Yeni öğrenen için ilk eğitim Sizce nasıl verilmeli?
Bence ilk eğitim dama ile verilmeli! Çünkü satranç oyununda açılışlarla, oyun sonu arasındaki bağlantıyı kurmak çok önemlidir. Bu yeteneği elde edebilmek için, elimizdeki taktik silahları oyun sırasında iyi kullanmak gerekir. Oyun kuralları çok farklı olsa da, her iki (2) oyunun ortak özelliği oyun sonunda kazanca giderken hata yapmamak olduğuna göre, ilk satranç eğitimine kendi kendimize dama çalışarak başlamak alacağımız en doğru karardır! Çünkü satranç, dama gibi sistematik bir oyun olmadığı için, tek başımıza yapacağımız bir çalışma yöntemi ile katılmaya hazırlandığımız bir satranç turnuvasında hedeflediğimiz bir amaca ulaşamayız! Peki, dama ile yapacağımız ilk çalışma nasıl olmalı? Cevap oldukça basit Beyazlarla yapacağımız açılışlardır! Bunu Ben değil, 2006 Şubat ayında satın aldığım hem satranç hem de dama oynayabildiğim bilgisayar yazılımı diyor. Nedeni ise dama yazılımda bilgisayara karşı Kırmızılarla oynama hakkım yoktu. Çünkü dama oyununda taş değişimi mecburi olduğu için, ilk başlayan taraf her zaman oyunu kazanmak zorunda. Anlayacağınız; kazanç oranı Beyazlarla başlayan taraf için % 51’dır. Satranç oyununda kazanç oranı ise, öğreticinin daha önceden planladığı çalışma yönteminde göstereceğimiz performansa bağlı olduğu ve her zaman bilimsel bir çalışma içinde olacağımızdan, maalesef oyunun kazanç oranını yazamayız! Sözün kısası; dama oynarken yaptığım açılış hamlelerini word’a yazıyorum ve 13, 11 ve 9 yaşlarında olan Yeğenlerime (Bana “Amca” diyorlar) yaptığım açılış hamlelerini öğreterek, Onlara oyunu kazandırmaya çalışıyorum. Kazandırmaya çalışıyorum, çünkü oyun sonunu yazmıyorum. Bunun nedeni başarmaya çalıştıkları bir işi, yaşayarak öğrenmelerini istiyorum. Şimdi Size soruyorum! Dama oyununda yaptığım bilimsel çalışmayı satranç oyununda da uygulayabilir miyim? Tabii ki evet! Çünkü yukarıda da yazdığım gibi her iki (2) oyunun ortak özelliği, oyun sonunda hata yapmamaktır v.s.
Ara
aslında satranç a başladıktan sonra benim dama m gelişti Big Grin dama fazla oynamam ama bazı arkadaşlarım damayı çok iyi bildiğini söylerlerdi bende onlarla ölesine oynardm ama hiç maç kaybetmezdim . haala da öle.
Ara
İkiz kız kardeşim peyzaj mimarı ve 2006 Aralık ayında Mersinden gelirken satranç takımı getirmişti. Yani inşaat mühendisi olan Eniştem, doğum günü hediyesi olarak Yeğenim Cerene satın almış. Tabii sordum "Çocuklara satranç oyunu nasıl öğretilir adlı bir kitap satın almadın mı?" diye. İkiz kız kardeşim, silindir çantanın kapağını açarak, çantanın içinden boyu 15 santim olan küçük bir kağıt çıkarınca hem şaşırdım hem de heycanlandım. Çünkü o kadar dil döktüm, bırak satranç, dama dağıl Benim istediğim gibi oynamadılar oyunu! İşte o küçük kağıdın ilk üç (3) sayfası resimli olarak, satranç taşları nasıl dizelenir ve taşlar nasıl hareket eder ve oyun nasıl kazanılır, yeni okuma yazma bilen bir çocuğun anlayacağı şekilde, çok güzel bir yazı ile anlatıyordu. Son sayfasında, oyunun kurallarını anlatırken, sağ tarafta aşağıdaki Dama konulu yazısı Beni şok etti. Çünkü 16 taşla oynayacağımızı yazıyordu. İşte tam sinirlenip kağıdı yırtıyordum ki, aklıma Ben niye yazmıyorum buna benzer bir kağıt diye yırtmaktan vazgeçtim. Anlayacağın y.mert.eken, biraz sabırlı ol! Yakında yazım bittiğinde, o zaman Yeğenlere nasıl bir word yazısı yazdığımı bu sayfada göreceksin!
Ara
yeni başlayanların en büyük eksikliği bana göre oyun ortasındaki statejiyi kuramamak
Ara
satranç tahtasının eğitimi çok önemli hollandada 3 ay boyunca sadece satranç tahtasının eğitimi veriliyor. ben bunu denedim 3 hafta sadece satranç tahtası üzerinde durdum ve öğrencilerin anlatılan konuyu anlama-uygulama oranı %30 lardan % 70 lere çıktı

satranç tahtasındaki kareleri ezbere bilen bir öğrenci istemeden oynanan oyunları kolay kolay unutmuyor hatırlamasıda kolay oluyor

ayrıca taşların hareketini ve kuralları öğrenenler için bir sonraki aşama
taktik problem çözme olmalı bunu yapan öğrenciler 2500 (chess tactics for beginner )kadar problem çözdürmeli sadece bu bahsettiğim satranç tahtası ve taktik problem çözümü ile öğrenci 1400 seviyesini geçebiliyor

daha ayrıntılı bilgi için bana mesaj bırakın ben cemil yener yenersatranç merkezinin sahibiyim
yenersatranc.com
Ara
Bu kadar geç cevap yazdığım için kusura bakmayınız öncelikle.

İşte bende bunu kasediyordum. Yani kare eğitimini. Çünkü bana göre oyun ortası çalışması yok. Şöyle ki Ben önce kare eğitimi lıyorum. Sonra oyun sonu ve en sonda açılışları çalışıyorum. Peki, oyun ortası ne olacak? Bu satranç turnuvalarında göstereceğimiz performansa bağlı. Yani hücum gücü yüksek bir satranç hocasıyla çalışmalı kendini geliştirmek isteyen bir satranç sever değil mi? Anlayacağınız, Dama filan çalıştığım yok. Dama bir çeşit ezbere bakan bir oyun. Sebebi sitematik olması. Yahoo üzerinden oynamadan önce çalıştım. Yok, mümkün değil yaptığım çalışmayı hatırlayamadım. Oysa satranç oyununda yapılan çalışmayı hatırlama zorunluluğu yok. Yukarıda yazdığım gibi her şey satranç turnuvasında göstereceğimiz performansa bağlı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi