''O'' KAZANAMADI..!!
Yorumsuz olarak, seçimlerle ilgili üç adet bağlantı
1 FIDE başkanını, seçim sistemini anlatan Murat Kul'un 24.05.2005 tarihli yazısı

http://www.tsf.org.tr/component/koseyazi...ter&aid=40

KİRSAN'I NASIL BİLİRSİNİZ

FİDE Genel Kurulu öncesi, mevcut Başkan Kirsan İlyumzhinov’a, bırakın Kalmukya yada Rusya’nın satranç federasyonlarının internet sitelerinde ahlak dersi vermeyi, bu ülkelerin medyalarında aleyhine tek bir haber çıkabiliyor mu, doğrusu merak içindeyim.

Demokrasi ne kadar güzel bir şey değil mi.

Türkiye Satranç Federasyonu gerçekten inanılmazı başarıyor. kendi Başkanlarına “keyfe keder ahlak dersi” verme çabasında olanlar bile, TSF’nin resmi internet sitesinde, yer bulabiliyor.

Bu hoşgörü ortamı göğsümü kabartıyor. TSF ve satranç ailesi bir konuda daha üstünlüğünü kanıtlıyor. Bilmeyenler olabilir, hatırlatmak isterim. Bu uygulamanın bu ülkede başka bir örneği yok.

“Senin gerçek yüzünü ben bilirim, kimi kandırıyorsun” türü, birbirinden ilginç ve öğretici “yerli” değerlendirmeleri okuyunca, ‘acaba bu değerlendirmelerin yabancı kaynaklı olanı da var mıdır’ diye ister istemez düşünüveriyor insan.

Başkan Ali Nihat Yazıcı için son günlerde yazılmış bir internet mektubu dışında ne yazık ki tatmin edici bir kaynağa ulaşamadım. Hele mal varlığı hakkında yazılmış bir değerlendirme hiç göremedim. Ama eminim bu konuda bilgisi olanlar hem İngilizce hem Türkçe yazacaklardır. Doğrusu onları teşvik etmek isterim. Ben de merak içindeyim çünkü.

Ancak FİDE Başkanı Kirsan İlyumzhinov için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

İnternet aleminin en popüler arama motoru “Google” un daha ilk sayfasında bakın nasıl bir şeyle karşılaştım.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/....stm#facts

Hayır hayır, seçim öncesi şu sıralar pek moda olan internet mektuplarından, yahut ücretli, maaşlı köşe yazılarından söz etmiyorum. Düpedüz BBC News değerlendirmesi sözünü ettiğim şey.

Örneğin, Başkan Yazıcı görebildiğim kadarıyla pek benzemiyor ama, BBC’ye göre FİDE Başkanı İlyumzhinov Sovyetler Birliği’nin çöküşün ardından milyoner olmuş bir işadamı.

1993’te Kalmukya’da seçimleri kazanmak için verdiği sözleri de unutmamış BBC, “her oya 100 dolar ve her çobana bir cep telefonu”. (Eh, son 13 yıldır karşısına aday bile çıkmadan koltuğunu koruduğuna göre doğrusu epey zengin bir işadamı olmalı.)

Değerlendirme bununla kalsa belki gülüp geçebilirdik ama bazı iddialar var ki, yenilir yutulur cinsten değil.

Ülkenin kaynaklarını kendi çıkarı için kullanmak, insan haklarını ve medya özgürlüğünü ihlal etmek ve hepsinden önemlisi Larisa Yudina isimli Kalmukya’nın tek muhalif gazetesinin, (ki gazete ülke dışında basılıyormuş), editörünün öldürülmesi olayına karışmak.

BBC, Kirsan’ın tüm bu iddiaları yalanladığını belirtiyor.

Ancak son bir şeyi daha ekliyor. “Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü”ne göre Kalmukya yönetimi “tüm Rusya Federasyonu içinde medyaya karşı en sert olanı” diye tanımlanıyor.

Kirsan’ın TSF Başkanı olduğunu ve her gün “Forum” köşesine göz attığını düşünsenize.

Epey şenlikli olurdu değil mi.

Murat KUL
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
''O'' KAZANAMADI..!! - Yazar: Atilla Alpaslan - 30-09-2010, 14:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 01-10-2010, 09:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 02-10-2010, 02:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 02-10-2010, 08:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 02-10-2010, 08:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hoca - 02-10-2010, 08:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: TUNCAY ŞEN - 04-10-2010, 22:52

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi