Yerli dinamikler teşvik edilmelidir.
Bener'in son mesajı ile can alıcı noktalara geldik.Öncelikle benim ne derece "muhalif"olduğumun önemi yoktur.Kimi zaman Ceza Kuruluna verilmemi sağlayacak yazılar yazıyorum.Ödül konusuna gelince, turnuvanın ödül programını beğenmiyorum.Bunu gerekçe göstererek o turnuvaya katılmıyorum.Yurtdışındaki turnuvalara katılıyorum.Yurtdışındaki birçok turnuvada UKD 1300 düzeyindeki sporcunun bile ödül kazanma şansı var.Bunun anlamı nedir?FIDE ve diğer ülke federasyonları herkesi Satranç oynamaya teşvik etmek istiyor.Turnuvaları gruplara ayırmanın Emektarlar veya Kadınlar diye ayrı gruplar kurmanın amacı budur!Yaş Grupları da teşvik amacı ön planda olan bir etkinliktir.Yaş grupları aynı zamanda velileri de Satranca katılmaya teşvik eder!Şu halde Dünyanın her yerinde teşvik var.Bizde teşvik yoktur!Üçüncü ile aynı puanı paylaşan kişinin hem kürsüye çağrılmadığına hem de adının kürsüde okunmadığına çok tanık oldum!Çünkü bizim yöneticilerimizin öncelikleri farklıdır.Onların önceliklerinin neler olduğunu haberlerin ve mesajların başlıklarından anlıyoruz.Şu anda 50 yaşına yaklaşan veya o yaş civarında olan bir arkadaşımız yıllar önce IM olması gerekirken daha yeni FM olmuştur.Çünkü bugüne kadar kendini geliştirecek imkanları bulamamıştır.Büyük bir kentte yaşamadığından keşfedilmemiştir.Dün Facebook'da "FM'ler giriş ücreti ödemeli midir?"konusu tartışıldı.Giriş ücreti ormanın içinde bir küçük ağaçtır.Ormanın bütününe bakılmalıdır.Yerli sporculara verilen ödül miktarı arttırılmalıdır!Aksi halde o yerli sporcular birgün benim gibi yurtdışına gitmeye başlayacaktır.Ödül planını belirlemek turnuvayı düzenleyenin elindedir.Ancak yönerge her zaman Federasyona danışılmaktadır.Piramidin ortası baskı altında kalmıştır.1900-2200 aralığındakiler,birçok turnuvaya katılamamıştır.Piramidin ortası ihmal edilmiştir.Federasyon Piramidin ortasını teşvik etmelidir.Piramidin ortası ile ilgilenmek büyük masraf gerektirmez!Piramidin ortasına gösterilecek ilgi Federasyonun devam eden çalışma ve programlarına zarar vermez!
Açık turnuvayı düzenleyen yerel yöneticinin bütün çabası Birinciye olabildiğince büyük ödül vermek ve yarışmaya olabildiğince daha çok yabancı usta çağırmaktır.Amaç böyle olunca yerli sporcuyu teşvik konusunu gündem maddesi haline getirmek mümkün olmamaktadır.
Öte yandan bugün Federasyonu eleştiren bazı arkadaşlarımız yakın geçmişde doğrudan veya dolaylı olarak Federasyonu desteklemiş kimselerdir.Ben bu Tarihi çok iyi biliyorum.Yarın kayda değer yenilikler olmayacağını da çok iyi biliyorum.Bu bilgiler ışığında Yönetimin değişmesinin hiçbir yararı olmayacağına inanıyorum.Mevcut kadro yerinde kalmalı ve yeniliklere açılmalıdır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yerli dinamikler teşvik edilmelidir. - Yazar: Ateş Ülker - 14-03-2016, 01:53

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi