İstanbul Yaş Grupları Birinciliği
6 Aralıkta İstanbul İl temsilciliğinin web sayfasında açıklanan duyuru ile
İstanbul Yaş Grupları Birinciliğinin yeri ve tarihleri değiştirildi.
Herhalde bu değişiklikten herkesin zamanında haberi olacaktır.Özellikle
20 Aralıkta Güngören'e gideceklerini düşünen 14-16 ve 18 yaşaltı grupları,inşallah
17 Aralık gününe kadar bilgisayarlarını açarlar.
Değişiklik zorunlu nedenlerden olmuştur.Buna söylenecek hiçbir söz olamaz.
Ancak bu gibi değişikliklerde,ilke olarak tarihi öne almak yerine ileriye almak
uygundur.Çünkü öne alındığında bazı kimselerin "benim haberim olmadı"demesi olasıdır.
Bunu diyenler samimi de olabilir.Aksini düşünmek de mümkündür.
İlk yönergede iş gününe tur koyulmamıştı.Bu durum da birçok veliyi ve öğrenciyi
rahatlatmıştı.Oysa yeni programda 18 Aralık Cuma günü saat 16.30 a bir tur konmuştur.
Bu değişiklik turnuvanın sadece tatil günleri oynanacağını düşünerek kayıt yaptırmış
olanlar için bir sürprizdir.Kayıtlarını yaptıktan sonra bu imkanı kaybetmiş olmaları
doğru değildir.
Daha önce açıklanan yönergede FİDE oyun kuralları 6.6.a uyarınca geç gelme
süresi 30 dakika olarak tespit edilmişken,yeni yönergede 0 dakikaya indirilmiştir.
Bir yerde bu değişiklik de kazanılmış hakkın kaybedilmesi demektir.İnsanların oyuna
zamanında başlaması Satranç sporuna duyulan saygının bir gereği olmalıdır.Ama Büyükşehirde
16.30 da başlayacak olan tura sıfır dakika gecikme ile gelmek de çok kolay değildir.
O gün öğrencilerin tura zamanında gelmek için hiç Okula gitmemeleri gerekecektir.
İlk tura yetişme stresinin azaltılması ancak Cuma günkü turun 18.30 a alınması
ile mümkün olabilir.
İlk yönergede tur sayısı 7 olarak açıklanmışken yapılan değişikle 6 ya
indirilmiştir.Herhalde değişen koşullar 7 tura imkan tanımamaktadır.Bu yarışma 5 tur da
oynanabilir.Zaten pratik olarak herhangi bir iddia yoktur.Federasyon sadece oyuncuların
yarışmaya katılmasını istemektedir.Ancak tur sayısının azalması yarışmanın kalitesini
azaltır.Çekişmeli oyunların sayısı azalır.Kuvvetleri birbirine yakın olanlar aralarında
oynayamazlar.İstanbul'daki oyuncuların kendini geliştirme şansını azaltır.İstanbul
ilinin büyük satranççı sayısına oranla neden son yıllarda başarı gösteremediğini açıklayan
bir neden tur sayısının azalması olabilir.Çünkü il düzeyinde sporcularımızın kendini
kanıtlayabileceği,kendini geliştirebileceği en önemli turnuva İstanbul Yaş Grupları
Birinciliği'dir.İl Milli Eğitim Birinciliği de önemli sayılmalıdır.Ama bu konuda
içim kan ağlamaktadır.Eğer ilgili kurumlar bu Ülkede bireylere söz hakkı verildiğini
kabul ediyorsa birgün Milli Eğitim Bakanlığı Satranç Yarışmaları ile ilgili bir
açık oturum düzenlemelidir.O zaman 15-20 dakika bana da söz hakkı verilirse ben de
yıllarca çektiğim acıları anlatırım.
Önceki yıllarda,Türkiye Yaş Grupları Birinciliğine katılacak olan İstanbul
kafilesinde özel antrenörü olmayan oyuncular için danışmanlık ve sekondantlık desteği
sağlamak üzere planlar yapmıştık.Ben de bu konuda katılabildiğim Türkiye Yaş Grupları
Birinciliklerinde Simten hanıma karşılıksız yardım etmek istedim.Ama bu planımızı uygulamaya
koyamadık.Bunun çeşitli nedenleri vardı.Sonuç itibariyla,özel antrenör nezdinde hazır-
lanan ve çok başarılı olanlar dışında,çocuklarımıza Satrancı sevdiremedik!
Bir defa daha, İstanbul Kafilesi adı altında örgütlenmeyi ve sahip olduğumuz imkanlar
ölçüsünde Dikey gelişmeye katkı sağlayacak çalışmalar yapmayı öneriyorum.Program sadece Kafile-
nin gidiş-dönüş yolculuğu ile ilgili olmamalıdır.
Ateş Ülker
Ateş Ülker
Ara
Ateş abi merhabalar

Aşağıda yazdıklarınıza yani öneriniz olan kısımlara katılıyorum.Fakat bazı açıklamalar var bunlarıda dile getirmek gerekir.

Turnuva programı hakkında, İl temsilciliği bu organizasyonu 6 ay öncesinden etkinlik programı ile beraber çalıştı.Bildiğiniz gibi Güngören Spor salonu GSİM den istenmişti.Gerekli yazışmlar yapıldı.Fakat talihsizlik o dönemde İl Müdürü Sayın Tamer Taşpınar Bursada göreve başladı ve süreç uzadı.
Yaş Grupları 3 değişik hafta sonu olarak uygun yaş gruplarına göre planlandı.Güngören salonunun yetişmemesi bu programın uygulanmasını zorlaştırdı.Eğer orada yapsaydık ; Isıtma, turnuva alanı,bekleme yerleri gibi sorunları aşamayacaktık.kimsede memnun olmayacaktı.Sonrasında Yönetim kurulu üyelerimizinde devraya girmesiyle Bildiğimiz Fshane için çalışmalar başladı.Şunuda belirteyimki bu yıl Feshane ye sponsor bulunanamamış ve ücretli olarak kiralanmıştır.
Turnuva programı ve yer değiştirme bunun için oldu.
Bahsettiğniz bu duyurunun kişileri madur etmesi konusuna gelince;
Siteden hemen yayınlandı.Ayrıca turnuvaya kayıt yaptıran tüm velilerin mail adreslerine kayıt aşamasında dönüş yaptık ve yanlışlıkları buradan düzelttik.Turnuva günüde gelen herkes ön kayıt masasına giderek kayıt yaptırabildi.Yani oynayamayan kimse olmadı.
İfade ettiğiniz gibi,Sitemizden de duyuru yaptık,dedik ki bizimle çalışın bir tertip kurulu kuralım destek olun.Ama ne yazıkki eleştiri noktasında herkes oluyor.Benim felsefeme göre eleştiri yapabilirsiniz, ama buna çözüm öneriside vermeniz gerekir.
En basitinden eğer velilerimiz içinden veya üniversite öğrencilerinden 5 kişilik bir ekip yapabilseydik ve bu kişiler küçük yaş sporcularımıza hosteslik yapsaydı,yerlerine oturtsaydı , bu bile bizim için yeterdi.(kaldıki bunun için uğraştım ama kimseyi bulamadım)
878 kişilik organizasyon için 2-3 kişi çalıştık desem inanırmısnız acaba.
Siz eskileri bilirsiniz , İstanbul da artık kaliteli turnuvalar yapılıyor.Bunun için sponsorlar aranıyor ama daha çok çalışmamız gerekiyor katılıyorum.
Bazı teknik konulara gelirsek dediğiniz gibi ;
Genel TSF yönergesine göre en az 5 tur deniyor.Biz 6 tur yaptık ama kaçırdığınız bir konuyuda eklemek istiyorum.8-10-12 yaş gruplarında 2 tur hızlı eşlendirme uygulanmıştır.(accelareted sistem)
Eşitlik bozmalar teknik toplantıda duyurulmuştur.
Geç kalma süresi için ise , Bütün Türkiyede aynı sistem uygulanmıştır.(teknik kurul kararı)
Yaani başında Türkiye yazan tüm yarışmalarda (ve ön elemelerinde) geç kalma süresi sıfır dakika,beraberlik 30 hamle uygulanmıştır.

Benim gözlemime göre bu yıl maalesef yaş gruplarında 300 kadar yeni sporcu ilk defa turnuva gördü.Tabi bunların velileri de buna dahil.Kural ve teknik bilgi anlamında çok açıklama yapmak zorunda kaldık.Bunu anlayabilirsiniz.İlk turda sporcuların salona girmesinde de sıkıntı yaşadık, çünkü sebebi buydu,ama 2-3 turlardan sonra buda düzeldi.
Ödül töreninde bir konu daha yaşandı.Maalesef yine teknik toplantıya katılmayan bir veli ben ikincilik kupası istiyorum dedi.Yönergede böyleydi.Bilirsinizki bütün yönergelerde özel ödüller sağlandığında verilecektir yazılır.bu esneklik içindir.Bunun yanında yönergede yazmayan 8 yaş grubuna 200 madalya teşvik için verildi.Gerimi alsaydık?GSIM artık madalya vermiyor , bunlarda ücretli alınmıştır.
bu teknik bilgiler,ödüller hepsi teknik toplantıda açıklanmış olup tutanak yapılmıştır.
İtiraz kurulu kurduk neden?
Diyebilirdik başhakem kararı kesindir ve TSF yönergesinde zorunluluk yoktur.Ama kurmayın da demiyor.
Sporcular her zaman haklarınıda arayabilmeli ve şeffaf olmalıyız diye düşünüyorum.Sporcu hak olarak ikna olmadığında bir üst kurula gidebilmeli , kaldıki o turnuvanın başhakemi bendim.İtitraz kurulu 1 kere toplanmış ve kararını vermiştir.Velide ikna olmuştu.
Görev yapan hakem arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışmıştır.Sadece GSİM nin verdiği günlüğü 18-22 TL ücret karşılığında görev yapmışlardır.Arkadaşlarıma da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.
Organizasyon kusursuzmu oldu?
Hayır olmadı ama eksiklerimizi gördük bunlarıda giderip farklı formatlar uygulayacağız.Bu konuda herkesin görüşüne ,önerisine açığız.
Bende biraz sizinle paylaştımSmile)
Yine yazınızda 15-20 dakikalık bir söz hakkından bahsetmişsiniz.
Buna önerim ;
[email protected] sitemizde size köşe açalım yada bir metin hazırlayın yayınlayalım ,isterseniz uygun formatta olursa bunu il MEB lig heyetinede yollayabiliriz.
Biliyorsunuz bizimle çalışacak,yardım edecek herkese açığız , bekliyoruz.
Bu iş maalesf benimde yaptığım gibi fahri bir görevdir.Hepimizin idame ettirecek bir hayatı olmakla beraber çocuklarımızı ,satrancı sevdiğimizden elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
Bu iletiye cevabımı ne bir temsilcilik görevlisi nede turnuvanın başhakemi olarak yazdım.Şahsi olarak Fuat ErgürSmile)
Yazacak daha çok şey var ama başka zamanlarda bunlarıda paylaşabiliriz.
Foruma bügün kayıt oldum.Genelde buralarda pek yazı yazmak istemiyorum.Ama size bir büyüğüm olarak ve saygı duyduğum için dilimin döndüğünce açıklama yapmak istedim.

Sevgi ve saygılarımla

Fuat Ergür
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi