Bir oyunu sonuna kadar ezbere oynanırmı?
bir satranç maçı sonuna kadar ezbere oynanabilirmi?

Tabiki Hayır bencede ama

Pgn dosyalarından açılışlara bakarken B96 açılışını inceliyordum.

Mihail Tal ın bir oyunu çok ilgimi çekti. Son 7 hamlesinde üst üste feda ile zincirleme mat getiren bir oyundu.

Bu oyunu bir pozisyonunu ( acaba bu oyunu oynayıp farklı hamle yapmış olan varmı diye) "Mega database 2009" da arattım.

Çok ilginçtir bu maçın son hamlesine kadar aynısı olan 2006 da oynanmış bir oyun gördüm.

Tahtada milyonlarca konum oluşacağı göz önüne alınırsa tüm hamleleri aynı olan 2 tane maç acaba ezbermidir.?

Yoksa 2006 da o maçı oynayanlar bu maçı bilerekmi birisi yada 2 si ezbere oynadı?

1.MAÇ) Tal, Mihail - NN USSR 1963 B96 1-0
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1139653

2.MAÇ) Vanko, Jiri 2169 - Gutman, Petr 2172 CZE-chT2b 2006 B96 1-0 (bu maçı frizt in databasesinde gördüm)
Ara
Çok bilimsel olmasa da, "aklın yolu birdir" sözü ile tıpkısının aynısı oyunlar oluşabiliyor. Ancak yalnızca "iki yalnız şahın" tahtada oluşturacağı konum sayısının 3800 civarında olduğunu okumuştum bir yerde. Reti yalnızca üç hamlenin varyanlarıyla birlikte hesaplanabilmesi için 729 hamle hesaplamak gerektiğini söyler. Bu yüzden iki tarafın da aynı oyunu ezberleyerek oynamak istemeleri durumunda oluşacak raslantısal bir karşılaşmada aynı oyunlar tekrarlanabilir belki ama çok zor... Açılış aşamasında bir müddet aynı giden oyunlar olabiliyor. Ancak daha sonra neredeyse oyuncuların nefes almasına göre değişen hamleler benzerlikleri bozuyor...
cabaplanca-winter anand-grishcuk maçlarında açılış ve teknikler cok benziyor.Ama tabiki aynı maç değil çünkü o zamanla bu zaman arasında çok fark ama dediğim gibi birçok şey aynı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi