Kısa Vadede İyimser Olamıyorum
Satranç camiasının çoğunluğunun bu yönetimi, özellikle de Ali Nihat Yazıcı'yı istemediği bilinen bir gerçek.Destekleyenler büyük oranda birlikte çalıştığı, çıkarı olan kişiler veya çocuklarının çıkarını gözeten veliler.Neden 10 senedir görevde olduklarını sorarsanız hepinizin bildiği gibi seçimde oy kullanan kişilerin önemli bir kısmının gerçek satranççılar olmaması.Ayrıca yanında yer alan, birlikte çalışan kişilerin bu yönetimden ayrıldığını ve tam karşısında yer aldığını son zamanlarda çok sık görmeye başladık.2008 seçimlerinde ise bu iş tavan yaptı.2008 seçimlerinde ben forumlarda şunu destekliyorum, bu iyi diğeri kötü gibi tek bir yorum yapmadım çünkü hiç bir tarafı desteklemiyordum.Seçimi iki ucu sivri değnek olarak görüyordum.Şimdi Ali Nihat Yazıcı ve yönetimi mali genel kurul sonrası düşer ve olağanüstü seçim yapılırsa kimler satranç camiasını yönetmeye talip olacak?

Veli Ozan Çakır'ı hiç tanımıyorum ama bir ekibi var, herkes "Onlar kediyle fare gibi birbirlerini yer, aynı tarafta yer almaları imkansız." diyor.Başkan seçilirse satrançla mı uğraşacak yoksa birbirini yiyeceği aşikar olan ekibiyle mi?4 kişilik milli takımda bile gruplaşmalara, bölünmelere sebep olanlar satrancımızı yönetirse nelere sebep olurlar tahmin bile edemiyorum.

Olası bir olağanüstü seçimde Kuvay Bey'in aday olacağı biliniyor.Kendisi sevdiğim ve destekleyeceğim birisidir.Peki Kuvay Bey'in ekibi nasıl olacak?İstanbul Festivali'nin giriş ücretlerini 75 lira yapıp ben dahil oynamak isteyen birçok kişinin turnuvada oynayamamasına sebep olan kişiler yönetimde olacak mı?Kimlerden oluşan bir ekiple çalışacağını gerçekten çok merak ediyorum.Bu bilinmezliği Kuvay Bey'in şahsından dolayı olumlu olarak yorumlamak istesem de ne olacağını bilememek de insanın canını sıkıyor.

Sonuç olarak mali kurulda ne olursa olsun, ne karar çıkarsa çıksın ben satrancımızın yakın gelecekte doğru bir "EKİP" tarafından yönetileceğini öngöremiyorum.Kuvay Bey benim için biraz daha ağır bassa da yanında yer alacağını tahmin ettiğim kişilerden dolayı ciddi çekincelerim var.

Ulusal ve ULUSLARARASI basında çıkan haberler ve benzerleri insanların dilinde uzun sürelerdir dolanıyor.Haber olarak yazılınca da iddia, camiadan birileri söyleyince de iddia.Doğru mudur yanlış mıdır yorumuna girmeden herkese şunu soruyorum:
Madem bu tür iddialar sizi rahatsız ediyor, yıllardır nerdeydiniz?Niye sadece belli dönemlerde ortaya çıkıyorsunuz?İster istemez aklıma bu olaylardan rahatsız olduğunuzdan çok bunları çıkar demek belki biraz ağır olacak ama bir hedef doğrultusunda sadece belirli dönemlerde dillendirdiğiniz geliyor.

Özetle kısa vadede gözükmese bile en azından orta vadede hepimiz için hayırlısı olsun.
Ara
Sayın Tutku Dinçer,

daha önceki yazımda da belirtmiştim.

10 yıllık bir yönetimin değişme zamanı gelmiş ve geçikmiştirde. Önemli olan yeni yönetimin ne kadar satrancı temsil edeceği veya satrancılardan oluşacağıdır. İrade delege ve kulüplerde dir. Yeni yönetim yapmassa yenisi gelir.

Belki siz bile olabilirsiniz
Ara
Mali Genel Kurul'dan çıkan açık sonuç genel kurulun, yönetimin arkasında olduğudur.
Gizle sonuç ise 67-52 biten bir oylamada sadece 8 kişi aksi yönde oy kullansaydı durumun farklı olacağıdır.Yönetimin ibra edilmesi yönünde oy kullananların önemli bir kısmının GSGM delegeleri olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak "Satranç Camiası" yönetimin arkasında olmadığı mesajını vermiştir ve her oylamada aradaki oy farkı azalmaktadır.Her geçen gün artan muhalefet dikkate alınmazsa yada düşman olarak görülürse birşeylerin değişeceği mesajı yönetime verilmiştir.Umarım yönetim bu mesajı almıştır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi