Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit.
Yaş Grupları İzmir Birinciliğine 7-12 yaş aralığında toplam 725 sporcu katılmış, bunların sadece 174'ü Küçükler Türkiye birinciliği'ne gidiyor, %24'ü. Ayrıca TKB'ne katılmak için İzmir Birinciliği'ne katılma zorunluluğu da yok.
Bu da demek oluyor ki İzmir Birinciliğinin bu denli sert şartlarda düzenlenmesine gerek yoktu.

Okul sporları (MEB İzmir Birinciliği) bu sorunu doğal(!) olarak çözmüş. Hafta içinde okul ders saatlerinin dışına çıkılamayacağı için sorun kendiliğinden çözülmüş durumda. Dikkat ettikleri en önemli nokta derslerin aksamaması, bunu da yarıyıl tatilinden önceki son haftayı kullanarak çözmüşler, sınavlar bitmiş, karne notları verilmiş, öğrenciler de veliler de rahat. Liseler Yarıyıl tatilinden sonraki ilk hafta, Küçükler ise yaz tatilinden önceki son hafta.

Okul Sporları Turnuva programı burada tartıştığımız şartların en güzel örneklerinden birisi gibi duruyor.

1. Tur Pazartesi 13.00
2. Tur Salı 10.00   - 3. Tur Salı 13.00
4.Tur Çarşamba 10.00 - 5. Tur Çarşamba 13.00
6.Tur Perşembe 10.00 - 7. Tur Perşembe 13.00 ve ödül töreni.

Bazen sorunlar kendiliğinden sorun olmaktan çıkıyor.

---------------------------

Tabii Mojo Jojo'nun söylediklerine katılmamak mümkün değil. Ben İzmir Satranç Derneğine ilk adımımı 12 yaşında 1972 yılında attım, yıllar içinde çok değerli satranç ustaları ve satranca gönül vermiş yüzlerce arkadaşım oldu. Tek tek isimlerini saysam bu sayfaya sığmaz. Daha sonra Türkiye Şampiyonaları için İstanbul Satranç Derneğine gitmeye başladım, yine onlarca usta, yüzlerce satranç dostu. O günlerden içime işleyen bazılarını şu şekilde sıralayabilirim;

* Açılış ve kapanış saatleri değişmez! 
* Her derneğin muhteşem bir kütüphanesi olurdu.
* Her dernekte mutlaka Türkiye'nin en iyi oyuncusunu görürdünüz.
* Mutlaka Veteranlar vardır ve saygı üst seviyededir.
* Her zaman size uygun bir rakip, tadına doyulmaz maçlar, analizler.
* Kendiliğinden oluşan yıldırım turnuvaları ELO ortalaması en az 1900.
* İl Birinciliklerinin vazgeçilmez mekanı olurdu dernekler.
* En önemlisi, dernekler o ilin bilir kişisidir.

Özlüyorum o günleri.

Saygılarımla....
ENİS BİLYAP
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yaş Grupları İl Birinciliğinden bir kesit. - Yazar: EnisBilyap - 13-01-2016, 11:31

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi