ilginç mat
İlçelerden birinde ödüllü bir turnuvada şöyle bir olayla karşılaştım. Beyaz e4 sürüyor, siyah e5le cevap veriyor. Sonra beyaz Vezir h5 sürdükten sonra rakibine dönüyor ve şöyle diyor: "Ya ben karıştırdım galiba senin şah hangisi? " Siyahla oynayan oyuncu da hiç düşünmeden rakibine yardımcı olmak amacıyla şahını gösteriyor. Ama beyaz oyuncudan hiç beklemediği bir tepki geliyor. " Şahına dokundun, şahını oynamak zorundasın." Siyah neye uğradığını şaşırmış bir vaziyette iyi düşünmeden ( Ki düşünecek çok şey yoktur şahın tek bir hamlesi var zaten) zorunlu şah e7 hamlesini yapıyor. Ve sonucu tahmin edersiniz. Vezir alır e5 ve mat
...
Ara
Bu ahlaksızlıktır..Yapanın yaşı-sıfatı vb nitelikleri her ne olursa olsun hoş görülemez..O çocuğun karşısındaki masum kardeşimiz satranca ve hayata artık daha farklı bakacaktır..Ve bu çok ciddi bir tahribattır..Bence-inanın abartmıyorum- öyle bir yolla maçı kazanan çocuğun lisansı (uzun bir süre) için iptal edilmelidir..Ve derhal 'sözde mağlup' kardeşimizin lehine maç sonuçlandırılmalıdır..Satrancı kirletmekten daha önemli bir şey varsa o da bir insanın zihnini daha doğrusu bir çocuğun zihnini kirletmektir..Belki farkında değildi bu kadar büyük bir yanlışın içinde olduğunun; ama bu bir savunma olamaz..İnanın çok moralim bozuldu ve yazıda eğer bir kusur varsa düzeltecek kadar sakin değilim..
Paylaşımınız için teşekkürler hocam..
Saygılarımla..
Ara
ibrahim abi haklısında , daha şah la veziri ayıramayan bir insana neden lisans verilirki . bence lisans alabilmenin belirli bir kriteri olmalı .
Ara
şahla veziri ayıramadığı falan yok. Anlamadınız sanırım, kasıtlı olarak rakibinin şaha dokunması için böyle yapıyor. Çünkü rakibi şaha dokununca oynarsa mata çare yok. Ayrıca burda bence sporcudan çok sporcunun antrenörünün suçu var. Ona bu numarayı öğreten antrenörün...
...
Ara
Türkiye Sampiyonası Seçmelerinde biliyorsunuz ki hakemdim.

Orada olan bir olayı isim vermeden anlatmak istiyorum.

Bizim Antalya'dan bir oyuncumuz bir sporcu hakkında bana (Samimiyetimize güvenerek) bu çocuğu şimdiye kadar şikayet eden oldu mu dedi ne olduğunu sorduğumda her türlü manyel yaptığını belirtti.Hatta Antalya'lı arkadaşımızın masada oturmasına bile müsade etmediğini (manyellerle)söyledi fakat bu şikayetinin resmi olmadığını bu arkadaşımızın çocuk olduğunu belirterek oyununu tamamladı.Bir tur sonra ikide olabilir başka bir sporcuyu bu çocuk çileden çıkardı ve oyunu zamandan kazandı.Daha sonraki turlarda çocuk ne manyel yaptı nede masasından kalkmadı desek olur.

Yorum sizlerin,
Ara
hasan abi galiba ilk sölediğin bendim ama okadar deil yani karşımdakinin haberi yoktu yaptıklarımdan saten sendende ondanda maçtan sonra özür diledim ama ben o turnuvalarda hiç süreden maç kazanmadım.
burda tekrar hepinizden özür diliorum
benim için vezir degil at daha onemli
Ara
Dikkat edersen Türkiye Şampiyonası diyorum.
Dikkatli okumamışsın.
Ara
pardon abi ilbirinciliğiyle aynı turnuva sandım özür diliorum
benim için vezir degil at daha onemli
Ara
foruma yeni üye oldum ve henüz başlıkları gezme aşamasındayım...
forumu kuran ve yöneten arkadaşlara tebrikler

bu durumu görünce yazasım geldi
orada şahına dokunan çocuğa oynatmamak gerekir çünkü taşı onamak amacıyla dokunmamış
dokunulan taş kuralı için oynamak amacıyla dokunulan taşda geçerliliği vardır.
Ara
Merak etmeyin hakem bendim ve oynatmadım zaten.
...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi