2010 Türkiye Üniversiteler Şampiyonası
SATRANÇ TÜRKYE SAMPYONASI
L AMASYA LÇES Merkez
YARISMA ADI 2009-2010 TÜRKYE ÜNVERSTELER SATRANÇ
SAMPYONASI
BASLAMA-BTS TARH
03-06 Mart 2010
YER Apple Palas Hotel
SSTEM sviçre Sistemi 9 Tur DÜSÜNME SÜRES 60’+30’
ÖDÜLLER Bayanlar ve Erkekler ayrı ayrı degerlendirilecektir

TEKNK KONULAR:
1. GENEL ESASLAR:
i. TSF Satranç Yarısmaları Prosedürü hükümleri geçerlidir.
ii. Üniversiteler istedikleri kadar sporcu ile katılabilir.
iii. Programda belirtilen baslama saati esas alınarak tur baslama saatinde yerinde olmayan oyuncu hükmen yenik sayılır. Eslestirme öncesi bir sonraki tura gelecegini bildirirse eslestirmeye alınır, bildirmezse eslestirmeye alınmaz. 7ki tur hükmen yenilgi alan oyuncu turnuvayı terk etmis sayılır.
iiii. Maç sırasınca hiçbir sekilde cep telefonu açık bulundurulmaz. Telefonu çalan oyuncu hakem kararı ile yenik sayılacak ve rakibe ise maçta ki konumuna göre alabilecegi en iyi puan verilecektir.
iv. Katılımcı sayısına göre eslendirme sistemini ve tur sayısını degistirmeye Bashakem yetkilidir. Olası bu durum Teknik Toplantıda ilan edilecektir.
2. DERECELEND7RME:
i. Degerlendirmeler bayanlar ve erkekler kategorisinde yapılacaktır.
ii.Takım degerlendirmesi bayan erkek ayrı yarı yapılacaktır. Degerlendirmede ferdi sıralamada erkeklerde her üniversitenin en iyi 2 sporcusunun, bayanlarda her üniversitenin en iyi 2 sporcusunun aldıkları puan esas olacaktır. Takım puanlarının esit olması durumunda, oyuncuların
esitlik bozma puanları asagıdaki sıra ile toplanarak degerlendirilecektir.
iii. Tüzükte belirtilmeyen hususlarda FIDE Satranç Oyun Kuralları ve TSF Yarısma Kuralları geçerlidir
3. ES7TL7K BOZMA:
Yarısma sonunda her derecenin esit paylasılması halinde; sırası ile Buchholz-1(alttan), Buchholz-2(alttan), Buchholz-3 (alttan) ve Sonneborn-Berger puanlarına bakılır. (Bkz. FIDE Turnuva Kuralları)
4. ÖZEL KONULAR:
FIDE Satranç Kuralları 6.6.a uyarınca geç kalma süresi tanınmamıstır. (sıfır dakika) FIDE Satranç Kuralları 9.1.a uyarınca asgari hamle sayısı 30 (otuz) hamle olarak belirlenmistir.
5. 7T7RAZ:
Bashakemin karası kesindir.

PROGRAM: Teknik Toplantıda ilan edilecektir.
Teknik Toplantı
Apple Palas Hotel Toplantı Salonu 2 Mart 2010
(letisim Tel: 0358 212 15 41)
17:00
1. TUR 03 Mart 2010
Ödül Töreni 06 Mart 2010
Ara
KATILACAGINI BLDREN ÜNVERSTELER
ÜNVERSTE ADI BAYAN ERKEK
1 ABANT ZZET BAYSAL ÜNVERSTES X
2 ACIBADEM ÜNVERSTES X X
3 ADIYAMAN ÜNV. X X
4 AGRI .ÇEÇEN ÜNVERSTES X X
5 AKDENZ ÜNVERSTES X X
6 AMASYA ÜNVERSTES X X
7 ANADOLU ÜNVERSTES X X
8 ANKARA ÜNVERSTES X X
9 ARTVN ÇORUH ÜNVERSTES X X
10 BAHÇESEHR ÜNVERSTES X X
11 BALIKESR ÜNVERSTES X X
12 BARTIN ÜNVERSTES X
13 BASKENT ÜNVERSTES X X
14 BATMAN ÜNVERSTES X
15 BATMAN ÜNVERSTES X
16 BEYKENT ÜNVERSTES X
17 BEYKOZ LOJ.M.Y.O. X X
18 BNGÖL ÜNVERSTES X
19 BTLS EREN ÜNVERSTES X
20 BOGAZÇ ÜNV X X
21 ÇANAKKALE 18 MART ÜNVERSTES X X
22 DENZ ASTSUBAY M.Y.O. X
23 DHO X
24 DCLE ÜNVERSTES X X
25 DOGUS ÜNVERSTES X X
26 DOKUZ EYLÜL ÜNVERSTES X X
27 DUMLUPINAR ÜNVERSTES X X
28 EGE ÜNVERSTES X X
29 ESKSEHR OSMANGAZ ÜNVERSTES X X
30 FMV ISIK ÜNVERSTES X X
31 GAZ ÜNVERSTES X X
32 GAZANTEP ÜNVERSTES X X
33 GAZOSMANPASA ÜNVERSTES X X
34 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJ ÜNVERSTES X
35 GRESUN ÜNVERSTES X X
36 GRNE AMERKAN ÜNVERSTES X
37 HAVA AST MYO X
38 HAVA HARP OKULU X
39 STANBUL KAVRAM M.Y.O. X
40 STANBUL KÜLTÜR ÜNVERSTES X X
41 STANBUL TCARET ÜNVERSTES X X
42 STANBUL ÜNVERSTES X X
43 TÜ X X
44 ZMR EKONOM ÜNVERSTES X
45 KADR HAS ÜNVERSTES X X
46 KAFKAS ÜNVERSTES X X
47 KAPADOKYA M.Y.O. X
48 KARA HARP OKULU X
49 KARADENZ TEKNK ÜNVERSTES X
50 KLS 7 ARALIK ÜNV. X X
51 KOCAEL ÜNVERSTES X X
52 M.SNAN G.SANATLAR ÜNVERSTES X X
53 MALTEPE ÜNVERSTES X
54 MARMARA ÜNVERSTES X X
55 MEHMET AKF ERSOY ÜNV. X X
56 MERSN ÜNVERSTES X X
57 MUGLA ÜNVERSTES X X
58 MUSTAFA KEMAL ÜNVERSTES X X
59 MUS ALPARSLAN ÜNVERSTES X X
60 OKAN ÜNVERSTES X X
61 ONDOKUZ MAYIS ÜNVERSTES X X
62 ORTA DOGU TEKNK ÜNVERSTES X X
63 OSMANYE K.ATA ÜNVERSTES X X
64 PAMUKKALE ÜNVERSTES X X
65 PLATO MESLEK Y.O X X
66 SABANCI ÜNVERSTES X
67 SRT ÜNVERSTES X X
68 TRAKYA ÜNVERSTES X
69 UFUK ÜNVERSTES X X
70 ULUDAG ÜNVERSTES X X
71 YALOVA ÜNV X
72 YASAR ÜNVERSTES X X
73 YEDTEPE ÜNVERSTES X X
74 YILDIZ TEKNK ÜNVERSTES X X
75 YÜZÜNCÜYIL ÜNVERSTES X X
76 ZRVE ÜNV. X X
77 ZONG. KARAELMAS ÜNVERSTES X X
Ara
Özel mesaj ile gelen sorular oldu arkadaşlar.Bildiğim kadarıyla cevaplayayım.Ayrıca www.forum.satrancokulu.com/index.php?topic=1256.0 adresindeki mesajımda biraz daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

1-Turnuvaya kayıt üniversitelerin SKS (Sağlık Kültür Spor) Daire Başkanlıkları aracılığıyla yapılıyor.

2-Turnuvada oynamak için Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Lisansı olması gerekiyor ve bu lisansın çıkartılması konusunda üniversitenizdeki SKSDB size yardımcı olacaktır.

3-Turnuvada diğer tüm TÜSF müsabakalarında olduğu gibi yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yer alması yasaktır.

Turnuvada oynayacak arkadaşlara şimdiden başarılar.Amasya'da görüşmek üzere...
Ara
Akdeniz Üniversitesi' ni Temsilen Ben de Gidiyorum Turnuvaya.

Şuan İçin 8 Erkek + 2 Bayan Oyuncu Katılıyoruz.

Bu Sayı 9 + 3 e de Çıkabilir.

Ben Yüksek Lisans Öğrencisiyim ve Gitmemde Bir Sorun Yok.

Tutku Arkadaşım Yanlış Bildirim Vermiş Bu Konuda.

Anca ki Kadrolular Gidemez Sanıyorum..

Katılacak Olanlara Başarılar, Amasya' da Görüşmek Üzere..
Ara
Facebook ta Grup Oluşturuldu Turnuva İçin Bilen Var Mı ?

Bilen Varsa Linki Koyarsa Sevinirim..
Ara
gurkanbasbagci Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ben Yüksek Lisans Öğrencisiyim ve Gitmemde Bir Sorun Yok.

Tutku Arkadaşım Yanlış Bildirim Vermiş Bu Konuda.

http://www.univspor.org.tr/index.php?opt...&Itemid=59

5. maddeyi okursanız "5. G.S.G.M.ye bağlı ceza kurullarından veya federasyon ceza kurulundan yarışmalara girmekten men edilmiş olan sporcu, antrenör ve idareciler, özel öğrenci statüsünde veya kurumunda kayıt dondurmuş olanlar, Ön lisans ve lisans eğitimi veren kurumların kapsamı dışında kalan ve Y.Ö.K. yasasına bağlı olarak eğitim veren kurumların dışında kalan kuruluşlardaki öğrenciler, Lisansüstü eğitim yapan sporcu öğrenciler yarışmalara katılamazlar. (İl Ceza Kurulundan ceza alanlar buna dahil değildir)"

Uygulamada kimse yüksek lisans yaptığını bilmediği ve kurallardan bir haber veya iyi niyetli olmayan SKSDB'lerin lisans çıkartığı için katılanlar oluyor tabiiki ama siz bu foruma açık açık yazmışken bir gören bu duruma itiraz ederse turnuvada oynayamazsınız.Tabiiki bunu göze alarak ve kimse fark etmeden oynarım diyorsanız şansınızı denemek size kalmış.
Ara
Bu yaptığınızın cezası ise TÜSF Disiplin Talimatı md. 9/5'te düzenlenmiştir:

Federasyon Talimatlarına kasten aykırı harekette bulunmak (Kişi,Kurum) 2 aydan 2 yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre ile hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, ilgili kuruluşa en üst sınırdan para cezası verilir.
Ara
www.univspor.org.tr adresinde faaliyet programı bölümünde turnuvanın yönergesinde düşünme süresi 60+30 yazıyor, sonradan bir değişiklik mi oldu? Yani düşünme süresi 90+30 mu 60+30 mu olacak?

Bir de turnuva eloya dahil olacak mı?
Turnuvada takım dereceleri şu şekilde oluştu;

Bayanlarda
1. 9 Eylül Üniversitesi
2. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
3. Ankara Üniversitesi

Erkekler kategorisinde
1. ODTÜ
2. Kadir Has Üniversitesi
3. İTÜ

Bireysel sıralamadaysa milli sporcularımız ipi göğüsledi.
Bayanlarda İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ'nden WIM Zehra TOPEL 7/7 puanla şampiyon olurken erkeklerde ise şampiyonluğu Kadir Has Üniversitesi'nden IM Emre CAN kazandı.

Turnuvada emeği geçen herkese teşekkür eder, dereceye girenleri tebrik ederiz.

Not: Turnuvaya Gürkan Başbağcı benim mesajımın üniversitesindeki görevli kişiye gösterilmesi sonucu turnuvaya malesef katılamamış.Her ne kadar turnuvayla ilgili bilgi vermek ve yanlış bilgiyi gerekçelendirerek düzeltmek haricinde bir şey yapmamış olsam da, Gürkan'ın çok istediği bu turnuvaya katılmasını istemeden de olsa engellediğim için Gürkan'a üzüntülerimi belirtmek isterim.
Ara
Keşke Ankara Üniversitesi'ni de büyük harflerle yazsaydın Smile.. Emeği geçen herkese teşekkürler!
Ara
Sen kendi üniversitenin adını büyük harflerle yazmıyorsun, ben niye yazıyım Türkiye Üniversiteler 3.sü olan takımın başarılı oyuncusu Smile Seni de ayrıca tebrik ederim Smile Ödül töreninde çekilmiş 7 tane fotoğrafın var bende.26-28 Mart'ta Başkent Üniversitesi'nin turnuvası için Ankara'ya gelmeden bana bir zahmet hatırlatıver de getireyim.

Görüşmek üzere...
Ara
Ne zahmeti..Smile İstanbul Kültür Üniversitesi'ni ve üniversitesine inanılmaz desteği olan o nadide oyuncuyu ayrıca tebrik ediyorum Smile Fotoğraflar için teşekkürler şimdiden. Görüşmek dileğiyle..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi