AĞLAMA KIZIM
AĞLAMA KIZIM

Yazının başlığını aslında şöyle koyacaktım:
TÜRKİYE KÜÇÜKLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI VE HAKEM YANLIŞLARI
Bir sporcunun haksızlığa uğraması çok üzücü.
Ama asıl düşündürücü olan ise yanlışın üzerine örtülen örtüdür.

OLAY

Beyaz taşlar ile oynayan oyuncu rakibine beraberlik teklif etmiş ve notasyon kağıdında beraberlik işareti de koymamış. Kurallara göre koymak zorunda olmadığını söylüyor hakemler.
Siyah taşlar ile oynayan oyuncu ise beraberlik teklifini kabul etmemiş, hamlesini yaparak oyuna devam etmek istediğini ortaya koymuş. Beyaz taşlar ile oynayan oyuncu beraberlik teklifini ikinci defa tekrarlamış. Siyahlar ise kararlıca oyunun devamdan yana…

Hakemi çağırarak oyunun berabere bittiğini, kendisinin beraberlik teklifini siyahların kabul ettiğini söyleyen beyaz taşlar ile oynayan oyuncu kağıtların imzalanmasını istemiş hakemden.
Hakem de gelmiş…

Sonrasında olanlar feci!
Siyah oyuncu beraberlik teklifini kabul etmemiş.
Sonuçta notasyon kağıtlarını imzalatan hakem maç bittikten sonra oyuncuya notasyon kağıdına beraberlik (eşit) işareti koymasını istemiş. 
Hoppala...

Hakem hem beraberlik teklifinin edilip edilmediğini bilmiyor hem de biten bir maçtan sonra maçta konmayan işaretin konmasını sağlıyor.
Ne var bunda değil mi?

...

Bu mu yani? Böyle mi hakem eğitimi almış bu ismini vermeyeceğim hakem arkadaşımız?
Beraberliği kabul etmeyen bir sporcumuz var orada ve devam etmek için çırpınıyor. Ama bir şekilde oyun hakemle marifetiyle berabere bitiriliyor.

Nasıl bu duruma geldik biz?
Ne oldu çalışmalarımız?
Haksızlık değil mi bu?
Değerlerimiz yerle bir olmadı mı?
Kızımızın ulusal takım kamp hayalleri ne olacak?
Oyunda onca harcanan emek ne olacak?
Oyuna devam etmek isteyen bir oyuncuya ‘öğretilmiş sporcu marifetiyle’ ( artık öyle düşünüyorum) beraberlik önerisinin sunulması ve bunu kabul etmiş gibi göstermeye çalışmanın adı ne olabilir?
Hakem nerede, ne yapıyor? Neden olayın doğruluğunu araştırmadan aceleden imzalatıyor?
Bunu ortaya koyan sporcum ve velisi bu hakemlere ve kuruma artık nasıl güven duyabilir? Çok yazık!
Yapılan haksızlığın örtülmesine şahit olan sporcular, veliler ve hakemler, yöneticiler ne olacak?

BU MU YANİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI?
BU MU ADİL VE TARAFSIZ HAKEM YÖNETİMİ?

Beraberliği kabul etmeyen bir sporcum var orada ve devam etmek için çırpınıyor. Ama bir şekilde oyun hakemle marifetiyle berabere bitiriliyor.
Yazıklar olsun!

Bu haksızlık giderilmedikçe de peşini bırakmayacağım!
Benim sporcu kızım Pandemi şartlarında satranç tutkusuyla geldi Antalya’ya koşarak…
Maçını sonuna kadar oynayacak ve ben ona asla böyle bir eğitim vermedim. Yalan söyleyecek bir kız değil. Okulunun ve tüm kurum sınavlarının birincisi ve son derece de disiplinli. En çok sevdiği bölümü oyun sonunu oynatmadılar ona…

Neden kağıtta beraberlik işaretini aramadı hakemler?
Neden maçtan sonra eşit işareti koydurdu?
Neden bu yola başvuran rakip sporcu kızımız ve YANLIŞ YAPAN HAKEM KOLLANDI?
Rakip sporcu kızımıza böyle mi eğitim veriliyor?
Neden sporcum ve velim ikna odasına alınarak bu açık haksızlık karşısında susturuldular?
Oysa hakemlere güvenerek gitmişlerdi odaya?
...

Bu soruların cevaplarını BAŞHAKEMDEN, OLAYIN MUHATABI HAKEMDEN VE FEDERASYONDAN AÇIKÇA SORUYORUM?

SORACAĞIM DA...
BU FEDERASYONA, SUSKUN YK ÜYELERİNE, HAKEMLERİNE HAKEM EĞİTİCİLERİNE VE BİR GRUP KURULLARINA GÜVENİMİ YİTİRMEK ÜZEREYİM.

Onca YK üyesi orada ne iş yaparlar? Üstelik içlerinde hakem ve sporcular da varken...
Neden susarlar ve neden pis kokulara izin verirler?
Neden doğru ve adilce müdahale edip doğru kararlar çıkartmazlar?

YOKSA ORADA TATİLE Mİ GİTTİLER?

Bir hakem hatasını kabul edebilirim. Bu ilgili kurulların eğitiminden ve değerlendirmesinden geçer.
AMA HAKEMİN YANLIŞININ ÖRTBAS EDİLMESİNİ İPE GİTSEM ASLA KABUL EDEMEM!
Kızım açıkça HAKLIDIR VE HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞTIR.

Oynamak isteği engellendi ve ağlamaya başladı. Beraberliğe neden ağlasın? Sonuca ağlamıyor ki. Oyuna devam etme isteği engellendi?
Hakemlerin ikna odasında bu olayı örtbas etmeleri ayıptır.
Hiç bir hakem hakkında böyle konuşmazdım. AMA HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAMAM. Kimse de kusura bakmayacak.

Bu olayı camiaya açmadan saatlerce haksızlığın giderilmesini bekledim. Çünkü ilgili kişilerin her birisine buraya yazmadan önce yazdım görüştüm ve bekledim.

YENİ EŞLENDİRME YAPILDIĞINDA DA BUNU HERKESE OLDUĞU GİBİ AKTARAMA KARARI ALDIM.

Ben medeni bir insanım. Medeni ilişkilere önem verir ve uygularım. Ama aklın yolu birdir!

SONUÇ

Neye üzülüyorum farkında mısınız?

EĞER BU OLAY HAKLIYA HAKKINI TESLİM ETMEZ İSE UYGULANAN BU İĞRENÇ TAKTİK, KULLANMALARI İÇİN BUNDAN SONRA TÜM SPORCULARA ÖRNEK TEŞKİL EDECEKTİR.
Bir sporcu kötü konumda hakem çağıracak ve teklif ettiği beraberliği rakibinin kabul ettiğini söyleyecek. Hakem de ne bir soracak ne de notasyon kağıdında beraberlik teklifi işareti arayacak.

Bu mu yani? Bu olayın altına da bu FEDERASON İMZA ATMIŞ OLACAKTIR Kİ buna çok üzülürüm.
TSF kurumumu bu ciddiyetsizliklerden en başından beri korumak için hayatımın çok önemli bir döneminde çok önemli yaşama enerjimi hayallerimi ve çalışma emeklerimi verdim. Ama iş bilerek yanlış yola sürüklenirse de bu işin sorumluları sonsuza dek bu olayın kahramanı olarak kalacaklardır.

Dediğim gibi,
Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez!
Güvenimin son kırıntılarını da kaybettim.

Saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
AĞLAMA KIZIM - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-01-2022, 22:30
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: marcos.a - 10-02-2022, 12:04
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: Hakan Aktaş - 04-03-2022, 13:18
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-03-2022, 11:47
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: marcos.a - 10-04-2022, 17:01
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 13-04-2022, 13:37
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-03-2022, 11:58
RE: AĞLAMA KIZIM - Yazar: Hakan Aktaş - 29-03-2022, 12:09