"playchess"de ırkçılık
Playchess adlı server'da "verytarp" nickli oyuncuyla birkaç oyun oynadıktan sonra bu oyuncu ekrana Türk ulusuna ve Hz. Muhammed'e karşı ırkçı küfürler yazdı.Seri no. sahibi olmadığımdan server yönetimiyle temas kuramadım.Bu server'da ilk kez karşılaştığım bir durum değil bu maalesef.Serial sahibi arkadaşlar Gaby_assman'a mesaj atmak suretiyle "verytarp" nickli bu ırkçı şahsı şikayet ederlerse sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
Ara
Bu arada eğer gerekirse olay bizim saatimizle 18 Ekim Pazar günü saat 00:15 sularında "Karpovforever" nickli benimle "verytarp" nickli kişi arasında meydana geldi.Server saatine göre 17 Ekim Cumartesi 11:15 suları olması gerek.
Ara
mehmet, herhangi bir gelişme varmı
yani yardım vs
Ara
E-posta yoluyla şikayette bulundum.Eğer cevap gelmezse hukuki yollara başvurmayı düşünüyorum.Ayrıca chessbase firmasından alışveriş yapmayı kesmek de yapılabilecek şeylerden birisi.Kendi paramızla ırkçılık satın almak için ahmak gerek doğrusu.
Ara
Sözkonusu site chessbase ile ilişkili ise, durumu açık isminizle ve yazılı bir metin halinde Türkiye Satranç Federasyonuna bildirmenizi tavsiye ederim.
Bu girişimlerin sonucunda adıgeçen kişinin en azından hangi ülkeden olduğunu öğrenme imkanı olabilir.Bunu öğrenmiş olsak bir düşmanlık aracı olarak kullanmayacağız.Bir kişinin yanlışı ile genelleme yapmayacağız.Ama Gelecekde daha dikkatli olacağız.Burada amaç o kod isimli kişinin adıgeçen sitede oyun oynamasının engellenmesi olmalıdır.
Ateş Ülker
Ara
yapacağınız şey çok basitti
hemen ekranın screenshot görüntüsünü alacaksınız ve bunu sysoplara bildireceksiniz.bu eylemi yapan kişi genele değil özel olarak size yazmıştır.Bu safhayı geçtiğinizi zannederek bu aşamada sizin olayınıza playchessin bir yaptırım uygulamasını beklemeyiniz...
Sysoplara mesaj atmayı ihmal ettiğimi nereden çıkarıyorsunuz.Bir kaç sysop'a mesaj attım.Sadece bir tanesi cevap verdi.O da Gaby Assman'a mesaj atmamı söyledi.Assman'a mesaj atmayı çalıştığımda ise "mesaj göndermeye yetkiniz yok" benzeri bir otomatik iletiyle karşılaştım.Serial numaramın süresi dolduğu için mesaj atamıyordum.Screenshot almaya gelince haklısınız , o anda bunu akıl edemedim ancak bu çok önemli bir nokta değildir.Kayıtlar istenirse geriye doğru taranabilir.
Playchess yönetimi konuyla ilgilenmeli mi ilgilenmemeli mi bunu hukuki olarak netleştireceğiz ancak insani ve ahlaki ölçüler çerçevesinde kesinlikle gerekeni yapmalıydılar.
Bu siteyi takip eden playchess'de görevli olan veya bir takım ilişkiler içinde olan forumdaşlar olduğunu biliyorum.Onların konuyla ilgilenmemesi kanımca ilginçtir.Bir tek Ateş bey yardımcı olmaya çalıştı.Kendisine teşekkür ederim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi