Fil çiftimi daha etklidir , At çiftimi?
Aklıma takılan 2 soru.

1-Oyun sonun da bir tarafın elinde sadece fil , diğer tarafta ise sadece at

olsun. Sizce oyun sonunda fil mi daha etkilidir at mı? (Piyonlar eşit sayıda ve eşit avantaja sahip , şahların konumları piyonlara eşit mesafede)

2-Atak oynayan bir oyuncu için fil çiftimi daha etkilidir yoksa at çiftine sahip olmakmı daha iyidir?

Aynı şekilde savunma yapan için hangisini elinde bulundurmak daha iyidir?
Ara
Teorik olarak fil'e at oyun sonlarını fil kazanır,ama konuma bağlıdır. ( Not : Karpov'un oyun sonlarını incelemenizi öneririm. )

Karışık konumlarda atlardan yararlanmak çok etkilidir,genelde atak oyuncular at tercih eder.Fil'ler genelde stratejik üstünlük sağlarlar.

Eksiklerim varsa,özürler.
Mahir Tuzel/Bodrum.

[email protected]
[email protected]
Mahirchess - Skype
M-Tuzel - Internet Chess club ( ICC )
Baretta - Playchess.com
Buna fazla katılmıyorum atak oyun ve oyunortasında fil kapalı oyunda at daha üstündür
Ara
Yasin'e katılıyorum. Net at üstün veya fil üstün diye bir şey yoktur. Kapalı konumda at, açık konumda fil üstündür.
Ara
zafer virgüle dikkat etmişsin takdir ettim Big Grin
Ara
yasinsari_97 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:zafer virgüle dikkat etmişsin takdir ettim D

hehehD
Ara
At At At at ı file tercih ederimn Big Grin mat atağına gidiyorsam vezirimde varsa at çiftini genel olarak tercih ederim hareket sahası serbestse tabiBig Grin oyun sonunda genel olarak açık konumlarda fil çifti iyi kalabilir ancak bazı oyunlarda konum açık olmasına rağmen atın filden üstün olduğu yerler vardır.
en önemliside genel olarak ters renkli filler beraberedir ama atın ters renklisi yoktur Big Grin Big Grin atı sevmemin en büyük nedenlerinden biri bu Big Grin
benim için vezir degil at daha onemli
Ara
Vezirin olmadığı bir alanda filin at ve piyonlara karşı pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum.atın kolayca çatal yapabilme olanağından dolayı iki eşit oyuncudan kazanan at tarafı olur.ama oyun başında fili hiçbir zaman ata tercih etmem.
"Satrançta piyon yola çıkar da sonunda yüce vezir olur" Mevlana
Ara
Eğer konum kapalı ise At daha iyidir. İki kanatta piyonlar var ise (ortada açık en az bir sütun olmalı) fil daha etkilidir. Tabi bu arada fil iyi fil mi? kötü fil mi? buda önemlidir. iyi fil, kendi piyonlarının aksi renginde bulunur ve daha rahat hareket eder. Bunlar genel kaidelerdir. İstisnaları mevcuttur ama sayıca azdır. Eğer varyantı hesaplamakta zorluk çekiyorsanız stratejik kaideler size yol gösterebilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi