Yerli dinamikler teşvik edilmelidir.
Ödülü kimin belirlediğini kesin olarak söylemek mümkün değildir.Çoğunlukla sponsor kurum ve yerel yöneticidir.Bizim örneklerimizde Belediyeler ön plana çıkmakta ve yerel yönetici de çoğu zaman il temsilcisi olmaktadır.Birinciye verilen ödülün olabildiğince yüksek olması ve olabildiğince çok yabancı usta çağrılması yönünde bir telkin yapıldığını düşünüyorum.Mutlaka birileri gelebilir,böyle bir telkin olmadığını ve benim yanlış yorum yaptığımı söyleyebilir!Bu telkin de yapılsın veya yapılmasın!Federasyon artık yeni ufuklara açılmak zorundadır.Piramidin bütününü gözönünde tutan yenilikler yapılacak mıdır?Yoksa herşey eskisi gibi devam mı edecektir?Federasyon neden Piramidin ortasını ihmal ediyor?Çünkü Piramidin ortasından kısa vadede önemli başarılar gelmez.Ses getirecek ve Federasyonu başarılı gösterecek başarı kısa vadede ancak Piramidin tepesinden gelir.Ancak benim istediğim yenilikler Piramidin tepesinin programını bozacak veya onların çıkarlarına zarar verecek uygulamalar değildir.Piramidin tepesi için neler yapılması gerekiyorsa yine aynı şekilde devam edecektir.Bazı okurlar için inanması zor olabilir.Öyle anlar yaşadık ki 1900-2200 aralığında yarışmaya katılabilen yerli oyuncu sayısı çok azdı!!Neden böyle oluyordu?Bu kimseler Satrancı mı bırakmıştı?Öyle günler yaşadık ki öğrencilerle erişkinlerden alınan giriş ücreti aynı idi.Oysa Dünyanın birçok yerinde öğrenciler teşvik ediliyor.Bütün bunlar turnuvayı düzenleyenler ve o turnuvaya onay veren Federasyonun önceliklerinden kaynaklanmaktadır.Konaklama ücretleri ve yol masraflarının miktarı da katılımı etkilemektedir.Avrupa'da bazı yarışmalarda Pazar günü çift tur iş günleri tek tur oynatılıyor!!İş günleri tur saati de 18.00 oluyor.Bunun anlamı amatörlerin katılmasını kolaylaştırmaktır!Biz öyle yarışmalara tanık olduk ki "Pazar günü istirahat ettiler,Pazartesi sabahı saat 10.00 da turu başlattılar!Bunun anlamı "amatörler başının çaresine baksın,bizim için önemli olan yabancılar ve profesyonellerdir"şeklindedir.Para ile ilgisi olmayan sorunlar da vardır.Çözümü zaman alacaktır.Birkaç kişinin aynı görüş üzerinde birleşmesi önemlidir.Herkes kendi meselesinin peşinde koşunca ortak bir uzlaşma sağlanamıyor.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yerli dinamikler teşvik edilmelidir. - Yazar: Ateş Ülker - 14-03-2016, 23:24

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi