neden sonuncu oluyoruz?
Bursadaki Dünya Takımlar Şampiyonasında sonuncu olduk. Bizleri temsil eden sporcularımızı eleştirmek amacında değilim. Olamam da. Aksine hepsinin en kısa sürede sırayla GM olacağına yürekten inanıyorum. İşte IM Emre CAN'da GM olma yolunda sona yaklaştı. Sayın IM Mert ERDOĞDU'da GM olma yolunda..IM Barış ESEN 'de olacak..IM Mustafa YILMAZ da..Sayın IM Burak FIRAT ta .ve daha çok kişi gelecek sırayla eminim..
Anlamadığım şu; gerek 2008 Dresdende ve gerekse burada neden takım halinde iyi olamadık..Ben bunu hazmedemiyorum..Nerelerde hata oluyor bilenimiz var mıdır acaba? Antrenör lerde mi hata var? Yanlış kişilerle mi çalışılıyor..Açıkçası anlayamıyorum.. Anlamadığım bir konuda da yazı yazmaya çalışıyorum.. Farkındayım, hatalıyım. Ancak lütfen birileri bu konuda beni / bizleri aydınlatırsa sevinirim..
Oyuncularımız süper, hepsinin GM olma ihtimalleri yüksek..Ama takım niye böyle? A milli futbol takımı, atıyorum Dünya Kupası finallerinden çıkamayıp eleniverse, hemen yerden yere vurulurdu.. Satranç, futbol gibi olmadığı için buna dikkat edilmiyor / önemsenmiyor..Niye bir Ermenistan, Azerbeycan gibi ya da Yunanistan gibi olamıyoruz..Onlar, nasıl takım halinde çalışıyorlar? kimler çalıştırıyor onları? Yani, satrancımız şu kadar gelişti, şu kadar kişi lisanslı, GM larımızın sayısı şu kadar artacak diyoruz.. Sonra sonuncu oluyoruz..Yani bu çelişki değil mi? İnandırıcılıktan uzaklaşmamamız gerekmez mi? Yani, o alanlarda iyi diyorsak, burada kötü olmamalıyız gibime geliyor..
Neden sonuncu oluyoruz..Bileniniz var mı? Teşekkür ederim..
Sporcularımızla gene de her zaman gurur duyarım..Bu onunculukta, onların payı bence az..öyle hissediyorum..Başka hatalar var ama bilemiyorum..Bir yer var biliyorum, anlatamıyorum
(yok bu şiirdi..olmadı buraya Smile ) hoşçakalın.
Ara
Bu yazıyı, sayın GM Suat ATALIK'tan bahsedebileyim diye yazmamıştım. Ancak sonradan aklıma geldiği için yazıyorum. Sayın Suat ATALIK, bu ülkenin ilk GM ünvanlı ve 3 - 4 (belki daha çok) defa Türkiye Şampiyonu olmuş bir değeriydi. Değeriydi diyorum, çünkü bir değeri yok sayarsanız o kişi -di li geçmiş zamanlarda kalmış olur. Sadede geliyorum. Niye yani, bir türlü anlamam! Bir insan, mensubu olduğu camiada uyumsuz olabilir, agresif olabilir, karakteri ne olursa olsun..eğer GM ise ve ondan faydalanamıyorsanız hata sizdedir..Unutmam, Barcelonada bir futbolcu vardı Bulgar, adı Stojickov..Acayip agresif karakterde bir insandı..Kendi takım arkadaşlarına dahi fırçayı atardı maç esnasında..Ama süper oynardı..Karakter önemli midir? Bence değildir. Herkesin bir mizacı vardır ve kişi o konuda ülkenin en üstünde ise (hem ünvan hem de tecrübe olarak) onu milli takıma almamak ya da onu milli takımdan uzaklaştırmak gibi bir lüksünüz olmamalı..Şimdi, Bursada şu genç oyuncumuzun yerine Suat ATALIK oynasaydı şu kadar puan kaybetmek yerine şu kadar kazanırdık gibisinden gereksiz ve hoş olmayan istatistik sunmaya girişmeyeceğim..Doğru da olmaz. Çünkü konu, o genç oyuncularımız değil..GM Suat ATALIK 'ın neden elimizden kaybedildiğidir..Büyük çelişkimiz gene şudur; Önce gelişelim istiyoruz, gelişiyoruz da..İyi oyuncularımız yetişsin istiyoruz..Yetişiyorlar da..Ancak, zamanında bu kadar imkana sahip olmadan (zamanının Federasyonlarını dikkate alınız) kendi emekleriyle daha çok GM olan sayın Suat ATALIK ı yok sayıyoruz..Soruyorum o zaman; sayın Haznedaroğlunun, sayın Emre CAN ve diğer gençlerin..35 - 40 yaşlarında aynı muameleyi görmeyeceklerinin garantisi var mı? Önce var olan değerine sahip çıkarsın. Sonra başka değerler yetiştirmeye devam edersin..Bir kişiyi yok sayıp diğerleriyle övünmek eksik ve çelişkili bir tutum değil mi? Ne var yani? Bursa da olsaydı da, hem puanlar kazandırırdı.. hem takım arakadaşları genç kardeşlerine varlığıyla, bilgileriyle, tecrübeleriyle, takım kaptanı olarak maçlara ekstra taktikler sunmasıyla..soruyorum tablo farklı olmaz mıydı? Bu konuda yazıp yazcaklarım bu kadar..Teşekkür ederim. (sen Federasyon olarak GM olmaya aday gençlerle gurur duy -haklı olarak..mevcut ve en tecrübeli GM 'ını yok say..Bunu akla mantığa uygun hale getirebilir misiniz?)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi