İzmir Open?
Sayın satrançseverler,

Bu yılki İzmir Open Ekim-Kasım aylarına ertelendiydi.
Turnuvanın tarihleri hakkında bilgisi olan var mı?

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Şu anda gelişme yok, biz de merakla bekliyoruz. Bugün turnuva var belki bir duyuru yapılır.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
abdullaharik Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Şu anda gelişme yok, biz de merakla bekliyoruz. Bugün turnuva var belki bir duyuru yapılır.

Teşekkürler, Abdullah.

kg, yü,
İzmir Açık

Sayın Abdullah Arık; İzmir Açık turnuvası ile ilgili bilgi alma ve bizlere iletme ihtimalinden bahsetmiştiniz. Bahsettiğiniz, hafta sonunda İzmir'de yapılan Üsed Yamanlar turnuvasında baş hakem olarak görevliymişsiniz. Bende bu konu ile ilgili araştırma yapıyorum ve önemli bir bilgiye ulaştım. Aynı turnuvaya sporcu olarak katılmış olan Atilla Bey'den.

Bu önemli konuda sizden açıklama bekliyoruz. Sağ olsun Sayın Harun Taner Antalya'da olmasına rağmen bu Turnuva sayesinde sportif yeteneklerini artırıp geliştiren İzmir'li sporculardan ve spor yöneticilerinden bile daha duyarlı davranıp Forum'a yazı yazdı. Anadolu'da işgalin ilk başlangıç noktası olan İzmir'li lerin sesi sedası çıkmıyor.

Düşmana canı pahasına ilk kurşunu sıkan, en önemli meydanımıza heykelini diktiğimiz Hasan Tahsin'in yakınları İzmir'de yaşamıyor olabilir. Duyarlı muhalefetin kalesi çalışkan, dürüst İzmir'liler Tsf faaliyet programında da yer alan ve yıllardır sürdürülen turnuvasını istemiyor olabilir mi? İşgali kabul mü ettik?
Ara
Sayın @Gümüştekin,

Federasyon'un faaliyet programında bulunan yani bir yerde artık Türkiye Satranç Federasyonu'nun faaliyeti olan bir turnuva hakkında "açıklama" yapmak haddim değil. İlgili kişi ve kurumlar belirli. Sorumluluklarını yerine getirip kendilerince uygun bir takvimde açıklama yapacaklar diye bekliyoruz. (Ekim sonunda gösterilen bir faaliyet için uygun açıklama takvimi de geçmiş görünüyor.)

Konu, Sayın Alpaslan ve ben arasındaki diyaloğa gelirse; bunu da burada yazmak uygun olmaz. Gerekli görseydi Sayın Alpaslan zaten yazardı.

Turnuva konusunda ise fikrim; Şu ana kadar hakkında hiçbir açıklama yapılmayan turnuva, finansal engeller aşılamadığı için yapılamıyor görünüyor. Yıllardır birçok engel aşılarak bu günlere ulaştırılan turnuvanın, "Şöyle büyük sponsorluklar aldık, şu kadar bütçemiz var, bu kadar lisanslı sporcumuz var!" diye her fırsatta gövde gösterisi yapan bir federasyonun etkinliği durumundayken yapılamaması (yapılmaması) çok ilgi çekici bir durum.

Satranç ailesi bu konu üzerinde ciddiyetle düşünmelidir.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
9. İzmir Açık Turnuvası'nın programı ve nasıl kayıt yaptırılacağına dair bir bilgi henüz yayınlanmadı fakat turnuvanın başlamasına 3 günden az kaldı, bilgisi olan var mı?
Ara
Her şer hazır merak edeÇek bir şey yok. Bi tek Afişler baskıda oda çıksın. Sabah bakkala gittiğinizde, o bile cama yapıştırmış olacak.

Halkapınar'a şimdilik şu duyuruyu yapıştırmışlar.
Değerli satrançseverler.

Bu konuda resmi duyurumuzu 23 Ağustos'da yaptığımızı hatırlatmak isteriz.
http://izmir.tsf.org.tr/2010/08/izmir-ul...turnuvasi/

Sizlere duyduğumuz saygının ve görevlerimizin sorumluluğu gereği sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Aylar öncesinden başlayarak her zamanki gibi büyük bir titizlik ve planlamayla sürdürdüğümüz. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası; İzmir'in ve Türkiye'nin satrançta prestiji olan, Uluslararası boyutu olan bir organizasyondur. Görevimizi yaparken "9. Kabak Çekirdeği" festivali ya da "9. Saldım Çayıra Mevlam Kayıra Yağlı Güreşleri" düzenleyen komitelerden daha ciddi çalıştığımızın bilinmesini isteriz. Avrupa'ya hatta dünyaya açılmayı hedefleyen bir şirketin en önemli beş ortağından birinin şükürler olsun ki ilimizden çıktığını ve "tertip" komitesinin başı olduğunu unutmayınız. Bu bile garantidir. ?

Hatırlarsanız her şey tas tamam. Masaj Kese Hamam iken. Son anda Türkiye'de ve İzmir'de düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası nedeniyle ertelenmiştir. Her ne kadar FIBA'nın sistemsizliğinden kaynaklansa da bu durum için İzmir' halkından ve uluslararası satranç camiasından özürlerimizin kabulünü rica ediyoruz.

Dünya Basketbol Şampiyonası için gelenlerin nerdeyse tamamı İzmir'e iltica edip iki ay 10 gündür otelleri, spor salonlarını işgal ettiğinden ne boş otel ne boş tesis var.

Turnuva yeri için Gençlik Spor dışında İzmirde açık, kapalı, yarı açık tesisler Adalet Bakanlığı’na bağlı bulunuyor. Görüşmelerimiz sürüyor. Halkapınar yerine belki bu yıl Buca'da da yapılabilir. Sizi gelişmeler konusunda daha sık bilgilendireceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İl Rezaleti Görmezden Gelme Kurulu
Ara
Cevabınız için teşekkür ederim, temsilciliğin bu konu hakkındaki daha önceki duyurusunu okumuştum fakat beni endişelendiren etkinlik programında 1-9 Kasım yazmasıydı. Ve kanımca turnuva ertelenecek. Çünkü uluslararası bir turnuvanın programı ve başvuru yönergesi 2 gün kalmasına rağmen hala çıkmamış ise ertelemekten başka ne yapılabilir ki?
Ara
İletiler için teşekkürler.

Benim bakış açım malum, ancak birazcık açayım ve özetleyeyim.

FIDE tarafından yayınlanan FIDE Newsletter'da (sanırım ocak ayı sayısında)
bir yazı yer alıyordu. Başlığı: 93. Hastings Turnuvası. Gene aynı yayının
sonraki sayılarından birinde 78. Wijk an Zee Turnuvası ibaresini okuyorduk.

Bizdeki en "yaşlı" turnuva bireysel çabalarla yıllardır sürdürülebilen
Çanakkale turnuvasıdır. 1991'den bu yana her yıl düzenleniyor. 18.si bitti.
(Aman nazarım falan değmesin).

İstanbuldaki turnuva 9., İzmirdeki 8. yılında ve 2011'de bu turnuvaların
yapılıp yapılmayacakları konusunda bir belirti yok. Konya Mevlana ve
Adana turnuvaları da son yıllarda belleklerimizde kalanlardan. Abidin Ünal'ın
çabalarıyla organize edilen Manavgat Turnuvası ardarda 6 yıl yapıldıktan
sonra çeşitli nedenlerle sürdürülemedi.

Ezcümle:

Turnuva --> Gelenekselleşmiş turnuva --> satranç kültürü

Bir not daha ekleyeyim: Kırkpınar güreşlerinin 743. yapılıyormuş.

Turnuva var. Üstelik gelenekselleşmiş. Peki güreş kültürü toplumda pekişmiş
mi? Ara ki bulasın! Demek ki, kendimizi aldatmak yerine şu numaratörü
şampiyonlarının belli olduğu yılları saptayıp 40a falana indirelim de,
en azından "daha katedecek çoooook mesafemiz var" diyebilelim.

yü,
Daha rezil nasıl olunur ki, yapamayacağız bile diyemiyorlar. Tek kelimeyle turnuva sahipsiz kaldı.
Ara
Ferit Tunçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Daha rezil nasıl olunur ki, yapamayacağız bile diyemiyorlar. Tek kelimeyle turnuva sahipsiz kaldı.

Turnuva TSF Etkinlik Programında yer alıyor. İzmir 2011 İl Etkinlik Planına
göz attım. Orada yok.

yü,
Dediğiniz garip, çünkü iki programda da vardı, ama bugün baktım il temsilciliği programında hala var, ve federasyonun programından kaldırılmış.
Ara
Ferit Tunçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Dediğiniz garip, çünkü iki programda da vardı, ama bugün baktım il temsilciliği programında hala var, ve federasyonun programından kaldırılmış.

Birkaç hafta önce baktığımda:

2010-2011 TSF Etkinlik Programında vardı.
2010-2011 İzmir İl Programında yoktu.

yü,
İzmir açık turnuvasını açık açık konuşun! Lütfen!!

İzmir'de 2009-2010 faaliyet programında yapılacak denilen faaliyetlerin yarıdan fazlası yapılmadı. Üstüne 2010-2011 programında ki faaliyetlerinde önemli bölümü yapılmıyor.

Profesör Sıracettin Bilyap Anı Turnuvası niye yapılmadı?

Ahde vefa bitti mi?

Sayın Bilyap'ı; Satranç Antrenörlüğü yapan ve satranç dergisi çıkartarak geçimini satrançtan sağlayan oğlu unutmayacağına göre, bu turnuvaların yapılmasını engelleyen birisi veya birileri olmalı.

İzmir İl tertip Kurulu'nda kimler var? Onları tanıyan varsa sorsun, söylesin, yazsınlar bilelim.

Açık, açık.
Satranç ve Yaşam_Yaşam ve Satranç
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi