FEDERASYONLAR ve SEÇİM SÜRECİ
[size=large][font=Cambria]                                                       SATRANÇ FEDERASYON SEÇİMLERİ[/font][/size]

[size=large][font=Cambria]A- SİSTEMDEKİ TESPİTLER[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Sistemi ya da sitem değişikliğini tartışmak ne kadar doğru? Elbette tren kaçtıktan sonra yanlış olacaktır. Ama bence tren henüz kaçmadı. Bekletilebilir de...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Zamanlama olarak aslında tam zamanıdır![/font][/size]
[size=large][font=Cambria] 1-Çünkü uluslararası alanda bazı sonuçlar vardır.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]2- Bu bir bakıma tüm federasyonlar için değerlendirme ve karne zamanıdır.En büyük uluslararası yarışmalar takvimi bitmiştir. Sınıfta kalanlar, gönderilecek olanlar ve bir üst sınıfa geçenler...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]3- İnsanların ve yönetimlerin değişmesinin çözüm olduğunu düşünen  üst bürokratlar ve politikacılar, içinde daha çok liyakate dayalı atamaları ve işleyiş sistemlerini sorgulaması gereklidir.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]4- Bunun için ise topyekun bir sorgulama, içinde konu ve alan uzman-akademisyenlerin de olduğu genel görüşmeler, toplantılar şura'lar ve bu konuda taleplerin oluşması gerekmez mi?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]5-Buraya kadar size soyut gelen bu tespitler aslında somut çözümlerin ilk adımları değil midir?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Başka nasıl çözümler görebilir ve üretebilirsiniz ki? Yıllardır aynı sorunlara dikkat çekiyoruz değil mi? Hangileri düzeliyor?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Bunlar için ülke, toplum ve yönetimin nasıl bir anlayışa sahip olmaları gerekir acaba?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Ümmetçi?... Ulusal?...Yoksa başka mı? [/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Hangisi?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] B- BU GÜNE KADAR NE OLDU?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Örneğin kendi düşünce ve fikirlerimden, yaşayıp tanık olduğum süreçten yola çıkayım:[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Sistem sürekli kendisini seçtirmesinden öte, ait olduğu sportif alanda kendi alt yapısını kurmasına izin veriyor mu? Bu konuda toplumun bilgisine sunulmuş bir haber görebiliyor musunuz?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] Ayrılan bütçeler, sunulan alt yapılar verilen imkanlar yeterli mi? Sistemi uygulayan ve koruyan politikacılar öz eleştiriler yapıyorlar mı sizce? Mesela satrançta belli il ve bölgelerimize eğitim yaşı ve çağına uygun yatılı okullar, ileri aşamalar için akademiler, ulusal ve uluslararası organizasyonlar için alt yapı tesisleri, olimpiyat köyleri...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Daha önce yıllardır yazdığım ve toplumun dikkatine sunduğum bu konular için bana "artık çok geç bu saatten sonra " diyeceksiniz ve haklısınız. [/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Ama ben bunları sadece seçimlere 5-6 hafta kala yazmadım ki...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] Yıllardır yazıyor ve dile getiriyorum. Toplumun dikkatine sunuyorum! Bakın şimdi yapılması gerekenler hakkında bir şeyler yazsam bana koltuk beklentisi içinde olduğumu söyleyen arkadaşlarım olacak.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Olsun! Ben koltuk için değil, o koltuğa oturacaklar için yazıyorum. Oysa gittikçe de o koltuktan ve makamlardan uzaklaşıyorum değil mi?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] [/font][/size]
[size=large][font=Cambria]C- OLMASI GEREKENLER[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Elbette henüz tam adayları ve projelerini göremedik. Zaman daralmakta...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Bildiğimiz gibi ortaya çıkmamış adaylardan bazıları yıpranmamak için bekliyor da olabilirler.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] Ancak zamanında ortaya çıkmak cesaret göstergesiydi. Projelerin kendisine ait olduğu anlaşılacaktı. Gerçek bir zamanlama ile öncelikler için mücadele verilmesinin de yolu açılacaktı. Yaklaşık 5 hafta var ve tren kaçmak üzere![/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Ben yine de yapılması gerekenlerden bahsedeceğim. Belki mevcut sistem içinde çözümleri vardır da ben göremiyor olabilirim.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]D- ADAY KİM ve NE OLMALI?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]1- Yeni yönetim her kim olursa olsun, yeniliklerden yana ve liyakat sahibi insanlardan oluşmalı. Bu tespitimin mevcut yönetimle bir ilgisi yoktur.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]2- Sadece SATRANÇÇI olsun  değildir bunun anlamı! Elbette işin özünden ama yönetimci, işin enerjisini sırtlayabilecek ve önemli adreslere ulaşabilecek yeterlilikte olmalı. Bunu bu dönem gördük ama daha uzağa ve derine hitap etmeli.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]3- Kaynak bulabilecek toplumsal güvenirliliğe sahip, hedeflerini ve projelerini ikna ederek anlatabilecek özellikleri  sahip olmalı.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]4- Devleti ve özel sektörü yeterince tanımalı ve tanınmalı. Bu sayede mega projeler için ön şartlar hayata geçirilmeli.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]5- Mesleki alanda tereddüt yaşamayacak ve aile düzeninden her zaman gerekli anlayış ve desteği alabilecek konuma sahip olmalı.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]6- Elbette dış dünyaya açık ve dil, belki diller bilmeli.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]E- ÜLKE GENELİNDE...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Yapılması gerekenler aslında bellidir. Ancak bu hedefler gerçek kahramanını bekliyor. Bu belki bir kral, belki bir atlı bir prens, belki de bir anne kraliçe olabilir. Bunu zaman gösterecek!
[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Ama yapılması gerekenler asla bitmeyecek! Belki de daha yeni başlayacak![/font][/size]
[size=large][font=Cambria]1-Öncelik kalıcı alt yapıdır!! Satranç ancak bu sayede meslekleşebilir. İnsanlar en değerli çalışma performanslarını ve zamanlarını  huzur içinde ancak böylece ortaya koyabilirler. Emek en yüce değerse, elbette kazanacaktır.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]2- Siz aslında hazır olan alt yapı elemanlarınızı bulup işin başına getirmelisiniz. BESYO'LARDA yüzlerce- binlerce  yönetim bilimleri mezunu boşta genç duruyorken... Onları kendi spor alanlarında il-ilçe teşkilatlarına getirmek gereklidir. Onlar yıllarca bu eğitimleri boşuna almadılar. Genellikle öğretmenlerden ve farklı iş alanlarından oluşan mevcut il temsilcileri asli görevlerinden arta kalan zamanlarda bir şeyler yapmaya çalışmaktaydılar. İçlerinde bu işin özünden gelsin ya da gelmesin, çok başarılı olanlarda vardı. Ama liyakat başkadır! O iş için eğitilmişe verilmelidir.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]3- Alt yapıda tesisleşme çok önemlidir. Satrançta bu adım hiç atılmamıştır. Tabi devlet ile işbirliği gereken projeler vardır:[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]a- Yatılı satranç bölge okulları:[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Müfredatı MEB ile ortak ama Satranç ağırlıklı eğitim sistemi. Coğrafi bölgelere göre 7-8 tane olabilir. Burada 6-18 yaş eğitimi yapılır. Ulusal ve uluslararası uzman kişiler görev alır. Eğitmenler kendi lojmanlarında gelecek endişesi olmadan bu işe kendisini adarlar. Maaşını devlet öder. Denetimini TSF yapar.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]b- Yüksek öğretim için merkezi satranç akademisi:[/font][/size][size=large][font=Cambria] Sporcu, eğitmen ve yönetici yetişir. Mesleki eğitim alır. Atamalar buradan yapılır.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]c- Uluslararası organizasyonlar için olimpiyat köyleri: [/font][/size][size=large][font=Cambria]Hangi spor dalında ne zaman yapıldı bilmiyorum ama bu satranç için sonsuza dek kalıcı olmaz mı? Olimpiyat köyleri her mevsimi yaşayan coğrafi bölgelerimizde kurulabilir. Ulusal tüm yarışmalar resmi ve özel buralarda yapılır. İçinde sportif konaklama tesisleri ve her sportif gereksinmelere uygun alt yapı alanları...Beraberinde akacak sponsorları düşünün.Düşünsenize sporcular ile birlikte 8-10 bin kişinin konaklayacağı organizasyonlar, oteller yanında ne kalır? Hangi organizasyonu yaparsanız yapın.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] Sizin olacaktır![/font][/size]
[size=large][font=Cambria]...[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Bu genel tablodur. Önerim, içlerinde satrancın da bulunduğu diğer tüm spor dallarında uygulanabilir.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Ancak toplum ne zaman bunu anlar ve ikna olur bilemem.[/font][/size]
[size=large][font=Cambria] Çok bir şey istemiyorum değil mi?[/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Sadece geleceği emanet aldığımız nesillerimiz için![/font][/size]
[size=large][font=Cambria] [/font][/size]
[size=large][font=Cambria]Selam sevgi ve saygılarımla.[/font][/size]
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
FEDERASYONLAR ve SEÇİM SÜRECİ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 27-09-2016, 17:54
RE: FEDERASYONLAR ve SEÇİM SÜRECİ - Yazar: Miyazaki - 13-10-2016, 04:13

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi