''O'' KAZANAMADI..!!
Sayın Başkan'ın TSF web sayfasıbdaki köşesinden alıntılar:

'2010 SEÇİMLERİ' başlılıklı yazısı.(15.03.2010)

Adaylık ilanı haberi

Benim adaylığımı ilan etmemin ardından, çok yakın dostum ve çok iyi arkadaşım olan IM Silvio Danailov (Bulgaristan) 13 Mart 2010 akşamı Rijeka'da adaylığını ilan etti. Silvio'nun karşımda tek aday olacağını düşünmüyorum. Çok büyük bir olasılıkla, Batı Avrupa'dan bir aday daha çıkacak. Bu kişinin de ismini biliyorum ama söylemek için erken olduğunu düşünüyorum.

Silvio'yu çok sevmeme karşın, çok çekişmeli bir seçim süreci olacağını ve sonuçta yine %75 civarında bir oyla seçimi kazanacağımı tahmin ediyorum.

Bunun bir çok nedeni var ama politik olarak burda açıklamayacağım. Tek söyleyebileceğim, aday olunan konuda diğer adayların çok bireysel çıkışları olduğu, ekibimle birlikte bu konudaki deneyimimiz, programımız ve çalışmalarımızın karşılaştırılamayacağıdır.

Hepbirlikte seçimlerle ilgili süreci daha sıkı şekilde yakında izleyeceğiz.

Kalbiniz benle olsun....

Sevgiyle kalın...

'SİZİN İÇİN!!' başlıklı yazısı.(28.09.2010)

Sizin İçin!!
Kazanacağız! Sizlerin duası, kalbinizden gelen o moral desteğiyle...

Kazanacağız! Dünya için, Avrupa için, Ülkem için, sizler için...

Kazanacağım! Çocuklarım, eşim, ailem ve binlerce satranç kardeşim için...

Kazanacağım! Dünya Satrancını değiştirmek, bu sporu dünyanın en başarılı sporlarından birisi yapmak için..

Bu yolda kaybetmek yok. Yüzlerce, tebrik mesajı, hiç bir maddi ilişkimin olmadığı, bana inanan Türk Satranç Ordusunun moral desteğiyle kazanacağım!

İnandım, bana inandınız, bu yola çıktık, siz beni hiç mahçup etmediniz, sıra bende.

Bana destek veren Bakanım, Genel Müdürüm, T.M.O.K. hepiniz için kazanacağım!

İnanmak başarmanın yarısıysa, yarın akşam diğer yarısı gelecek...

Çalıştık, çalıştık, çalıştık, az kaldı....

Dualarınızı benden eksik etmeyin.

'BİZ VE AVRUPA' başlıklı yazısı.(30.09.2010)

Biz ve Avrupa
Avrupa Satranç Birliği Başkanlık seçimlerini kaybettik. 2nci turda 30 oy alan Bulgar arkadaşımız Silvio Danailov yeni ECU Başkanı oldu.

Açık ve net olarak programımızın farkı, ilk turda 30-31 oyla kazanmayı beklememize rağmen kazanan biz olamadık.

Bana sorarsanız, kaybeden sadece ben ve mükemmel ekibim değil aynı zamanda Avrupa da oldu.

Seçimden sonra Silvio ile tokalaştık, yeni Başkanın konuşmasında bizde para pul olmayacak ama iyi çalışacağız demesi aslında sonucu değerlendirmek için yeterli.

Demokrasi güzel şey, kazanmanın yanında her zaman kaybetmek de var.

Ama Türk Satrancı bu sonuçtan daha da büyüyerek ve gelişerek çıkacak.

Hayırlı olsun.

Mesajlarıyla beni destekleyen tüm dostlarıma teşekkürler yolluyorum.

-------------------------------------------------------------------

Değerli forum üyeleri:

Sayın Ali Nihat Yazıcı'yı yakından tanırım desem eminim pek çoğunuz yadırgamazsınız.

Öncelikle; Fide seçimlerini yeniden Kirsan Ilyumzhinov'un kazanması benim için üzücü bir olaydı. İlk olarak Özgür Satranç Forumun bildirimi ile olaydan haberdar oldum.

Sayın Ali Nihat Yazıcı'nın ECU seçimlerini kaybetmesi ise, bu olaya duyduğum üzüntümden daha da büyük?!

Acı haber tez yayılırmış derler. Fakat bu haberi kimsenin duyurmamış olması acaba sevinenler mi var kaygısı ile birlikte bende birşeyler yazma isteği doğurdu. Ben eski nesil satranç oyuncularının son kalıntılarından biri sayılırım. Ağır parti satranç turnuvalarına alışığım. Bu yüzden biraz ... düşünüp yazıma devam etmek istiyorum.

Nihayetinde yukarıda alıntı yaptığım yazılarda ki yedi farkı kolay bulsam bile oyun sonunu da düşünmeliyim!!
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara
Alparslan bey durumu Sn Ali Nihat Yazıcı'nın yazılarından alıntılarla özetlemiş ama yorum yapmamış.

Öncelikle ECU Başkanlığına Adaylığın ve seçimin kaybedilmesinin arkasındaki nedenler irdelenmesi gerekir.

Neden Aday olunur?
1- Yüksek maddi getirisi içinmi?
2- Yurtiçi politik olarak güçlenmek içinmi?
3- Türk Satrançcılarına mali kaynak yaratmak içinmi?
4- YOKSA DÜNYA SATRANCINI KURTARMAK İÇİNMİ?
5- YOKSA EŞ, DOST VE AKRABA İÇİNMİ?

Neden Seçim Kaybedilir?
1-Yeterince Delegelere kaynak yaratılmadığı için mi?
2-Gezilen 54 AVrupa Ülkesine 2.3. turların düzenlenmediği içinmi?
3-Delegelerin Sn Ali Nihat YAZICI'nın Türkiye'de nasıl Başarılı olduğunu bilmediği içinmi?
4- Yoksa Mükemmel ekibin iyi çalışmamasından mı?

Bu sorular çoğaltılabilir. Önemli olan nedenlerin araştırılarak bir sonraki seçimlerde hata yapılmamasıdır.

Bir önemli ayrıntıda bu adaylığı maaliyetidir. Biz satranç velilerini ilgilendiren konuda bu olmalıdır. Bizlere hiç bir fayda sağlamayan Federasyonun bu seçim için ne kadar harcama yaptığıdır. Söylenenlere göre oy için yabancı delegelere 100.000 AVRO paranın federasyon bütçesinden ayrılmış.

İstatistikleri ile güzel yazılar yazan Başkan Vekili Sn Murat KUL'dan aşağıdaki sorulara istatistiki cevaplar bekliyoruz.

1-Sn Ali Nihat Yazıcının Daha önceki FIDE seçimi için Kaç Ülke Gezildi ? Kaç Kişi Bu gezilere katıldı? bu gezilerde ve seçim kampayasında Uçak, konaklama, Harcırah ve Özel harcamalarla birlikte TSF den ne kadar para harcandı?
2- Sn Ali Nihat YAZICI'nın ECU başkanlık seçimi için Kaç ülke gezildi? Kaç Kişi Bu gezilere katıldı? bu gezilerde ve seçim kampayasında Uçak, konaklama, Harcırah ve Özel harcamalarla birlikte TSF den ne kadar para harcandı? Oy için Yabancı delegelere herhangi bir ad altında para verildi mi? Bunun için gerçekten Yönetim Kurulu Kararı alındımı?

Önümüzde Mali Genel Kurul var SN Murat KUl köşesinde cevap vermek istemesse en azından bu masrafları Genel Yönetim Gideri kalemine sokmadan Tüm delegelerin görebileceği şekilde açık ve net şekilde
Bilançoda gösterirlerse bizde rahatça görüp, Federasyonumuzun bütçesinin nasıl yönetidiğini görebiliriz.
Ara
"kod adı bahtiyar"
Ben bu sorularla oldum ihtiyar
Dilerim sen olursun bahtiyar

Açsınlar güveniyorlarsa kendilerine TSF Forumu. Kim neler sormuş, kim ne söylemiş, ne olmuş görelim. Kim neler söz vermiş hangi sözler tutulmuş, hangileri yutulmuş görelim!...

Açamazlar. Babalarının çiftliği gibi TSF Web'den konuşmayı bilirler.

"Dualar" yetmedi galiba?!
İçeriye az mı dağıtıldı yoksa
bu kez yeterince dua etmediler galiba?!...
Yoksa bu satranççılar beynamaz mı nedir
Söyleriz söyleriz anlamaz mı nedir?!...

"Cafer sözün kısa kes/ Menzil almaz TAMAH NEKES"...
Yorumsuz olarak, seçimlerle ilgili üç adet bağlantı
1 FIDE başkanını, seçim sistemini anlatan Murat Kul'un 24.05.2005 tarihli yazısı

http://www.tsf.org.tr/component/koseyazi...ter&aid=40

KİRSAN'I NASIL BİLİRSİNİZ

FİDE Genel Kurulu öncesi, mevcut Başkan Kirsan İlyumzhinov’a, bırakın Kalmukya yada Rusya’nın satranç federasyonlarının internet sitelerinde ahlak dersi vermeyi, bu ülkelerin medyalarında aleyhine tek bir haber çıkabiliyor mu, doğrusu merak içindeyim.

Demokrasi ne kadar güzel bir şey değil mi.

Türkiye Satranç Federasyonu gerçekten inanılmazı başarıyor. kendi Başkanlarına “keyfe keder ahlak dersi” verme çabasında olanlar bile, TSF’nin resmi internet sitesinde, yer bulabiliyor.

Bu hoşgörü ortamı göğsümü kabartıyor. TSF ve satranç ailesi bir konuda daha üstünlüğünü kanıtlıyor. Bilmeyenler olabilir, hatırlatmak isterim. Bu uygulamanın bu ülkede başka bir örneği yok.

“Senin gerçek yüzünü ben bilirim, kimi kandırıyorsun” türü, birbirinden ilginç ve öğretici “yerli” değerlendirmeleri okuyunca, ‘acaba bu değerlendirmelerin yabancı kaynaklı olanı da var mıdır’ diye ister istemez düşünüveriyor insan.

Başkan Ali Nihat Yazıcı için son günlerde yazılmış bir internet mektubu dışında ne yazık ki tatmin edici bir kaynağa ulaşamadım. Hele mal varlığı hakkında yazılmış bir değerlendirme hiç göremedim. Ama eminim bu konuda bilgisi olanlar hem İngilizce hem Türkçe yazacaklardır. Doğrusu onları teşvik etmek isterim. Ben de merak içindeyim çünkü.

Ancak FİDE Başkanı Kirsan İlyumzhinov için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

İnternet aleminin en popüler arama motoru “Google” un daha ilk sayfasında bakın nasıl bir şeyle karşılaştım.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/....stm#facts

Hayır hayır, seçim öncesi şu sıralar pek moda olan internet mektuplarından, yahut ücretli, maaşlı köşe yazılarından söz etmiyorum. Düpedüz BBC News değerlendirmesi sözünü ettiğim şey.

Örneğin, Başkan Yazıcı görebildiğim kadarıyla pek benzemiyor ama, BBC’ye göre FİDE Başkanı İlyumzhinov Sovyetler Birliği’nin çöküşün ardından milyoner olmuş bir işadamı.

1993’te Kalmukya’da seçimleri kazanmak için verdiği sözleri de unutmamış BBC, “her oya 100 dolar ve her çobana bir cep telefonu”. (Eh, son 13 yıldır karşısına aday bile çıkmadan koltuğunu koruduğuna göre doğrusu epey zengin bir işadamı olmalı.)

Değerlendirme bununla kalsa belki gülüp geçebilirdik ama bazı iddialar var ki, yenilir yutulur cinsten değil.

Ülkenin kaynaklarını kendi çıkarı için kullanmak, insan haklarını ve medya özgürlüğünü ihlal etmek ve hepsinden önemlisi Larisa Yudina isimli Kalmukya’nın tek muhalif gazetesinin, (ki gazete ülke dışında basılıyormuş), editörünün öldürülmesi olayına karışmak.

BBC, Kirsan’ın tüm bu iddiaları yalanladığını belirtiyor.

Ancak son bir şeyi daha ekliyor. “Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü”ne göre Kalmukya yönetimi “tüm Rusya Federasyonu içinde medyaya karşı en sert olanı” diye tanımlanıyor.

Kirsan’ın TSF Başkanı olduğunu ve her gün “Forum” köşesine göz attığını düşünsenize.

Epey şenlikli olurdu değil mi.

Murat KUL
Ara
2- TSF de bulamadığım 27.09.2010 tarihli Anadolu Ajansı haberi.

http://www.tumspor.com/haber/20100927/Ba...a-aday.php

29 Eylül'de yapılacak seçimlerde Almanya Federasyonu Başkanı Robert von Wiezsacker ile Bulgar Silvio Danailov ile yarışacak olan Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimlerde ''favori'' olarak gösterildiğini söyledi.

Diğer iki adaya karşı açık ara önde olduğunu ifade eden Yazıcı, ''Uğur Erdener'in, bir ilke imza atarak Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına getirilmesinin ardından, umarım ben de Avrupa'daki Türk başkan olurum'' diye konuştu.

Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Ermenistan'ın bile kendisini desteklediğini anlatan Yazıcı, ''Favori gösterildiğim bu seçimi kazanmamam için olağanüstü bir durum olmalı'' dedi.

Yazıcı, seçimin nasıl yapılacağı hakkında şu bilgileri verdi:

''54 ülke oy kullanacak. Adaylardan biri ilk turda 28 oy alırsa seçimi kazanacak. Bu rakamı hiçbir aday tutturamazsa, ilk turda en az oy alan aday elenecek. Diğer 2 aday arasında tek turlu bir seçim yapılacak ve oyların yüzde 51'ini alan aday başkanlığa getirilecek. Ben ilk turda yüzde 60 civarında oy alarak bu seçimi kazanacağımı düşünüyorum. Bunun için çok dikkatli bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye'de son derece iyi yönetilen bir kurum olan Satranç Federasyonu'nun başkanı olarak, tüm deneyim ve tecrübemi Avrupa'ya taşımak ve Avrupa satrancının daha da büyümesini sağlamak benim için son derece motive edici bir görev olacak.''

-''AVRUPA'DA YAPACAK ÇOK ŞEY VAR''-

ECU Başkanlığına getirildiği takdirde yapacak çok şey olduğunu ifade eden Ali Nihat Yazıcı, öncelikle tüm federasyonların gelişimine katkıda bulunmak istediğini belirterek, ''Okulda satrancın tüm Avrupa'da yaygınlaşmasını sağlamak, pazarlama, federasyon, lisans üyeliği, organizasyonel gelişme anlamında pek çok proje var'' dedi.

Çok sayıda ECU akademisi kurmak, gelişim seminerleri yapmak gibi projelerinin bilindiğini anlatan Yazıcı, şöyle devam etti:

''Kısaca Avrupa'da satranç profilini yükseltmek, harici finansal yardım almak ve sponsorluk anlaşmaları yapmak, satranca olan genel ilgiyi ve katılım artırmak, ülkemizi ECU'da etkin bir şekilde temsil etmek, her düzeydeki oyuncunun uzun vadede başarılı ve istikrarlı olmasını sağlamak gibi bir çok düşüncemiz var.''

Türkiye'de spora büyük önem verildiğini kaydeden Yazıcı, ''Federasyonların özerkleşmesiyle birlikte özellikle son 8 yılda büyük bir gelişim yaşandı. Bu nedenle devlet bunu bizim kadar, belki bizden de çok istiyor. Böyle bir konuma gelmek, Türkiye'de satranca çok büyük bir rüzgar kazandıracak, satrancın daha hızlı yaygınlaşmasını sağlayacak, saygınlığını artıracak ve gelişimine büyük katkı yapacak'' diye konuştu.

AA
Ara
Son ve yorumsuz olarak

3) Önceki FIDE seçimleri ile ilgili bu forumda "TSF çift soru çekti" başlığında yazılanlar.

http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?p...ight=#8827

üçüncü denemede de linki aktif etmek mümkün olmadı. Bir arkadaş düzeltir ekler umarım.
Ara
vice versa !
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi