen tüm katılımcılara devlet tarafından ödeme yapıldı.

Ama zamanla,
Katılımcı sayısı arttı 400-500…800 lere ulaştı. Ben tüm katılımcılara yapılan ödemeyi en son 2000-2001 olarak hatırlıyorum. Zamanla da ilin kontenjan sayılarına göre ödeme yapılmaya başlandı.

İlerleyen zamanlarda bazı iller satranç ödeneğini tamamen kapattı. Sadece il birincilerine ödenek verilen illerin sayısı çok azaldı. Oysa ödenek ve bütçe devletten gelmekteydi. Bazı illerin spor il müdürlükleri sezon başında tüm spor dallarının toplam bütçesini bazı ağırlıklı spor dallarına ayırdı. Satrancı unuttu (?!)
Sonra da şu meşhur özerklik çıktı.

Feti Bey,
Haklısınız!
Çok haklısınız. Yapılması gereken bir düzenlemedir. Belki camiaya danışılarak ölçütlerin belirlenmesi gerekir. Ondan sonra da il kontenjanları oluşmalıdır.
Henüz yayınlandı mı bilmiyorum ama…
Şu anda yapılan TÜRKİYE KUPASI seçme niteliğinde olduğunu sanıyorum. Yani finale katılacak sporcu sayısı burada belli olacaktır diye düşünüyorum.  Yönetmeliğe göre de ilini temsil etme hakkı kazanan her bir sporcu için TSF olanaklarından faydalanacaktır maddesi de vardır.
 Buna rağmen,
Bu maddenin bir dikkat çekici ayrıntısı vardır. TSF burada ekstradan bir ödeme bile yapmaktadır her bir il birincisi için. Çünkü ilini temsil etme hakkı kazanan sporcuların yasal harcırah hakkı vardır. Araştırabilirsiniz.
...

Final yarışmalarına gelince…

Bu yıl Adana’da yapılan finallere tüm sporcular davetli miydi? Onlara harcırah verildi mi bilmiyorum.

SELAMLARIMLA.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: İl birinciliklerinde yanlışlık ve haksızlık var - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 16-12-2015, 15:31

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi