Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit.
Mustafa Bey,

Fide'nin her kuralı kesin doğru ve tartışılamaz değildir. Fide'nin bu kurallarını büyükler için uygulayabilirsiniz. (kaldı ki bence büyükler için bile uygulanmaması gerekir.) Siz o yaştaki bir çocuğu tüm gün 4 oyun oynayacak diye alışkın olmadığı bir ortamda, hele ki dediğiniz gibi 15-20 dakika içinde maçı bitmiş ise saatlerce bekleteceksiniz. Bu apaçık eziyete dönüşür. Fide oyun süresi 12 saati geçemez demiş. İyi demiş. Ama denildiği gibi araları, eşlendirme süreleri, aksamaları gibi nedenlerle çocukların salonda bulundukları saat süresini Enis bey yazmış. Oyun süresi 10 değil de isterse 2 saat olsun.

Yani kimse Fidenin kuralının yanlış çevrildiğini, ya da Fide'nin başka bir şey söylediğini iddia etmiyor. Fidenin bu kuralının ve bu kurala dayanılarak düzenlenen organizayonlardaki günlük oyun sayısının en azından çocuklar için yanlış olduğu söyleniyor ki bende katılıyorum.

Zaman hız çağı, insanlar turnuvalara vakit ayıramıyorlar, turnuva organizatorleri uzun süreli turnuvlar için kaynak ayıramıyor, turnuvalar çok uzun sürüyor v.b. nedenlerle son yıllarda bir günde bitirilebilecek turnuva yapılarına yöneldiler. 20, 25 dakikalık Hızlı satranç çıkardılar. Ki insanlar bir hafta sonundan turnuva bitirebilsinler diye. Bu insanlar açısından belki iyi oldu ama bence satranç açısından kötü bir gelişme.

Çocuklar için bir şenlik, ilgi çekici bir organizasyon olması gereken bu tür organizayonlar günde 4 maç olunca eziyet oluyordur eminim. Şimdiki çocuklarda yeni moda deyimle hiperaktifler. Bir süre sonra "Sıkıldım ben" dediklerinde artık satranç açısından da tekrar kazanılması zor bir ilgi yitimi kaçınılmaz olacaktır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit. - Yazar: haliltaş - 12-01-2016, 15:00

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi