ZONGULDAK BİRİNCİLİĞİ
2009-2010 Zonguldak İl Birincisi Can ALBUZ

GSİM Kamp Eğitim Merkezi Salonu'nda 21-22 Kasım 2009 tarihlerinde 23 sporcunun katılımıyla, 5 tur olarak yapılan Zonguldak Satranç İl Birinciliği sonuçlandı.

1) Can ALBUZ 5,0 Puan
2) Zeynel BAKICI 4,5 puan
3) Melikşah ÇAKIR 4,0 Puan

1SW1T0.jpg

Ayrıntılar zonguldak.tsf.org.tr adresinde....
Ara
Sevgili Can'ı tebrik ederim, artık iyi alıştı İl 1.si olmaya Smile
2. ve 3. kesinlikle çok büyük sürpriz olmuş.yaklaşık 1.5 yıldır Zonguldak'tan uzak kaldığım süreçte dengeler çok değişmiş anlaşılan Confusedhock:
Ara
Dereceye girenleri ve organizasyonu düzenleyenleri yürekten kutlarım.

Zonguldak'tan ayrılalı 10 seneyi geçti, satranç sadece okullarda aktifti daha çok bir de, Mühendisler lokalinde oynardım ve Satranç Lokali isminde içinde alkol olan ve kağıt oynanan bir yerde vardı oynadığımız. Şimdi kebapcı olmuş. Çocukluğumuzda hep büyüklerle oynardık, şimdi böyle yerler var mı bilmiyorum Zonguldak'ta.

Bir de Cabbar Hoca vardı, kişisel çabalarıyla Atatürk Kültür Merkezinde ücretsiz dersler verirdi çocuklara, tatil dönemlerinde. Sonra Belediye kültür merkezinde sanırım bir kurs vardı ayrılmama yakın. Bahsettiğim olaylar 1988-1994 yılları arasında.

Birde öğretmenler lokali vardı, tekelin karşısında orada da satranç oynanırdı. Bir satranç merkezi var mıdır bilmiyorum Zonguldak'ta. Yakında ziyarete gideceğim, gitmişken uğramak isterdim.

Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara
Menderes Bey sadece Zonguldak merkezden bahsetmişsiniz.Ereğli ilçesinde Nurettin Reis çok büyük fedakarlıklar yaparak Zonguldak'ı Türkiye'nin önde gelen satranç merkezlerinden biri haline getirmişti bir dönemler.Takımımız 1.ligde oynuyordu ve Türkiye'nin önde gelen oyuncularının katılımıyla gerçekleşen Çilek Festivali Turnuvası geleneksel olarak yapılmaktaydı.Reis'in bizlere her zaman söylediği ancak kendisi uygulamadığı Smile "Önce iş yada okul, sonra satranç!" sözünü kendisi uygulamaya başladığından beri malesef eski günleri arar oldu bir zamanlar UKD'li oyuncu, lisanslı oyuncu gibi sıralamalarda İstanbul, İzmir, Ankara ve Denizli'nin ardından ilk 5e giren Ereğli ve Zonguldak satrancı.Son senelerde ise tüm Türkiye çapında olduğu gibi Zonguldak'ta da satranç yaygınlaşmakta.İl 1.liğinin 2.si Zeynel Bakıcı Zonguldak'ın küçük ve fazla gelişmemiş ilçelerinde bir çok öğrenciyi satrançla tanıştırdı.
Cabbar Hoca en son geçen sene gördüğümde Karaelmas Üniversitesi'ni çalıştırıyordu ve bayanlarda dereceye sokmayı başarmıştı.Zonguldak merkezi bilmiyorum ama Ereğli'de mühendisler lokali vardı bir zamanlar sadece satranççıların kullanımında olan, her hafta sonu turnuvalar düzenlenen.Şimdi ise Eğitim-Sen lokalinin arka kısmını tavlacılarla paylaşıyorlar.

Kısaca Zonguldak da Türkiye gibi; gelişme çok az ancak oldukça yaygınlaştı.Bu yaygınlaşmanın sonucu umarım hem Türk satrancı hem de Zonguldak satrancı gerçekten yetenekli isimler bulacaktır.Yoksa 10 takım arasından 10. olduğumuz (Şuan itibariyle) turnuvada kendimizden güçlü bir rakibi yenebildik diye sevinmeye ve sonunculuğu ikinci plana atmak için bu galibiyeti kullanıp başarılıymışız gibi göstermeye çalışmaya daha çoook devam ederiz.
Ara
Zaman geçmiş ama bende kazanan tüm arkadasları tebrik ederim. Sartrançla kalın 8)

[size=1]Havacılık forumu[/size]
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi