Tatlı Yalanlar - Acı Gerçekler
Sayın Sabri Koçak başka bir başlıktan buraya selam çakmış, selamına karşılık veriyorum: "Geleneksel spor" kavramını kullanmanızı çok beğendim. Geleneksel bakış açısı satrancı spor olarak kabul etmez. Modern görüşe göre ise tavla ve poker de spordur, bilgisayar oyunlarından Counter-Strike ve PES de. Kağıt oyunlarından briç, bu bakış açısının spor kabulüne bir başka örnektir. Şahsen bu bakış açısına katılamıyorum, katılana saygı duyarım.

Bazı gerçekleri insan kabul edemiyor, özellikle yoğun emek sarf ettiği konularda. Satrancın spor olmaması da böyle birşey. Dışarıdan bakan kolayca görebiliyor ancak bu başlıkta yazan bizler gibi yıllardır bilfiil turnuva oynamış/oynayan kişiler bu gerçeği kabul etmekte zorlanabiliyor.

Aslında forumda tartışma konusu olan birçok çarpıklık bu spor zorlamasından kaynaklanıyor. Spor gibi kabul ettirdik, okullara soktuk. 10 senesini aktif bir şekilde gözlemledim. Sonuç ne? İlerleme mi, gerileme mi? Bu soruyu objektif bir şekilde yanıtlamadan gerçeği görebilmemiz mümkün değildir. Birkaç ipucu vereyim: Milli takıma son 5 yılda kaç oyuncu eklendi? Uluslararası takım turnuvalarında boy gösterebilmek için neden iki devşirme oyuncuya ihtiyaç duyduk? Uluslararası açık turnuvalarda son 5 yılda en parlak bireysel sonuçlarımız neler?

Lisans kandırmacası nereye kadar sürecek? Milli Eğitim Bakanlığı kandırıldı. "Şu kadar lisanslı satranççı var!" yaygarası, kandırmacanın en önemli unsuruydu. Önceki mesajımda ortalama oranları verdim: Geleneksel sporlarda 30 adaydan ancak 1 tanesi lisans çıkarılacak yeterlikte oluyor. Satrançta da durum buymuş gibi yansıtıldı. 100.000 lisanslı demek, yaklaşık 3.000.000 oyuncu demekti. Ailenin diğer fertleri hesaba katıldığında satranç pastası epey büyük görünüyordu. Sanırsın cafelerde tavla, okey, iskambil yerine satranç oynanıyor ülkemizin dört bir yanında!

Spor Toto Teşkilatı projeye neden dahil edilir, paradan başka bir sebep ne olabilir? Yok, direk para meselesi. Türkiye'nin resmi kumar kurumu, şans oyunlarının organizatörü okullarda! Akıl edenin beynine sağlık doğrusu, 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. "Satranç oynamakta nasılsa para yok, çocuklar arada iki kupon yapsın da harçlığını çıkarsın bari." der gibi birşey olmuş bu destek. Çok büyük olasılıkla benzer şekilde kandırıldılar: "Şu kadar lisanslı satranççı var!"

Satranç turnuvasının yanından geçeni kolundan tutup zorla lisans çıkarttırırsan ne olacaktı ki?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Tatlı Yalanlar - Acı Gerçekler - Yazar: Oktay ERTAN - 22-03-2016, 00:10
RE: Tatlı Yalanlar - Acı Gerçekler - Yazar: Miyazaki - 22-03-2016, 01:17
RE: Tatlı Yalanlar - Acı Gerçekler - Yazar: Oktay ERTAN - 25-03-2016, 23:38

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi