Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir?
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bir çok zorluğa rağmen öğrencilerimle yıllardır satranç oynuyoruz, oynamaya çalışıyoruz. Onlarla birlikte ben de kendimi geliştirmeye gayret ediyorum. Video sonunda çekilen toplu foto 2018 yılında (önceden belirttiğim gibi sponsorluk bulmak amaçlı) çekildi. Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı uzaktan eğitime geçildiği için en son durumumuzun fotoğrafını çekemedim. Kupalarımızı pencere kenarlarına, kalorifer üzerlerine dizdik sığmayanları da başka yerlere... Bir ödül/onur köşesi oluşturmak aslında hep aklımdaydı ama ona bir türlü sıra gelmedi. Burada görünen görünmeyen neredeyse her şeyi tek başıma yapmaya çalışıyorum. Tabii tek işim de satranç değil...
Bir sistem oturtana kadar çok zaman kaybettim. Eksiklerimi hatalarımı gösteren bir rehberim hiç olmadı. Son bir iki yıldır youtube de çok kaynak var ondan önce bir şeyler bulmak çok zordu. Burayı da yıllardır takip ediyorum ama burada da satranç değilde genellikle satranç siyaseti tartışılıyor. Kaynak hiç mi yoktu tabii ki var, vardı... Ama satranç dünyası çok büyük bir okyanus bir rehberiniz olmadan bu suya girerseniz dalgalar sizi bir oraya bir buraya çarpıyor. Dediğim gibi çok zaman kaybettim ama benim gibi bir şeyler yapmaya çalışan kişiler bu kadar çok zaman kaybetmesinler. Bu işi çözdüm falan da demiyorum kesinlikle böyle bir şey anlaşılmasın, çözmeye çalışıyorum ve tam olarak çözebileceğimi de hiç zannetmiyorum.
Acemi öğretmenlerin işini kolaylaştıracak en önemli konulardan biri de chessbase ve fritz gibi programların verimli kullanımı bunların yanında swiss manager de işe yarayacak bir program. Bu programları kullanıyorum ama hakkını verebildiğimi zannetmiyorum. Keşke uzman antrenörler bu programları nasıl kullandıklarını bizlerle paylaşsalar.
Ben de Analiz yayıncılığın Satrançsever dergisi dahil bir çok yayınını satın aldım. İşlerini çok ciddi yapıyorlar. Kendilerine çok saygı duyuyorum. Ayrıca 65. Kare programını da herkese tavsiye ediyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Acemi Satranç Öğretmeni Kendisini Nasıl Geliştirir? - Yazar: T.CANCA - 04-01-2021, 22:22

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi