PALYAÇO
Birgün adamın biri psikoloğa gider ve anlatmaya başlar..

-Doktor bey benim bir sorunum var. Ben artık hiç gulemiyorum. Sürekli üzgünüm, yüzüm gülmez oldu. N'olur bana yardım edin!

Doktor bir süre düşünmüş ve cevap vermiş...

- Yolun karsısında bir sirk var. Orada çalışan palyaco çok iyiymiş. Bende senin gibi olan bütün hastalarımı ona yönlendiriyorum çok iyi geliyor. Bir giden mutlu dönüyor oradan. Sana oraya gitmeni öneririm.

Gelen bu cevap üzerine yüzü iyice asılan hasta hiç konuşmamış. Doktor neden olduğunu sormuş aldığı cevap ise....

O PALYAÇO ZATEN BENİM !!!
Ara
Sevgili Selin Kadeşim,
O palyaço sen olmıyasın? Smile

Not: Güzel paylaşımın için teşekkür ederim.Devamını görmek isteriz.
sevgiler...
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
teşekkürler İhsan abi ) paylaşmaya değer bir şey olursa paylaşmayı bende isterim..
O palyaço ben değilim belki ama biraz dikkatli düşünürsek hepimizin az ya da çok o palyaçoyla ortak noktaları çıkacaktır diye düşünüyorum naçizane.. Haksız mıyım?

Saygılar
Ara
Haklısın SelinSmile
Herkeste söylediğin gibi dönem dönem palyacoyla ortak noktalar olmuştur.
Mutsuzken bile başkalarına belli etmemek veya başkaları eğlensin diye kendimizden ödün vererek etrafa mutluluk saçmışızdır.

Palyaço yazısına dönecek olursak , doktorun yeride olsan palyaçoya ne önerirdin?Smile
çok güzel bir soru ) doktor olmadığıma memnun oldum şimdi D

sanırım örnek olarak palyaçonun mutlu ettiği insanları verirdim.. Dünyada bir insanı mutlu etmekten, gözlerindeki sönmüş ateşi canlandırmaktan daha güzel birşey olabilir mi? Bunu hatırlatmak sanırım palyaçoyu yeniden mutlu edecektir...Meraktan soruyorum siz ne önerirdiniz?

Ama dediğim gibi zor bir soru oldu benim için. Çalışmadığım yerden sordunuz ihsan hocam )
Ara
Malesef ben de doktor olmamakla beraber bu konu hakkında seni söylediklerin dışında bilgi verecek düzeyde biri değilim.
Bize bilgi verebilecek arkadaşlar bu konuda yorum yazarlarsa sevinirim.
güzel bir konu açtığınız için teşekkür ederim. Umarım bu konuda faydalı bilgiler çıkarda herkes böylesi durumlarda kendinde uygulamaya geçsin.
Şimiden bilgi vereceklere teşekkürler.
Ara
Kendisine bir palyaço bulmasını önerirdim..
Ara
İbrahim Bey'in önerisi benim de aklıma gelen ilk öneri ama , palyaco da kedi durumunu bildiği için başkasından aynı şeyi görmek istemezdi herhalde, daha tatmin verici bilgilere ulaşmamız dileğiyle...
Ara
Ben palyaço olurdum..
Ara
ibrahim bey, ne yaşınızı bilirim , ne de işinizi ,profilinize baktım da öğrenciymişsiniz, ben ce siz palyanço olmak yerine öğrenciliğize bakında, güzel fikirler , işin ehillerinden gelsin.
Umarım mesaj yerine ulaşmıştır.
Ara
Peki..
Dediğiniz gibi olsun Bay Kaspi..

Öğrenciyiz..
Ders çalışmamız lazım..
Size iyi geceler!
Ara
Aslında son mesajım yeterliydi de..
Şimdi laf soktum çocuk altında kaldı yanıt yazamadı diye bir gaflete düşersiniz, müsaade buyrun, sizi gaflet uykunuzdan uyandırayım, malum, saat de yarımı geçti..

1.Böyle bir konu altında iki satır yazmamı, iki fikir belirtmemi bana çok görebilirsiniz, bunu da sadece öğrenci olduğum bilgisini taşıdığınız için yapabilirsiniz.Ama ben adını, konumunu, yaşını, hiçbir şeyini bilmediğim bir boşluğa yumruk atacak değilim.Takma isminiz Kaspi!Sadece bunu paylaşma gereği duymuşsunuz bizimle.Bu arada boşluğa yumruk atma eylemini bir deyim olarak kullanıyorum, yumrukla ve atanla pek işim olmaz.

2.Konuyu açan da öğrenci...Ne güzel bir konu.Ben de iki satır fikrimi yazayım dedim.Çünkü doktor olmasam da tıp fakültesinde okuyorum ve senelerdir doktor olmak isterim.Kısmet olursa da ilerde iyi bir doktor olacağım!Elbette bu konuda otorite değilim.İşi ehline bırakma konusundaki vehminize de katılmamak elde değil.Ancak başkaları da yorum yaptıktan sonra "konumunuza baktım filanca yerliymişsiniz, bu konuyu ehline bırakın" demenizden insanlar çekinebilir.Ehil olma durumunu biraz açar mısınız?Sınırları çizmek mühimdir.

3.İnsanlar hakkında sert yazılar yazabilirsiniz.Elleriniz dert görmesin benim hakkımda da yazınız.Ancak bunun için kişi bilgilerinizi tam olarak bizlerle paylaşın ki bizler de hakkımızda bunları yazanlar kimlerdir bilelim.Pekala takma isimlerle de yazabilirsiniz, ancak takma isimlerle bir takım ağır üsluplar takınmak hafif insanlara göredir, sizi en baştan uyarayım.

4.Bu aramızdaki konuyu dilerseniz daha fazla uzatmayalım.Yazık olacak şu güzel konuya..
Ara
Açıkçasını söylemek gerekirse bu konunun burada tartısılması beni huzursuz etti. Ne bir tatrtısmaya sebep olmak isterim ne de bir huzursuzluğa.. konu için gosterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ederim.

Bir de bu soruya şu yönden bakmak istiyorum ben.. Hepimiz dönem dönem palyaço olabiliriz ama sürekli palyaço olanlar var.. Durum elbette onlar için çok daha vahimdir. Sürekli olarak vermek çok zor bir iştir çünkü.

Umarım bu konuda yardımcı olabilecek uzmanlarımız vardır. Çünkü şu anda hiç kimsenin bu konuda net bir fikri olmadığı açıktır )
Ara
SelinAkcali Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Birgün adamın biri psikoloğa gider ve anlatmaya başlar..

-Doktor bey benim bir sorunum var. Ben artık hiç gulemiyorum. Sürekli üzgünüm, yüzüm gülmez oldu. N'olur bana yardım edin!

Doktor bir süre düşünmüş ve cevap vermiş...

- Yolun karsısında bir sirk var. Orada çalışan palyaco çok iyiymiş. Bende senin gibi olan bütün hastalarımı ona yönlendiriyorum çok iyi geliyor. Bir giden mutlu dönüyor oradan. Sana oraya gitmeni öneririm.

Gelen bu cevap üzerine yüzü iyice asılan hasta hiç konuşmamış. Doktor neden olduğunu sormuş aldığı cevap ise....

O PALYAÇO ZATEN BENİM !!!

1 psikolog doktor değildir. bu dalın gerçek doktoru olan psikiyatrist izniyle psikolojik danışmanlık yapar, bir yere kadar psikoterapi yapar, ilaç ise yazamaz..

Tıp dünyasında psikolog ile psikiyatris ayrımı iyicene yapıldığı halde bu ayrımın toplumda hala yapılamamış olmasından büyük üzüntü duyduğumu belirtirken bu kusurun da tıp dünyasından kaynaklandığını ayrıcana eklemek isterim.

psikolog palyaçoya gönderirse karışamam, sorununa göre hastalar bir yerlere gönderilirse standartizasyonun ipi kaçar. bilimselliği zaten ağza almaya bile gerek yok.
şimdicik desem ki adamın cinsi sorunları var, nire gönderecek, töbe töbe.

yukarıda psikolog denen kişi aslında psikiyatris ise onu bi xahmet adı soyadını verinde biz onu gerekli yerlere ihbar edelim. TBB (türk tabiller birliği ) ve T.C Sağlık bakanlığı ve Tabib odası olaya hemen el atması gerekmektedir.

eğer bu bahsi geçen kişi psikiyatris ise malpraktis yasası gereği hakkında ağırlaştırılmış mesleki mahrumiyetler ile karşılaşma durumu varıdır.
İbrahim senden beklemezdim.
Senide hocalarına şikayet edecem.

Big Grin
Ara
Sayın Tuncay ŞEN,

Her doktor hekim midir?

Psikoloji anabilim dalında doktora programını tamamlayan bir psikolog doktor ünvanı alabilir mi?

Saygılar
Ara
Sarge57 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın Tuncay ŞEN,

Her doktor hekim midir?

Psikoloji anabilim dalında doktora programını tamamlayan bir psikolog doktor ünvanı alabilir mi?

Saygılar

sayın sarge57

tersten gidelim her hekim doktordur, ama her doktor hekim değildir.
Bizim hamurumuzu bununlan yoğurdular, ekmek yapıp sundular.
siz pasta severseniz bilemem.

Akademiz düzeyde bir yığın doktor vardır amma halka inince onlara doktorum deyin onlar bizi anlarlar.
o yüzden her bir türlü akademik doktorluğu başka sıfalan anın. bakınız o zaman o başka sıfatlara itibar eden çıkarmı? bizim akisar da halka sorarsan 3-4 tane pisikolojik doktor var, ama bizim penceremizden baktığımızda sadecene adıgüzel olan hakan pisikolojik doktordur yani psikiyatristdir. diğerleri pisikologtur. bilmem anlatabildim mi?
artıkın kandırılmasın halkımız.
yalansa ne derseniz olim.
Ara
Sayın Tuncay Bey,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Psikologla psikiyatrist arasındaki farkı bilmekle beraber psikologun ''doktor'' sayılmadığını bilmiyordum açıkcası..
Yazı insanları düşünmeye yönlendirmek amacıyla yazılmıs olup gerçek kişi ve kurumları barındırmamaktır ) Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiysem özür dilerim.. Umarım kimse bir psikolğun hastasını palyaçoya yönlendirdiğini düşünmemiştir )
Böyle bir hikayeden yola çıkmamın sebebi ise kısa olması, sıkılmadan okunabilir olması, hepimizi düşünmeye teşvik ettiğini düşünmem ve içerisinde bir mesaj barındırmasıdır. Yanıldıysam affola )
Saygılarımla
Ara
Sayın Selin Akçalı,

Son yazınızda "umarım hiç kimse bir psikoloğun hastasını palyaçoya yönlendirdiğini düşünmemiştir" diyerek benim ortaya attığım düşünceyi tiye alıyorsunuz.Olabilir, yapabilirsiniz..Ama en baştan sorayım, bu fikirle alay ettiniz mi, etmediniz mi?Çünkü daha sonra ben biriyle alay ettiysem özür dilerim, şunu yaptıysam özür dilerim gibi bir yazı yazarsanız benim bu yazdıklarım havada kalacak:)

Güzel bir başlık açtınız, İhsan Ağabey de konuyu harika yönlendirdi.Sonra maalesef konu rayından çıktı!

Bir doktor, hastasına bir süre işlerini bırakıp tatile çıkmasını önerebiliyorsa, palyaçoya gitmesini veya stresini atmasını sağlayacak işler yapmasını neden önermesin?

Ben size karşı söylemedim diyorsanız, mesele yok..Ama ben böyle anladıysam bu tarzda yanıt vermek durumundayım.Benimle de alay edilebilir, herkes herkesle edebilir, mühim olan eleştiriyi ve alayı sağlam tabana oturtacak nitelikle durumların oluşmasını beklemektir.İçimizdekini ortaya döküvermek, şartların olgunlaşmaması halinde ancak kendimizi yıpratır.Bilesiniz..

Selamlar..
Ara
ibrahimethemAy Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın Selin Akçalı,

Son yazınızda "umarım hiç kimse bir psikoloğun hastasını palyaçoya yönlendirdiğini düşünmemiştir" diyerek benim ortaya attığım düşünceyi tiye alıyorsunuz.Olabilir, yapabilirsiniz..Ama en baştan sorayım, bu fikirle alay ettiniz mi, etmediniz mi?Çünkü daha sonra ben biriyle alay ettiysem özür dilerim, şunu yaptıysam özür dilerim gibi bir yazı yazarsanız benim bu yazdıklarım havada kalacakSmile

Güzel bir başlık açtınız, İhsan Ağabey de konuyu harika yönlendirdi.Sonra maalesef konu rayından çıktı!

Bir doktor, hastasına bir süre işlerini bırakıp tatile çıkmasını önerebiliyorsa, palyaçoya gitmesini veya stresini atmasını sağlayacak işler yapmasını neden önermesin?

Ben size karşı söylemedim diyorsanız, mesele yok..Ama ben böyle anladıysam bu tarzda yanıt vermek durumundayım.Benimle de alay edilebilir, herkes herkesle edebilir, mühim olan eleştiriyi ve alayı sağlam tabana oturtacak nitelikle durumların oluşmasını beklemektir.İçimizdekini ortaya döküvermek, şartların olgunlaşmaması halinde ancak kendimizi yıpratır.Bilesiniz..

Selamlar..

ortada tiye alınan bir durum yoktur, var diyenin algıda seçiciliğini tebrik ederim.
alay diye bir durumda yoktur. alay moduna getirtip gülünç duruma düşmenin anlamını psikoloji de negatif yansıtma gibi bir jargonla anlatılır.
Tren zaten raydan çıkmıştır, bizim yaptığımız treni raya geri dönmesini sağlamaktır.
sömürünüzü duygusal temele oturtarak kurduğunuz bina küçücük bir sallatıda yıkılmaya mahkumdur. Temel de malzemeden çalmayalım. asolan temeldir.
doktor lar üzerine basarak söylüyorum git palyaçoya eğlen demez, diyemez, derse misaldeki durumla karşılaşma olasılığını da bi zahmet düşünsün.. yani gönder eylemeden önce siz palyaçomusunuz değilim o zaman palyoçaya gidiniz. ancak bir hastaya hemide pisikolojik cinsini taşıyana sen palyaçomusun dediğinde doktorun karşılaşacağı travmatik dramatik traji komik durumu tasvir etmeye gerek yok. Doktor aynaya baktığında gözünün mosumor olduğunu zaten görecektir .

bilmem anlatabildim mi?
yoksa daha da derinlemesine dalabilirim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi