GSGM ÇERÇEVE STATÜ...
Çerçeve ve Ana Statü Dedikleri Nedir?
Okumayan arkadaşlar için her ikisini de buraya koyuyorum:

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZERK SPOR FEDERASYONLARI ÇERÇEVE STATÜSÜ

14 Temmuz 2004 Sayı : 25522

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığından:

Amaç
Madde 1 — Bu Çerçeve Statünün amacı, özerk spor federasyonlarının teşkilatı, genel kurulunun oluşumu, toplanması ve çalışmalarına ilişkin usul ve esaslarla, özerk federasyonların Genel Müdürlük ile Tahkim Kurulu arasındaki ilişkilerinin düzenlenmesidir.

Kapsam
Madde 2 — Bu Çerçeve Statü; Türkiye Futbol Federasyonu dışındaki özerk spor federasyonlarının genel kurulunu, yönetim kurulu ile diğer kurullarını, federasyon başkanını, federasyonlara bağlı spor dalları ile ilgili kulüp, sporcu, antrenör, teknik direktör, hakem, idareci, menajer, gözlemci, temsilci ve benzeri spor elemanlarını, federasyonların çalışma usul ve esasları ile Genel Müdürlük ve Tahkim Kuruluyla olan ilişkilerini kapsar.

Dayanak
Madde 3 — Bu Çerçeve Statü, 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 inci ve Ek 9 uncu maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar
Madde 4 — Bu Çerçeve Statüde geçen;
Bakan: Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Spordan sorumlu Bakanı,
Genel Müdürlük: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,
Genel Müdür: Gençlik ve Spor Genel Müdürünü,
Tahkim Kurulu: Özerk federasyon ile kulüpler, federasyon ile sporcu, hakem, teknik direktör, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile sporcu, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile kulüpler arasında çıkacak ihtilaflarla, federasyon yönetim kurulunca verilecek kararlar ile disiplin veya ceza kurulu kararlarına karşı ilgililerin itirazı üzerine inceleme yaparak kesin karar veren Genel Müdürlük bünyesinde kurulmuş bulunan Kurulu,
Özerk Federasyon: 3289 sayılı Kanunun Ek 9 uncu maddesi hükümlerine göre oluşturularak tüzel kişilik kazanan, organları genel kurul tarafından seçimle göreve gelen, her türlü kararlarını kendi organları içerisinde alan, bütçesi genel kurul tarafından onaylanan ve ibra edilen, özel hukuk hükümlerine tabi federasyonu,
Uluslararası Federasyon: Özerk federasyonun üyesi olduğu uluslararası federasyonu,
Spor Dalı: Özerk federasyona bağlı spor branşını, ifade eder.
Teşkilat

Madde 5 — Özerk federasyonların merkezi Ankara’dadır. Federasyon yurt içi teşkilatını ana statüsünde belirlenen esaslar dahilinde kurabilir.
Federasyonların merkez teşkilatı,
a) Genel kurul,
b) Yönetim kurulu,
c) Denetleme kurulu,
d) Disiplin ve/veya ceza kurulu,
e) Uluslararası federasyonun öngördüğü kurullar,
f) Hukuk, mali, tahkik, eğitim, sağlık, teknik, dış ilişkiler ve diğer kurullar,
g) Genel sekreterlik,
h) İdari birimlerden,

teşekkül eder.

(a), (b), (c) ve (d) bentlerinde belirtilen kurulların görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları federasyonca çıkarılacak ana statüde, diğer kurullar ve birimlerin görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esasları ise talimatlarla belirlenir.

Genel Kurul
Madde 6 — (Değişik : RG-08/07/2006-26222) Genel kurul federasyonun en üst organıdır. Genel kurulun toplanması ile ilgili her türlü işlem yönetim kurulunca yürütülür. Genel Müdürlük, genel kurul toplantılarında gözlemci bulundurur. Gözlemci, genel kurul çalışmalarının bu Çerçeve Statü ile ana statüye uygun olarak yapılıp yapılmadığına ilişkin raporunu Bakan’a sunulmak üzere Genel Müdürlüğe verir. Genel kurulun mevzuata aykırı şekilde yapıldığının denetim elemanlarınca tespiti halinde, adli yargıda genel kurulun iptali istenilir.
Özerk federasyonların genel kurulu en geç dört yılda bir, mali genel kurulu ise iki yılda bir yapılır.
Genel kurulun kaç üyeden oluşacağı ve bu üyelerin belirlenme yöntemleri federasyonun ana statüsünde yer alır. Genel kurul üye sayısı, ilgili spor dalında faaliyet gösteren kulüp ve sporcu sayısına göre tespit edilir. Genel kurul üye sayısı 120 üyeden az, 250 üyeden fazla olamaz.
Genel kurul aşağıdaki üyelerden oluşur:
a) Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları ve on il müdüründen oluşacak on beş üye,
b) Merkez Danışma Kurulu üyeleri,
c) Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
d) Engelliler spor federasyonları ile bünyesinde, Parolimpik Komitesince benimsenen spor dallarının bulunduğu federasyon seçimlerinde oy kullanmak üzere, Parolimpik Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
e) Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
f) Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,
g) Branşlarında oy kullanmak üzere, bağlı oldukları uluslararası federasyonların Dünya ve/veya Avrupa federasyonlarının yönetim kurulu ve hakem kurulu üyeleri,
h) Görevlerine adli veya idari soruşturma sonucu son verilmemek kaydıyla branşında oy kullanmak üzere asaleten federasyon başkanlığı yapanlar,
ı) Genel Kurul tarihinden en az bir yıl önce faal sporculuğu bırakmış olmaları kaydıyla ilgili branşlarda oy kullanmak üzere ferdi veya takım sporlarında;

1) Olimpiyat oyunlarında ilk üç dereceye girmiş olan sporcular,

2) Büyükler dünya şampiyonasında ilk üç dereceye girmiş olan sporcular,

3) Büyükler kategorisinde Avrupa şampiyonu olan sporcular,

4) Yukarıda belirtilen şartları taşıyan sporcular yoksa, en fazla milli olmuş sporculardan beş kişi,

i) Faal olmamak kaydıyla; büyükler kategorisinde en az üç yıl veya otuzdan fazla milli takımda teknik direktör veya antrenörlük yapanlar arasından kura ile belirlenecek en fazla beş üye,
j) Faal olmamak şartıyla en üst seviyede hakemlik yapanlar arasından kura ile belirlenecek en fazla beş hakem,

k) İlgili spor dalının hizmet ve faaliyetlerini desteklemek amacıyla kurulmuş bulunan vakıfların söz konusu spor dalının bağlı olduğu federasyon seçimlerinde oy kullanmak üzere yönetim kurulu üyeleri arasından belirlenecek 2 üye,

l) Kulüp temsilcileri.

İl müdürlerinin tespitinde;

1) En fazla nüfusu olan 3 İl müdürü,

2) Bu fıkranın (1) nolu alt bendinde belirtilen iller hariç coğrafi bölgeleri temsilen yedi il müdürü.

Vakıfların belirlenmesinde:

1) Vakfın Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti tanınan Vakıf Statüsünde olması,

2) İsminde Türkiye veya Türk kelimesini kullanıyor olması,

3) Yıllık gelirinin en az % 50 sini ilgili spor dalına harcaması

şartları aranır.

Sporcuların seçiminde sırasıyla olimpiyat oyunları, dünya şampiyonaları, Avrupa şampiyonaları ve diğer uluslararası müsabakalar esas alınır. Aynı kategoride eşit sayıda sporcu var ise oy kullanacak sporcular kura ile belirlenir. Oy kullanacak sporcu sayısı beşi geçemez.

Genel kurulu teşkil eden üyelerin en az % 60’ı kulüp temsilcilerinden oluşur. Kulüp temsilcilerinin seçiminde seçim tarihinden önce iki sezon üst üste federasyon faaliyetlerine katılan kulüpler esas alınır.

Ligi bulunan federasyonların genel kuruldaki kulüp temsilcilerinin % 60’ı en üst lige katılan, % 30’u federasyonun diğer liglerinde mücadele eden, % 10’u ise, mahalli veya bölgesel liglere katılan kulüplerin temsilcilerinden oluşur.

Ligi bulunmayan federasyonlarda ise, her federasyonun özelliğine göre yukarıda belirtilen kriterler esas alınarak ana statülerinde belirlenir.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Genel Kurulunda;

a) Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları,

b) Bu maddenin dördüncü fıkrasının (b), (c), (e), (f), (g), (h), (i) ve (k) bentlerinde belirtilen üyeler,

c) Bünyesinde beden eğitimi ve spor yüksekokulu ile fakültelere bağlı beden eğitimi ve spor bölümü bulunan üniversite bölüm müdürleri ile rektörce belirlenecek birer üye,

d) Diğer üniversitelerde ise; rektörlerince belirlenecek birer üye,

e) Üniversiteden mezun olmak kaydıyla yaz veya kış üniversiyad oyunlarında ilk üç dereceyi alan sporcular,

oy kullanır.

Türkiye Herkes için Spor Federasyonu Genel Kurulunda;

a) Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları,

b) Bu maddenin dördüncü fıkrasının (b), (c), (d), (e), (f), (g) , (h) ve (k) bentlerinde belirtilen üyeler,

c) Kura ile belirlenmek kaydıyla;

1) İl valilerinden on beş üye,

2) İl belediye başkanlarından on beş üye,

3) Beden Eğitimi ve spor yüksekokulu müdürlerinden on beş üye,

4) Gençlik ve spor il müdürlerinden kırk üye,

oy kullanır.

Birden fazla oy kullanma hakkına sahip olan üyeler, ancak bir kez oy kullanabilir. Genel kurulda vekaleten oy kullanılamaz. Federasyonda ücretli veya sözleşmeli statü ile görev yapanlar genel kurul üyesi olamazlar.

Genel Kurul Toplantıları

Madde 7 — Olağan genel kurul; olimpik spor dallarında dört yılda bir ilgili olimpiyat oyunlarının bitim tarihinden itibaren, olimpik olmayan spor dallarında ise, yaz olimpiyat oyunlarının bitiminden itibaren altı ay içerisinde yapılır.
(Değişik ikinci fıkra: RG-08/07/2006-26222) Mali genel kurul ise, iki yılda bir yapılmak kaydıyla, federasyonların ana statüsünde belirlenen tarihte yapılır.
Olağanüstü genel kurul;
a) Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Spordan Sorumlu Bakanın yaptırdığı denetim sonucu görev başında kalmasında sakınca görülen federasyon başkanı veya yönetim kurulu üyeleri hakkında karar

almak,
b) Federasyon yönetim kurulunun kararı,
c) Toplam delege sayısının en az % 40’ının noter kanalı ile yazılı müracaatı,
üzerine toplanır.
(a) bendinde belirtilen durumda veya mali genel kurulda ibra edilmeyen başkan veya yönetim kurulu üyelerinin yerine kalan süreyi tamamlamak üzere en geç altmış gün sonra seçim yapılmak üzere genel kurul olağanüstü toplanır.
Ancak, (b) ve (c) bentlerinde belirtilen hallerde, genel kurul toplantısının üzerinden en az altı ay geçmeden olağanüstü genel kurul toplantısı yapılamaz.
Olağanüstü genel kurul toplantısı, toplantı isteği federasyona ulaştığı tarihten itibaren en geç altmış gün içerisinde yönetim kurulunca yerine getirilir. Olağanüstü genel kurulda, toplantı konusu haricinde başka konu görüşülemez.
Genel kurul; üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. İlk toplantıda çoğunluk sağlanamaması halinde, takip eden günde genel kurul çoğunluk aranmaksızın toplanır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların üye sayısının iki katından aşağı olamaz.

Genel Kurulun Görevleri
Madde 8 — Genel kurulun görevleri şunlardır:
a) Ana statüyü yapmak veya değiştirmek,
b) Başkan, yönetim, denetim, disiplin ve/veya ceza kurulu üyelerini seçmek,
c) Yönetim kurulu tarafından hazırlanan faaliyet programını ve bütçeyi onaylamak ve gerektiğinde bütçe harcama kalemleri arasında değişiklik yapmak konusunda yönetim kuruluna yetki vermek,
d) (Ek:RG-14/04/2007-26493) Yönetim kuruluna, taşınmaz mal alımı - satımı ile uluslararası federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunmak için yetki vermek,
e) Yönetim kurulu faaliyet ve mali raporlarını ibra etmek,
f) Denetleme kurulu raporunu ibra etmek,
g) Yönetim kurulu tarafından hazırlanan ödül ve yardım talimatını onaylamak,
ı) (Ek:RG-08/07/2006-26222) Federasyona bağlı spor dallarının ayrılmasına karar vermek,

i) İlgili branşta profesyonel şube kurmak,

j) Kanun ile verilen diğer görevleri yapmak.

(Değişik ikinci fıkra:RG-08/07/2006-26222) Yukarıdaki fıkranın (d), (h) ve (ı) bentlerindeki konularda, genel kurula katılan üyelerin dörtte üçünün kabul oyuyla karar verilebilir.
(Ek:RG-14/04/2007-26493) Federasyon yönetim kurulu, yedi üyeden az, on beş üyeden fazla, denetleme kurulu ise üç üyeden az, beş üyeden fazla olamaz. Denetleme kurulunun iki üyesi Genel Müdürlük tarafından atanacak tabii üye olup,diğer üyeler ise seçimle göreve gelir.
Federasyon bütçesinin en az yüzde on beşinin eğitim, altyapı ve kulüplere yardım olarak ayrılması zorunludur.

Özerk federasyonların genel kurullarında alınacak karar doğrultusunda federasyona bağlı spor branşlarının profesyonel şubelerinin kurulması için yönetim kuruluna yetki verir.

Yönetim kurulu, genel kuruldan alacağı yetki doğrultusunda profesyonel şube kurulması için 3289 sayılı Kanunun 18 ve 24 ncü maddeleri uyarınca Genel Müdürlüğe müracaat eder.

Profesyonel şube kurulması, Merkez Danışma Kurulunun görüşü alınmak suretiyle karara bağlanır. Bu karar Genel Müdürün teklifi ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakanın onayı ile yürürlüğe girer.

Bünyelerinde profesyonel şube kurulan federasyonlar iş ve işlemlerini amatör ve profesyonel olmak üzere iki ayrı kurul eliyle yürütür. Bu kurulların çalışma usul ve esasları ilgili federasyon tarafından çıkarılacak talimatlarla belirlenir.

Genel Kurulun Toplantıya Çağrılması
Madde 9 — Genel kurul çağrısı ve gündemi, toplantı tarihinden en az otuz gün önce Türkiye genelinde yayın yapan iki gazetede ilanen duyurulur.

Federasyon faaliyet raporu denetleme raporu ile bütçe tasarısı toplantıdan en az on beş gün önce federasyonun ve Genel Müdürlüğün resmi İnternet sitesinde üyelere duyurulur.

Genel Kurul Üye Listesi
Madde 10 — Genel kurula katılma hakkını kazanan üyelerin listesi, federasyon tarafından hazırlanır. Üye listesinde üyelerin adı ve soyadı, temsil ettiği kurum ve kuruluş belirtilir. Üye listesi genel kurul tarihinden otuz gün önce federasyonun ve Genel Müdürlüğün resmi İnternet sitesinde ilan edilir.
Genel kurul toplantısına ilişkin işlemler yönetim kurulunca yürütülür. Listenin ilan edildiği tarihten itibaren on beş gün içerisinde itiraz edilebilir. Üye listesine itiraz yönetim kurulunca değerlendirilir ve bir gün içerisinde karara bağlanır. Bu karara karşı iki gün içerisinde Tahkim Kuruluna itiraz edilebilir. Tahkim Kurulu itirazın kendisine ulaştığı tarihten itibaren üç gün içerisinde kesin karar verir. Divan oluştuktan sonra genel kurul çalışmaları ile ilgili her türlü itiraz, divan tarafından çözümlenir.

Seçimler gizli oy açık tasnif usulü ile yapılır. Adaylara ait oy pusulaları oy kullanılacak kabinde bulundurulur. Delege hangi aday ve listesine oy vermek istiyor ise kabindeki “ evet” mührünü basmak suretiyle oyunu kullanmış olur. Oy pusulasına isim veya herhangi bir işaret konulamaz.

Seçimde en yüksek oyu alan başkan ve listesi seçilmiş sayılır. Oyların eşit çıkması halinde aynı gün genel kurula çoğunluk aranmaksızın ikinci bir oylama yapılır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların üye sayısının iki katından aşağı olamaz. Bu oylamada da eşitlik bozulmaz ise, Başkan ve seçimle göreve gelen kurullar kur'a ile belirlenir.
Genel kurul başkanlık divanının oluşumu, gündem, başkanlık divanının görev ve yetkileri, federasyon başkanlığına ve kurullara aday olma, seçimlerin yapılması, oyların tasnifi, seçim sonuçlarının ilanına ilişkin usul ve esaslar ana statüde düzenlenir.

Tahkim Kurulunun Görevleri
Madde 11 — Tahkim Kurulu; özerk federasyon ile kulüpler, federasyon ile sporcu, hakem, teknik direktör, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile sporcu, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile kulüpler arasında çıkacak ihtilaflarla federasyon yönetim kurulunca verilecek kararlar ile disiplin veya ceza kurulu kararlarına karşı ilgililerin itirazı üzerine inceleyerek kesin karara bağlar.
Tahkim Kurulu, 3289 sayılı Kanun, Genel Müdürlüğün ilgili mevzuatı, federasyonların ve uluslararası federasyonların kurallarını dikkate alarak hüküm tesis eder.
(Ek:RG-14/04/2007-26493) Federasyon başkanı ile yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyelerinin; spor ahlakına ve disiplinine aykırı davranışlarının tespiti halinde, Bakan tarafından Genel Müdürlük Merkez Ceza Kuruluna sevk edilirler. Tahkim Kurulu, Genel Müdürlük Merkez Ceza Kurulu kararlarına karşı, ilgililerin itirazı üzerine inceleme yaparak kesin karar verir. Ancak; bu kararlara karşı ulusal federasyonun üyesi olduğu uluslararası federasyonun mevzuatında yer alması halinde, tarafların Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)’a başvurma hakkı saklıdır

Genel Müdürlük ile İlişkiler
Madde 12 — Genel Müdürlük bütçesinden ilgili spor dalı için ayrılacak toplam tutar ile gerektiğinde ilgili branşın alt yapısına ve eğitimine ilişkin projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilecek kaynak, Genel Müdürlüğün yıllık harcama programı dikkate alınarak federasyon hesabına aktarılır.
Genel Müdürlük bütçesinden ilgili branşın alt yapısına ve eğitimine ilişkin projelerin desteklenmesi amacıyla yapılacak kaynak tahsislerinde;
a) Spor dalının olimpik olup olmadığı,
b) Faal sporcu ve kulüp sayısı,
c) Spor dalının Ülkemizin tanıtımına olan katkısı,
d) Projenin sponsorlar eliyle yürütülebilip yürütülemeyeceği,
hususları değerlendirilir.
Federasyonun talebi halinde, Genel Müdürlüğün mülkiyetinde bulunan menkul veya gayrimenkullar bedelsiz olarak 49 yıl süre ile tahsis edilebilir. Tahsisin süresi, konusu, başka federasyon veya Genel Müdürlük tarafından kullanılıp kullanılamayacağı, kullanımındaki gayri menkullerin ortak kullanımı halinde, bakım - onarım masrafları ve tesislerde istihdam edilecek personelin niteliği, özlük hakları ile Genel Müdürlük personelinden faydalanma usul ve esasları Genel Müdürlük ile özerk federasyon arasında yapılacak protokol ile tespit olunur.
Söz konusu menkul ve gayri menkullerin tahsis amacı dışında kullanılması halinde, tahsis işlemi Genel Müdürlükçe iptal edilir.
Özerk federasyonların ödül ve sponsorluk işlemleri, 3289 sayılı Kanunun 5105 sayılı Kanun ile değişik ek 3 üncü maddesi ile bu maddeye istinaden çıkarılan Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yürütülür.
(Ek fıkra: RG-08/07/2006-26222) Özerk federasyonlar; lisanslı sporcu ve spor kulüplerine ait istatistik bilgileri içeren formları hazırlayarak iki ayda bir Genel Müdürlüğe gönderirler.

Özerk Federasyonun Gelirleri
Madde 13 — Özerk federasyonların gelirleri şunlardır:
a) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak pay,
b) Genel Müdürlük bütçesinden altyapı ve eğitime ilişkin projelerin desteklenmesi için aktarılacak kaynak,
c) Katılım payı,
d) Tescil ve vize ücretleri ile transferlerden alınacak pay,
e) Sponsorluk gelirleri,
f) Reklam, yayın ve basılı evrak gelirleri,
g) Ceza ve itiraz gelirleri,
h) Yardım ve bağışlar,
i) Kira ve işletme gelirleri,
j) Diğer gelirler.
Özerk federasyonların tüm gelirleri her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır. Harcamalara ilişkin usul ve esaslar ana statüde düzenlenir.

İhtilafların Çözümü
Madde 14 — Özerk federasyonların denetimine ilişkin hususlar hariç olmak üzere, Genel Müdürlük ile özerk federasyonlar arasında çıkacak her türlü ihtilaf, Tahkim Kurulunca belirlenecek bir üyenin başkanlığında, Genel Müdürlük ve özerk federasyonca görevlendirilecek üçer kişiden oluşturulacak komisyon tarafından görüşülerek kesin karara bağlanır.

Ana Statü ve Talimatlar
Madde 15 — (Değişik: RG-24/12/2005-26033) Özerk federasyonların genel kurullarınca hazırlanan ana statü, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.
Ana statüye dayanılarak hazırlanan yönetmelik dışındaki talimat ile diğer alt düzenleyici işlemler, Genel Müdürlük ve ilgili federasyonun İnternet sitelerinde ilan edilir.

Geçici Madde 1 — (Değişik: RG-13/11/2004-25642)

Bu Çerçeve Statünün Resmi Gazete’de yayımlanmasından önce özerklik kararı Resmi Gazete’de yayımlanan federasyonların ilk genel kurulu Çerçeve Statüsünün yayımlanmasından itibaren en geç altı ay içerisinde, Çerçeve Statüsünün yayımlanmasından sonra özerklik kararı Resmi Gazete’de yayımlanan federasyonların genel kurulları ise özerklik kararının Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde yapılır.
Özerk federasyonların ilk genel kurul üyelerinin Çerçeve Statüye uygun olarak belirlenmesi, yapılacak itirazların sonuçlandırılması ile diğer iş ve işlemler Genel müdürlük bünyesinde oluşturulacak bir kurul marifetiyle yerine getirilir. Başkanlık divanı oluşturulduktan sonra bu kurulun görevi sonar erer
(Ek fıkra: RG-08/07/2006-26222) İdari ve mali yönden özerkliğine karar verilen ve İlk Genel kurulunu yapmamış federasyonun başkanının;

a) İstifası,

b) Ölümü,

c) Genel Müdürlük Merkez Ceza ve Genel Müdürlük ceza veya Özerk Federasyonların ceza ve disiplin kurullarınca bir defada altı ay veya toplam bir yıl hak mahrumiyeti cezası alması,

d) Federasyon Başkanı ile Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaparken uyarı ve ihtar cezası dışında bir ceza alması,

e) Hakkında yapılan soruşturma raporuna istinaden görevinden uzaklaştırma kararı verilmesi,

nedeniyle federasyon başkanlığının boşalması halinde, federasyonun ilk genel kuruluna kadar gerçekleştirilecek iş ve işlemler Genel Müdürlükçe oluşturulan Kurul tarafından yürütülür.

İlk genel kurulunu yaparak organlarını oluşturmuş olan federasyonlar, dört yıllık görev süresinin dolması beklenmeksizin yapılacak olan ilk yaz veya kış olimpiyat oyunlarından itibaren altı ay içinde yeniden seçimli olağan genel kurul yapmak zorundadırlar.

Geçici Madde 2- Kurulduğu tarihten itibaren iki yıl geçmemiş federasyonların ilk genel kurulunda; kulüplerin üst üste iki yıl faaliyetlere katılması, Genel kurulu teşkil eden üyelerin en az %60’ının kulüp temsilcilerinden oluşması ve Genel kurul üye sayının en az 120 olması şartları aranmaz,

ilk Genel kurul Çerçeve Statünün 6 ncı maddesinde belirtilen diğer delegelerin katılımı ile yapılır.

Ek Madde 1 – (Ek: RG-05/01/2005-25691)

(Ek:RG-14/04/2007-26493) Federasyon başkanı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyeleri milletvekilliği ve yerel yönetimlerin genel ve ara seçimlerinin başlangıcından bir ay önce, seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde, başka bir federasyon başkanlığına aday olmaları halinde, federasyonun genel kurul tarihinden bir ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler.

Ek Madde 2 – (Ek: RG-24/12/2005-26033)

(Ek: RG-11/01/2007-26400) Federasyon Başkanı adaylarında aşağıdaki şartlar aranır:

a) T.C. Vatandaşı olmak,

b) En az Lise veya dengi okul mezunu olmak,

c) Kesinleşmiş sigorta veya vergi borcu nedeniyle takibata uğramamış olmak,

d) Genel Müdürlük Merkez Ceza ve Genel Müdürlük caza veya Özerk federasyonların ceza ve disiplin kurullarınca bir defada altı ay veya toplam bir yıl hak mahrumiyeti cezası almamış olmak,

e) Federasyon Başkanı ile Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaparken uyarı ve ihtar cezası dışında bir ceza almamış olmak,

f) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı ve haksız mal edinme suçlarından hükümlü bulunmamak.

g) Genel Müdürlükte ücretli veya maaşlı görevli olmamak.

Olimpiyat, Parolimpik ve büyükler kategorisinde Dünya Şampiyonalarında ilk üç dereceye girenler ile Büyükler Kategorisinde Avrupa Şampiyonalarında birinci olanlar, hakkında bu maddenin (b) fıkrası hükmü uygulanmaz.

Adaylarda aranacak diğer şartlar ise federasyonların ana statülerinde belirlenir.

Yürürlük
Madde 16 — Bu Çerçeve Statü yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme
Madde 17 — Bu Çerçeve Statü hükümlerini Gençlik ve Spor Genel Müdürü yürütür.

—— • ——

(1) Bu Statüde değişiklik yapan 08/07/2006 tarihli ve 26222sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Statü; 10/08/2006 tarihinde yürürlüğe girer.
4 Temmuz 2008 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 26926

ANA STATÜ

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığından:

TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ANA STATÜSÜ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Ana Statünün amacı, Türkiye Satranç Federasyonunun teşkilatı, genel kurulunun oluşumu, toplanması, yönetim, denetleme ve disiplin kurullarının çalışmaları ile görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Ana Statü, Türkiye Satranç Federasyonu Genel Kurulu, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu ile diğer kurulları, Federasyon Başkanını, ilgili kulüp, sporcu, antrenör, teknik direktör, hakem, idareci, menajer, gözlemci, temsilci ve benzeri spor elemanlarını, Federasyonun çalışma usul ve esasları ile Genel Müdürlük ve Tahkim Kuruluyla olan ilişkilerini kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Ana Statü, 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek-9 uncu Maddesi ile,14/7/2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Statüsüne dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Ana Statüde geçen;

a) Bakan: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu spordan sorumlu Bakanı,

b) Federasyon: Türkiye Satranç Federasyonunu,

c) Federasyon Başkanı: Türkiye Satranç Federasyonu Başkanını,

ç) Genel Müdürlük: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünü,

d) Genel Müdür: Gençlik ve Spor Genel Müdürünü,

e) Tahkim Kurulu: Federasyon ile kulüpler, Federasyon ile sporcu, hakem, teknik direktör, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile sporcu, antrenör, idareci ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile kulüpler arasında çıkacak ihtilaflar hakkında Federasyon Yönetim Kurulunca verilecek kararlar ile Disiplin Kurulu kararlarını, ilgililerin itirazı üzerine inceleme yaparak kesin karar veren Genel Müdürlük bünyesinde kurulmuş bulunan Kurulu,

f) Uluslararası Federasyon: Federasyonun üyesi olduğu uluslararası federasyonları,

g) Kanun: 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Federasyonun Teşkilatı ve Görevleri

Federasyonun teşkilatı

MADDE 5 – (1) Federasyonun merkezi Ankara’dadır. Federasyon, merkez ve taşra örgütlerinden oluşur.

(2) Federasyonun merkez teşkilatı aşağıdaki kurul ve birimlerden oluşur:

a) Genel Kurul,

b) Yönetim Kurulu,

c) Denetleme Kurulu,

ç) Disiplin Kurulu,

d) Hakem, organizasyon, hukuk, mali, eğitim, sağlık, teknik, dış ilişkiler ve diğer kurullar,

e) Genel Sekreterlik,

f) Yönetim birimleri.

(3) Genel sekreter, yönetim biriminin yetkilisi ve sorumlusu olup, teknik yönetici ve öğreticiler ile diğer yönetim ve teknik personelin amiridir.

(4) Genel sekreter; Federasyonun kararları uyarınca, Federasyon yönetiminin gerektirdiği yönetim, mali ve teknik bütün hizmetlerin yürütülmesini sağlamakla görevli ve yetkili olup, yönetim kuruluna karşı sorumludur. Yönetim kurulu toplantılarına katılır. Kurulun raportörlük ve sekretarya görevlerini yapar, Başkan adına yazışma işlerini yürütür.

(5) Federasyonun yönetim birimi; genel sekreter, teknik yönetici ve öğretici ile diğer yönetim ve teknik personelden oluşur. Yönetim birimi, Yönetim kurulu kararları çerçevesinde Federasyonun hizmet ve etkinliklerinin yürütülmesini sağlamakla görevlidir.

(6) Federasyonun taşra teşkilatı; Federasyonun yurt içi etkinliklerini ve illerde iletişimi sağlamak üzere, tüm illerde ve ilçelerde, satranç il temsilciliği, ilçe temsilciliği ile federasyon yönetim kurulunca gerekli görülen merkezlerde, yeteri kadar personelden oluşan, federasyon bölge temsilcilikleri ve bölge müdürlükleri şeklinde kurulabilir. Bunlara ek olarak il hakem kurulları, il düzenleme kurulları oluşturulur. İl kurullarının çalışmalarına kaynaklık edecek ve planlamaları oluşturacak komisyonlar kurulabilir.

Federasyonun görevleri

MADDE 6 – (1) Federasyonunun görevleri şunlardır;

a) Sporun yurt düzeyinde dengeli bir şekilde yayılıp gelişmesini sağlamak,

b) Yurt dışındaki ve yurt içindeki satrançla ilgili gelişmeleri izlemek, bu sporla ilgili kişi ve kuruluşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek, yarışma ve diğer etkinlikleri planlayıp uygulamalarını kontrol etmek,

c) Antrenörlerin kurslarla yetiştirilmesini ve seminerlerle eğitilmesini sağlamak, başarılı olanların belgelerini düzenleyip tescillerini yapmak, bunların çalışmalarını sürekli izlemek,

ç) Ülke içinde yarışmalar düzenlemek, düzenlenen tüm yarışmaların devamlılığını sağlamak, hakem, temsilci ve gözlemci atamasını yapmak,

d) Yabancı ülkelerdeki satrançla ilgili gelişmeleri ve yenilikleri izleyerek, bu bilgilerden ülke içinde daha çok kişinin yararlanmasını sağlamak,

e) Satranç malzemelerinin standartlarını belirlemek, bunların yurt içinde veya yurt dışında yaptırılmasına veya sağlanmasına çalışmak,

f) Kulüpler veya Federasyonun arasında doğabilecek teknik uyuşmazlıkları çözümlemek,

g) Uluslararası federasyonun izni ile uluslararası kurs, seminer, panel, bilgi şöleni ve spor organizasyonları düzenlemek,

ğ) Uluslararası yarışmalara katılacak olan ulusal takımları seçmek, seçilen takımları yarışmalara hazırlamak,

h) Satranç yarışmalarının düzenlenmesi için talimatlar hazırlamak ve uygulamak, elde edilen sonuçlara göre başarılı sporcuları izlemek ve bu sporcuların yetişmesi için gerekli önlemleri almak,

ı) Her kademedeki sporcular için eğitim ve hazırlık kampları açmak,

i) Satranç ile ilgili arşiv ve istatistik çalışmalar yapmak, eğitici film, slayt ve broşür hazırlayarak, bu konuda basın ve televizyon kuruluşlarıyla işbirliği yapmak,

j) Satrançta belirli bir sistemin uygulanması için yapılacak işlemleri belirlemek ve uygulamasını sağlamak,

k) Satranç il ve bölge temsilcilerinin, kendi aralarında ve Federasyonla koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlamak,

l) Sporcuların lisans tescil ve transfer işlemlerini onaylamak.

Genel kurul

MADDE 7 – (1) Genel kurul, Federasyonun en üst organıdır.

(2) Genel kurul çağrı tarihinde aşağıdaki üyelerden oluşur;

a) Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları ve on gençlik ve spor il müdüründen oluşacak on beş üye,

b) Merkez Danışma Kurulu üyeleri,

c) Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,

ç) Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,

d) Dünya ve/veya Avrupa Satranç Federasyonlarının yönetim kurulu ve hakem kurulu üyeleri,

e) Görevlerine adli veya idari soruşturma sonucu son verilmemek kaydıyla, asaleten federasyon başkanlığı yapanlar,

f) Genel kurul tarihinden en az bir yıl önce faal sporculuğu bırakmış olmaları koşulu ile;

1) Olimpiyat oyunlarında, ilk üç dereceye girmiş olan sporcular,

2) Büyükler dünya şampiyonasında, ilk üç dereceye girmiş olan sporcular,

3) Büyükler kategorisinde Avrupa şampiyonu olan sporcular,

4) Yukarıda belirtilen koşulları taşıyan sporcular yoksa, en fazla milli olmuş sporculardan beş kişi.

g) Faal olmamak koşulu ile büyükler kategorisinde en az üç yıl veya otuzdan fazla milli takımda teknik direktör veya antrenörlük yapanlar arasından kura ile belirlenecek en fazla beş üye,

ğ) Faal olmamak koşulu ile en üst seviyede hakemlik yapanlar arasından kura ile belirlenecek en fazla beş hakem,

h) Satranç spor dalının hizmet ve etkinliklerini desteklemek amacıyla kurulmuş bulunan vakıfların yönetim kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,

ı) Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri arasından belirlenecek iki üye,

i) Genel kurul tarihinden önce biten ve tescil olan, Türkiye Satranç Liginde yarışmalara katılan kulüplerden beşer üye,

j) Genel kurul tarihinden önce biten ve tescil olan, kulüpler Türkiye şampiyonası final grubunda;

1) İlk dört sırayı oluşturan kulüplerden üçer,

2) Beşinci sıradan onuncu sıraya kadar olan altı kulüpten ikişer üye,

3) Onbirinci sıradan itibaren diğer kulüplerden birer üye,

(3) İl Müdürlerinin tespitinde;

a) En fazla nüfusu olan üç ilin il müdürü,

b) Bu fıkranın (a) bendinde belirtilen iller hariç coğrafi bölgeleri temsil edecek yedi il müdürü.

(4) Vakıfların belirlenmesinde;

a) Vakfın Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti tanınan Vakıf Statüsünde olması,

b) İsminde Türkiye veya Türk kelimesini kullanıyor olması,

c) Yıllık gelirinin en az %50’sini ilgili spor dalına harcaması

koşulları aranır.

(5) Birden fazla oy kullanma hakkına sahip olan üyeler, ancak bir kez oy kullanır. Genel kurulda vekâleten oy kullanılamaz. Federasyonda, ücretli veya sözleşmeli statü ile görev yapanlar Genel kurul üyesi olamazlar.

Genel kurulun görevleri

MADDE 8 – (1) Genel Kurulun görevleri şunlardır;

a) Ana Statüyü yapmak veya değiştirmek,

b) Başkan ile yönetim, disiplin ve seçim ile iş başına gelecek denetleme kurullarının üyelerini seçmek,

c) Yönetim kurulu tarafından hazırlanan etkinlik programını ve bütçeyi onaylamak ve gerektiğinde bütçe harcama kalemleri arasında değişiklik yapma konusunda yönetim kuruluna yetki vermek,

ç) Yönetim kuruluna taşınmaz mal alımı-satımı ve kiralanması ile uluslararası federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunmak için yetki vermek,

d) Yönetim kurulu etkinlik ve mali raporlarını ibra etmek,

e) Denetleme kurulu raporunu ibra etmek,

f) Yönetim kurulu tarafından hazırlanan ödül ve yardım talimatını onaylamak,

g) Satranç sporunun dallara ayrılmasına karar vermek,

ğ) Profesyonel şube kurmak,

h) Kanun ile verilen diğer görevleri yapmak.

Genel kurul toplantıları

MADDE 9 – (1) Genel kurul toplantıları ile ilgili her türlü işlem yönetim kurulu tarafından yerine getirilir. Olağan genel kurul dört yılda bir yaz olimpiyat oyunlarının bitiminden itibaren altı ay içerisinde yapılır.

(2) Mali genel kurul ise; iki yılda bir Eylül, Ekim veya Kasım ayları içerisinde Yönetim Kurulunca belirlenecek bir tarihte yapılır. Mali genel kurulda bir önceki dönemin bütçesi görüşülerek karara bağlanır. İçinde bulunulan yılın bütçesi üzerinde düzenleme yapılır ve bir sonraki dönemin bütçesi onaylanır. Ayrıca Federasyonun ve genel kurulun iş ve işleyişi ile Ana Statü değişikliği konuları görüşülerek kararlar alınabilir.

(3) Olağanüstü genel kurul;

a) Genel Müdürlüğün bağlı olduğu spordan sorumlu Bakanın yaptırdığı denetim sonucu görev başında kalmasında sakınca görülen Federasyon Başkanı veya yönetim kurulu üyeleri hakkında karar almak,

b) Yönetim kurulunun kararı,

c) Toplam genel kurul üye sayısının en az % 40’ının noter kanalı ile yazılı başvurusu

üzerine toplanır.

(4) Üçüncü fıkranın (a) bendinde belirtilen durumda veya mali genel kurulda aklanamayan başkan veya yönetim kurulu üyelerinin yerine kalan süreyi tamamlamak üzere en geç altmış gün sonra seçim yapılmak üzere genel kurul olağanüstü toplanır. Başkanlık ve yönetim kurulunun görevlerini ise genel kurula kadar denetleme kurulu yürütür. Denetleme kurulu da aklanamaz ise başkanlık ve denetleme kurulunun görevlerini genel kurula kadar başkanlık divanı yürütür.

(5) Üçüncü fıkranın (b) ve (c) bentlerinde belirtilen hallerde, genel kurul toplantısının üzerinden en az altı ay geçmeden olağanüstü genel kurul toplantısı yapılmaz.

(6) Olağanüstü genel kurul toplantısı, toplantı isteği Federasyona ulaştığı tarihten itibaren en geç altmış gün içerisinde yönetim kurulunca yerine getirilir. Olağanüstü genel kurulda, belirlenmiş gündem dışında başka konular görüşülmez.

(7) Genel Müdürlük, genel kurul toplantılarında gözlemci bulundurur. Gözlemci, genel kurul çalışmalarının Çerçeve Statü ile bu Ana Statüye uygun olarak yapılıp yapılmadığına ilişkin raporunu Bakan’a sunulmak üzere Genel Müdürlüğe verir. Genel kurulun mevzuata aykırı şekilde yapıldığının denetim elemanlarınca saptanması durumunda, adli yargıda genel kurulun iptali istenilir.

Federasyon Başkanı

MADDE 10 – (1) Federasyon Başkanı olabilmek için;

a) T.C. Vatandaşı olmak,

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

c) Kesinleşmiş sigorta veya vergi borcu nedeniyle takibata uğramamış olmak,

ç) Federasyon Disiplin Kurulu, Genel Müdürlük Merkez Ceza ve Genel Müdürlük Ceza kurullarınca bir defada altı ay veya toplam bir yıl hak mahrumiyeti cezası almamış olmak,

d) Federasyon Başkanı ile Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaparken uyarı ve ihtar cezası dışında bir ceza almamış olmak,

e) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş cezalar hariç olmak üzere; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

f) Genel Müdürlükte ücretli veya maaşlı görevli olmamak

gerekir.

(2) Olimpiyat, parolimpik ve büyükler kategorisinde ilk üç dereceye girenler ile büyükler kategorisinde Avrupa şampiyonalarında birinci olanlar hakkında birinci fıkranın (b) bendi hükmü uygulanmaz.

(3) Başkan adayları, genel kurul tarihinden en az onbeş gün önce, aday olduklarına ilişkin başvurularını Federasyona yaparlar. Adaylar, genel kurul tarihinden bir ay önce, yönetim kurulu tarafından belirlenen adaylık ücretini de, başvuru sırasında, Federasyon hesabına yatırırlar. Genel Kurul tarihinden dört gün öncesine kadar da başvuru yapılabilir. Bu tür başvurularda adaylık ücreti, belirlenen adaylık ücretinin 2 katı olarak alınır.

(4) Başkanın görev süresi dört yıldır. Başkanın seçimi, genel kurulda yönetim kurulunun on dört üyesinin seçimiyle aynı zamanda yapılır.

(5) Başkanın yokluğunda görevlerini, başkan vekili yürütür. Başkan vekilinin görev süresi Başkanın görev süresi kadardır. Başkan vekili, yönetim kuruluna seçilen adaylar arasından Başkan tarafından atanır. Başkanın görevleri arasında olan konularda, Başkanın önereceği ve yönetim kurulunun onaylayacağı yetkiler başkan vekili tarafından kullanılabilir.

(6) Başkanın ölümü veya istifası halinde, üç ay içinde tekrar seçim yapılması koşulu ile bu görevi başkan vekili yürütür. Ancak genel kurula altı aydan az bir süre varsa yönetimdeki boşalmalar nedeniyle olağanüstü genel kurula gidilmez.

Başkanın görevleri

MADDE 11 – (1) Başkanın görevleri şunlardır;

a) Federasyonu temsil etmek,

b) Federasyonun faaliyetlerini kanunlara, Ana Statü ve diğer mevzuat ile genel kurul ve yönetim kurulu kararlarına göre yürütmek,

c) Yönetim kuruluna başkanlık etmek,

ç) Yönetim kurulu kararlarını uygulamak,

d) Yan kurulların kurulmasını ve adaylarını yönetim kuruluna teklif etmek,

e) Gerekli gördüğünde diğer kurullara başkanlık etmek,

f) Yönetim kurulunun onayı ile harcamalara ilişkin işlemleri yürütmek, gerektiğinde bu yetkisini başkan vekiline devretmek,

g) Başkan vekilini belirlemek,

ğ) Tahsis edilen kadroların seçimini yapmak ve atamalar için yönetim kuruluna teklif götürmek,

h) İlgili kanunlarda ve bu Ana Statüde belirtilen diğer görevleri yapmak.

Yönetim kurulu

MADDE 12 – (1) Yönetim kurulu, Federasyon Başkanı ve genel kurulun seçeceği on dört üye olmak üzere toplam on beş üyeden oluşur. Başkan hariç ondört yedek üye de Genel Kurulda seçilir. Bu Ana Statünün 10 uncu maddesinin birinci fıkrasındaki, Federasyon Başkanı olabilmek için gerekli koşullar yönetim kurulu üyeleri için de aranır.

(2) Yönetim kurulunun görev süresi dört yıldır. Asıl üyelerin ölüm veya istifası halinde yedek üyelerden sırası gelenler yönetim kuruluna alınır. Ölüm veya istifa gibi nedenlerle, yönetim kurulu asıl ve yedek üye sayısının toplam yediye inmesi halinde, Genel Kurul olağanüstü toplantıya çağırılır.

Yönetim kurulunun görevleri

MADDE 13 – (1) Yönetim kurulunun görevleri şunlardır;

a) Satranç kulüplerini kayıt ve tescil etmek, bunları liglere ve gruplara ayırmak, ligleri düzenlemek, uygulanacak yükselme ve düşme koşullarını ve statüsünü belirlemek,

b) Yarışma sonuçlarını tescil etmek, olaylı ve anlaşmalı yarışmalar hakkında karar vermek,

c) Satranç ile ilgili yönetici, yetiştirici, teknik eleman, hakem ve benzeri elemanları eğitmek, bu elemanların gelişmesi için her türlü önlemi almak, sosyal güvenlik haklarını sağlamak, bunların kulüp değiştirmeleri ve çalışmaları ile ilgili usul ve esasları belirlemek,

ç) Lisanslardan alınacak tescil, vize, transfer ücretlerini belirlemek,

d) Satranç dalı olan kulüplerin ilgili etkinlik ve taahhütlerini denetlemek, kulüpleri, sporcuları ve çalıştırıcılarını ödüllendirmek,

e) Yarışmalarda güvenlik ve sağlık ile ilgili önlemleri almak, aldırmak,

f) Federasyon etkinlikleri ile ilgili olarak taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralaması yapmak, tesisleri işletmek, işlettirmek ve satranç etkinliklerinin her türlü araç-gereç malzeme ve benzeri gereksinimlerini sağlamak,

g) Federasyonun il teşkilatını kurmak,

ğ) Görev alanına giren konularda düzenleme yapmak, uygulamak ve satranç ile ilgili her türlü etkinlikleri yürütmek,

h) Satranç ile ilgili televizyon, radyo, basılı eser yayınları ile her türlü reklâm konusunda ticarî ve malî hakları düzenlemek ve denetlemek,

ı) Başkan tarafından teklif edilen yan kurulları onaylamak,

i) Kulüpler, sporcular, teknik yönetici ve antrenörler, hakemler, yarışma görevlileri ile satranç alanında görevli diğer ilgililerin başvurularını, gerekli olan durumlarda bağlı oldukları kuruluşların görüşlerini de alarak karara bağlamak,

j) Genel kurul toplantılarını hazırlamak,

k) Bütçeyi hazırlamak,

l) Genel kurulun verdiği yetkileri kullanmak,

m) Genel kuruldan alınan yetki doğrultusunda, Federasyon Başkanına olağanüstü durumlar için belli bir oranda borçlanma ve harcama yetkisi vermek,

n) Federasyonun görevlerini yürütmek ve etkinliklerini düzenlemek amacıyla; merkez ve il teşkilatı bünyesinde yer alacak birimlerinde görevlendirilecek yönetim ve teknik personelin sayısını, bu personelle birlikte profesyonel olarak kadro sağlanacak görevlilerin sözleşme ücretlerini, fazla mesailerini ve sosyal haklarını, gerekli görülen kurul üyelerinin, yolluk ve yevmiyelerini belirlemek,

o) Federasyonun görevlerini yerine getirebilmesi için talimatlar ve alt düzenleyici mevzuatı hazırlamak ve uygulamak,

ö) Kanunlar, Ana Statü ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak.

(2) Yönetim kurulu; Federasyon Başkanının başkanlığında üyeleri arasından seçeceği beş kişilik bir yürütme kurulu oluşturabilir ve sınırlarını belirleyeceği çerçevede yetkilerini bu kurula devredebilir. Bu kurul gerekli zamanlarda toplanır, kararlar alır ve uygulayabilir. Yaptığı işlemler hakkında da ilk toplantıda yönetim kuruluna bilgi verir. Kurulun kararları yönetim kurulunda oylanır.

Yönetim kurulu toplantıları

MADDE 14 – (1) Yönetim kurulu, en az iki ayda bir defa Başkan tarafından belirlenen gündemi görüşmek üzere çoğunlukla toplanır. Üyelerin önereceği konular gündeme eklenir. Kararlar, toplantıya katılanların çoğunluğu ile alınır. Oyların eşitliği halinde Başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır.

(2) Mazeretsiz olarak, üst üste iki toplantıya veya bir yıl içinde aralıklı olarak dört toplantıya katılmayanın üyeliği sona erer ve yerine en çok oy alan yedek üye çağrılır. Mazeretler yazılı veya sözlü olarak, nedenleri ile birlikte toplantı saatinden önce Başkana bildirilir. Mazeretin geçerliliğine yönetim kurulu karar verir.

(3) Kararlar, karar defterine yazılır ve imzalanır, Başkan tarafından uygulanır.

Denetleme kurulu

MADDE 15 – (1) Denetleme kurulu, Genel Müdürlük tarafından atanan iki doğal üye ile genel kurulca dört yıl için seçilen, üç asıl ve üç yedek üyeden oluşur. Asıl üyelerin ölüm veya istifası halinde boşalan üyeliğe yedek üyelerden sırası gelen atanır. Bu Ana Statünün 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında, Federasyon Başkanı olabilmek için aranan şartlar denetleme kurulu üyeleri için de aranır. Bu şartların yanında üyelerden en az ikisinin iktisat veya işletme konularında uzman olması gerekir.

(2) Mazeretsiz olarak, üst üste iki veya bir yıl içinde aralıklı olarak dört toplantıya katılmayanın üyeliği düşer.

(3) Kurul görevinde bağımsızdır. Üyeler istifa etmedikçe veya çekilmiş sayılmadıkça yerlerine yenisi görevlendirilmez.

(4) Üyeler kendi aralarından bir Başkan seçerler. Kurul kararlarını çoğunlukla alır, karara katılmayan üye, karşıt oyunun gerekçelerini belirten bir raporu genel kurula sunar.

Denetleme kurulunun görevleri

MADDE 16 – (1) Denetleme kurulu, Federasyonun mali işlemlerini genel kurul adına denetler. Bunların mevzuata, belge ve kararlara uygun olup olmadığını saptar. Her yıl hazırlayacağı yıllık denetleme raporunu, genel kurulun onayına sunar. Kurul, gerek görmesi durumunda uzman bilirkişilerden yararlanabilir. Bilirkişilere verilecek ücret Federasyonca karşılanır. Kurul, denetimlerini Federasyon merkezinde yapar ve belgeleri Federasyon bürosunda inceler.

(2) Kurul, denetlemelerini yerine getirirken, Federasyon görevlileri kendilerine istenen bilgi ve belgeleri vermek zorundadırlar. Kurul, denetleme raporunu genel kurul üyelerine toplantıdan on beş gün önce gönderir.

Disiplin kurulu

MADDE 17 – (1) Disiplin kurulu, genel kurulca dört yıl için seçilen beş asıl, beş yedek üyeden oluşur. Üyeler kendi aralarından bir başkan ve bir raportör seçer. Asıl üyelerin ölüm veya istifası halinde boşalan üyeliğe yedek üyelerden sırası gelen alınır.

(2) Bu Ana Statünün 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında, Federasyon Başkanı olabilmek için aranan şartlar, disiplin kurulu üyeleri için de aranır. Ayrıca üyelerden en az ikisinin hukukçu olması zorunludur.

(3) Kurul kararlarını çoğunlukla alır, kurul üyeleri görevlerinde ve verdikleri kararlarda bağımsızdırlar. Mazeretsiz olarak, üst üste iki veya bir yıl içinde aralıklı olarak dört toplantıya katılmayanın üyeliği düşer.

(4) Disiplin kurulu; kulüpler, satranç etkinliklerinde bulunan kuruluşlar, sporcular, hakem, antrenör, yönetici ve görevli diğer kişilerle ilgili olay ve eylemlere ilişkin disiplin işlerine bakar.

(5) Disiplin kurulu gerektiğinde toplanır. Toplantı, başkanın çağrısı üzerine en az üç üyenin katılımı ile yapılır. Toplantı için asıl üyelerin bulunmadığı zaman yedek üyeler toplantıya katılabilir. Gündem başkan tarafından belirlenir. Kararlar salt çoğunlukla alınır.

(6) Disiplin suçunu oluşturan eylem ve cezalara ilişkin konular talimatla düzenlenir.

Tahkim kurulu

MADDE 18 – (1) Genel Müdürlük bünyesinde kurulmuş olan Tahkim Kurulu; Federasyon ile kulüpler, Federasyon ile sporcu, hakem, teknik direktör, antrenör, yönetici ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile sporcu, antrenör, yönetici ve benzeri spor elemanları, kulüpler ile kulüpler arasında çıkacak ihtilaflar hakkında Federasyon Yönetim Kurulunca verilecek kararlar ile disiplin kurulu kararlarını, ilgililerin itirazı üzerine inceleyerek kesin karara bağlar.

(2) Tahkim Kurulu, 3289 sayılı Kanun, Genel Müdürlüğün ilgili mevzuatı, Federasyonun ve uluslararası federasyonların kurallarını dikkate alarak hüküm tesis eder.

(3) Federasyon başkanı ile yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyelerinin; spor ahlakına ve disiplinine aykırı davranışlarının saptanması durumunda, Bakan tarafından Genel Müdürlük Merkez Ceza Kuruluna sevk edilirler. Tahkim Kurulu, Genel Müdürlük Merkez Ceza Kurulu kararlarına karşı, ilgililerin itirazı üzerine inceleme yaparak kesin karar verir. Ancak; bu kararlara karşı ulusal federasyonun üyesi olduğu uluslararası federasyonun mevzuatında yer alması halinde, tarafların Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS)’a başvurma hakkı saklıdır.

Diğer kurullar

MADDE 19 – (1) Hakem, organizasyon, hukuk, mali, eğitim, sağlık, teknik, dış ilişkiler ve gerekli görülen diğer yan kurullar yönetim kurulunun onayı ile kurulabilir. Bu kurullar ile kurulacak merkez ve il teşkilatlarının çalışma usul esasları ile görev, yetki ve sorumlulukları talimatlar ile düzenlenir.

(2) Bu kurulların görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma esas ve usulleri, çalışmalara kaynak olacak kural ve esaslar, talimatlarla belirlenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Seçim İşleri

Genel kurulun toplantıya çağrılması

MADDE 20 – (1) Genel kurul toplantıları, Federasyonun merkezi olan Ankara'da, dört yılda bir, yaz olimpiyat oyunlarının bitiminden itibaren en geç altı ay içerisinde yapılır.

(2) Genel kurul gündemi, toplantı tarihi ve yeri toplantı tarihinden en az otuz gün önce Türkiye genelinde yayım yapan iki gazetede ilanen duyurulur.

(3) Genel kurul çağrısı, toplantı gündemi, yönetim kurulu faaliyet raporu, Denetleme kurulu raporu ile bütçe tasarısı toplantıdan en az on beş gün önce Federasyonun ve Genel Müdürlüğün resmi internet sitesinden üyelere duyurulur.

Genel kurul üyelerinin listesi

MADDE 21 – (1) Genel kurula katılma hakkını kazanmış üyelerin listesi Federasyon tarafından hazırlanır. Üye listesinde, üyelerin adı, soyadı, temsil ettiği kurum ve kuruluş belirtilir. Üye listesi, genel kurul tarihinden otuz gün önce Federasyonun ve Genel Müdürlüğün resmi internet sitesinde ilan edilir.

(2) Listenin ilan edildiği tarihten itibaren on beş gün içerisinde listeye itiraz edilebilir. Üye listesine itiraz yönetim kurulunca değerlendirilir ve bir gün içerisinde karara bağlanır. Bu karara karşı iki gün içerisinde Tahkim Kuruluna itiraz edilebilir. Tahkim Kurulu itirazın kendisine ulaştığı tarihten itibaren üç gün içerisinde kesin karar verir. Divan oluştuktan sonra genel kurul çalışmaları ile ilgili her türlü itiraz, divan tarafından çözülür.

(3) Genel kurul toplantısına ilişkin işlemler üye listesine göre yürütülür.

(4) Genel kurula üye seçmek hakkına sahip olan kurum, kuruluş, dernek ya da kulüpler, fesih ya da başka nedenlerle öz varlıklarını ya da niteliklerini kaybettiklerinde, üye seçme hakkını da kaybederler. Üyeliğin istifa, ölüm, ihraç gibi sebeplerle sona ermesi halinde, yerine yenisi belirlenir. Yeni üye, eskisinin kalan süresini tamamlar.

Toplantı ve karar yeter sayısı

MADDE 22 – (1) Olağan ve olağanüstü toplantının yapılabilmesi için en az, üye tam sayısının yarısından bir fazla sayı olan salt çoğunluğun katılımı gerekir.

(2) İlk toplantıda bu çoğunluk sağlanamaması durumunda, ikinci toplantı, ertesi gün katılan üyelerle çoğunluk aranmaksızın yapılır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı, seçimle belirlenen kurulların asıl üye sayısının iki katından aşağı olamaz.

(3) Yönetim kuruluna; taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralanması, uluslar arası federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunması ve satranç sporunun dallarının ayrılması konularında yetki vermek için genel kurula katılan üyelerin dörtte üçünün kabul oyuyla karar verilir. Diğer konularda toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alınır.

Toplantıya katılma ve çoğunluğun saptanması

MADDE 23 – (1) Federasyon, genel kurul üyeliği sıfatını kazanan kişiler adına genel kurul üyeliği belgesi düzenler ve bunları toplantı salonuna girişte imza karşılığı üyelere teslim eder.

(2) Toplantı için aranan çoğunluğun bulunup bulunmadığı, Federasyon Başkanı veya onun görevlendireceği başkan vekili veya yönetim kurulu üyesinin, üye listesini incelemesi ve katılanların miktarını belirlemesi ile saptanır.

Genel kurul başkanlık divanının oluşturulması

MADDE 24 – (1) Genel kurul toplantısı, Federasyon Başkanının veya görevlendireceği başkan vekili veya yönetim kurulu üyesinin konuşması ile açılır. Daha sonra genel kurul başkanlık divanı oluşturulur.

(2) Genel kurul başkanlık divanı; Başkan, başkan yardımcısı, iki yazman üye ve seçim işlerinde görev yapacak iki üyeden oluşur. Divanın oluşumu, seçim ile gerçekleştirilir. Divan başkanlığı seçimi üyelerin açık oyu ile yapılır. Başkanlık divanı üyelerinin genel kurul üyesi olması zorunludur.

(3) Genel kurul, çalışmalarını kolaylaştırmak için belirli görevlerde yardımcı olmak üzere komisyonlar kurabilir.

Başkanlık divanının görev ve yetkileri

MADDE 25 – (1) Başkanlık divanı, Ana Statü ve Çerçeve Statü hükümleri çerçevesinde toplantının yürütülmesini sağlamakla görevli ve yetkilidir.

(2) Toplantı tutanakları, divan başkanı ve divan kurulu üyeleri ile birlikte toplantının sonunda imzalanır. Bu tutanakların birer kopyası genel kurul sonunda, Genel Müdürlük gözlemcisi ve Federasyona teslim edilir.

(3) Başkanlık divanı, görüşmelerin güven ve düzenini bozanlara uyarma cezası verebilir. Düzeni sürekli olarak bozanlar hakkında da toplantıdan çıkarma kararı alınması için, genel kurulun oylamasına başvurabilir. Genel kurulun oy çokluğuyla aldığı karar sonucu toplantıdan çıkarılan üye, toplantı süresince salonda bulunamaz, oylamalara katılamaz.

Gündemin belirlenmesi ve görüşmeler

MADDE 26 – (1) Divan başkanı, daha önce çağrı yazısında duyurulmuş olan gündemi genel kurula açıklar. Gündeme, Çerçeve Statü ve Ana Statüye aykırı olmayan maddeler eklenmesine ilişkin öneriler, en az on üyenin imzalanmış yazılı başvuruları ile yapılır. Bu öneriler açık oya sunulur, kabul edilen öneriler gündeme eklenir. Bu nitelikteki gündem maddeleri, daha önce ilan edilen maddelerin görüşülüp karara bağlanmasından sonra görüşülür.

(2) Gündem maddesi hakkında söz isteyen genel kurul üyeleri, yazılı başvurularını divan başkanlığına iletirler. Divan başkanlığı, talepleri gündem sırasını dikkate alarak düzenler. Üye sırasını başkasına bırakabilir. Bu durumda sırasını bıraktığı üyenin sırası gelince konuşabilir.

(3) Divan başkanı, konuşma istemlerinin sayısını dikkate alarak genel kurul oylamasına sunar ve konuşma süreleri genel kurulca belirlenir.

(4) Genel kurulda, üyelerin, Federasyon işlemlerine ilişkin sorularını yönetim kurulu ya da denetleme kurulu sözcüleri yanıtlamakla yükümlüdür.

(5) Karşı söz hakkının kullanılması nedeni ile görüşmelerin uzaması durumunda, sıradaki konuşmalar tamamlanmadan görüşme yeterliliği oylamasına geçilebilir. En az on üyenin yazılı başvurusu durumunda divan başkanlığı önergeyi işleme koyar. Önerge, söz hakkı olanların adları okunmak ve bunların söz haklarının saklı olduğu açıklanmak suretiyle önerge lehine ya da aleyhine konuşacak birer kişiye söz verildikten sonra genel kurul oyuna sunulur. Kabulü halinde o gündem maddesi ile ilgili konuşmalar bitirilir.

(6) Gündemdeki bütün maddelerin görüşülmesi ve karara bağlanmasından sonra divan başkanı, yapacağı bir konuşmayla genel kurulu kapatır.

(7) Divan başkanı, gündem maddeleri görüşülürken ya da oylama yapılırken, tarafsızlık ilkesine aykırı açıklama yapamaz.

Kurullara aday olma

MADDE 27 – (1) Federasyon Başkanı ile Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları üyeliği için adayların genel kurul üyesi olması şartı aranmaz.

(2) Federasyon Başkanı, başkan vekilleri, denetleme ve disiplin kurulu başkanlığına seçilenler ile hakem kuruluna atanan üyelerin, varsa, kulüplerin yönetim organlarındaki görevleri sona erer. Ancak kulüp üyelikleri devam edebilir.

Seçim listesinin ve oy pusulalarının düzenlenmesi

MADDE 28 – (1) Başkan ve yönetim kurulu asıl ve yedek üyeleri, denetleme ve disiplin kurulları asıl ve yedek üyelerinin seçimi birlikte yapılır.

(2) Başkan adayları ile yönetim kurulu adayları her başkan adayının listesi olarak başkan adayı ve altında ondört asıl, ondört yedek üye sıra ile olmak üzere yirmisekiz yönetim kurulu üye adayı şeklinde hazırlanır. Denetleme kurulu için üç asıl üç yedek, disiplin kurulu için beş asıl beş yedek olan aday listeleri başkan adaylarının vereceği sıralı listeye göre hazırlanır. Bu listeler ilan edilen tarihte genel sekreterliğe teslim edilir.

(3) Başkan adayları kendi başvurularıyla beraber, seçim ile oluşturulacak kurulların üyelerine ilişkin belgelerini de teslim ederler.

(4) Başkan ve yönetim kurulu ile denetleme ve disiplin kurulu için kullanılacak oy pusulaları başkan adaylarına göre ayrı renkte oluşturulur. Kullanılacak oy pusulalarının renkleri, Federasyon tarafından belirlenecek tarihte, federasyonda, kura ile belirlenir. Adaylara ait oy pusulaları belirlenen renklerde federasyon tarafından çoğaltılır. Oy pusulalarının renkleri, seçimlerin yapılış biçimi ve oy verme işleminin nasıl yapılacağı Federasyon tarafından hazırlanan bir kılavuz ile üyelere duyurulur.

(5) Oy pusulalarında adaylar yalnızca akademik unvan kullanabilirler.

Başkan adaylarına söz verilmesi

MADDE 29 – (1) Divan başkanı; başkan adaylarına, istemeleri durumunda kura çekerek, belirlenen sırada söz hakkı verir. Bu konuşma süresi otuz dakikadan uzun olamaz. Aday sayısının dörtten fazla olması durumunda bu süre genel kurul tarafından azaltılabilir. Adaylar kendi sürelerini başka adaylara devredemez.

(2) Başkan adayları dört yıllık etkinlik programları, dört yıllık taslak bütçeleriyle bir sonraki döneme ait ayrıntılı mali bütçelerini genel kurula yazılı olarak sunmak zorundadırlar.

Seçimlerin yapılması

MADDE 30 – (1) Seçimlerde gizli oy, açık tasnif ilkesi uygulanır. Adaylara ait oy pusulaları, oy kullanılacak kabinde bulundurulur. Oy pusulasına isim veya herhangi bir işaret konulmaz.

(2) Seçimde en yüksek oyu alan başkan ve listesi seçilmiş sayılır. Oyların eşit çıkması halinde, aynı gün, genel kurulda çoğunluk aranmaksızın eşit oy alan adaylar ve seçimle göreve gelen kurullar arasında ikinci bir oylama yapılır. Ancak bu toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların asıl üyeleri sayısının iki katından aşağı olamaz. Bu oylamada da eşitlik bozulmaz ise, başkan ve seçimle göreve gelen kurullar kur'a ile belirlenir.

(3) Divan başkanı oy verme işleminin hangi saatler arasında gerçekleşeceğini üyelere duyurur ve sandık kurulları bölgesinde yazılı olarak asar.

(4) Her sandık başında; başkan adaylarının, adını divan başkanına bildirdikleri genel kurul üyesi birer gözlemci bulunabilir.

(5) Seçim işleminde arkaları bir kez sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy pusulaları ile ön sol üst köşesi bir kez mühürlenmiş oy zarfları kullanılır. Bu usul, gerekiyorsa, diğer tur için de sandık kurulu mührü sayısı bir fazla basılarak uygulanır.

(6) Her üye, oyunu kullanacağı sandık kurulu önüne geldiğinde, genel kurul üyelik belgesini, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi gibi özel kimlik kartını sandık kuruluna verir. Sandık kurulundan, bir kez sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile "EVET" mührünü alır. Kapalı oy verme yerine girer, "EVET" mührü ile oy vereceği başkan ve yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu ve sandık kurulu mührü ile bir defa mühürlenmiş oy pusulasına tercihini yapar, zarfa koyar ve zarfı seçim sandığına atar. Seçmen kütüğünde ilgili sütunu imzalar.

(7) Sandık kurulu, üyenin, genel kurul üyeliği belgesindeki ilgili yerleri mühürleyerek özel kimlik belgesi ile birlikte oyunu kullanan üyeye verir. Böylece üye oyunu kullanmış olur.

(8) Oy kullanmak için kendisine teslim edilen zarfı ve evet mührünü, birini veya tamamını kaybeden veya başka şekilde elinden çıkaran üyeye, yenileri verilmez ve üye oy kullanma hakkını kaybeder.

(9) Bilinen ve görünen bir özürlerinden dolayı veya ileri sürecekleri özürlerinden dolayı, divan başkanı, üyelere oy kullanma önceliği verebilir.

(10) Sandık kurulu mührü olmayan ve önceden belirlenmiş renk ve formatta olmayan oy zarfı ve oy pusulaları ile oy kullanılmaz.

Sandıkların kapatılması, oyların ayrım ve sayımı ile tutanakların düzenlenmesi

MADDE 31 – (1) Oy verme için belirlenen süre dolduktan sonra divan başkanı sürenin bittiğini yüksek ses ile duyurur. Sandık kurulları başında sırada bekleyen üyeler varsa bu üyelerin genel kurul üyelik belgeleri sandık kurulu tarafından alınır ve bu üyeler oylarını kullanırlar. Genel kurul üyelik belgesini bu sırada teslim etmemiş üyeler oy kullanamazlar. Oy verme işlemi bittikten sonra sandıklar kapatılır.

(2) Divan başkanının denetim ve gözetiminde, hazır bulunanların huzurunda, sandıklar açılır. Oyların ayrım ve sayım işlemi bitirilerek sonuç duyurulur. Her bir aşama sandık kurulları tarafından tutanak ile belirlenir.

(3) Sandıklardaki zarflar sayılır ve seçmen kütüğüne göre oy kullanan üye sayısı ile zarf sayısının eşit olup olmadığı saptanır. Zarf sayısı fazla ise divan başkanı tarafından fazlalık sayısındaki kadar zarf rasgele seçilir ve fazla zarflar açılmadan imha edilir.

(4) Oyların ayrımında oy pusulalarındaki "EVET" mührü esas alınarak mührün hangi başkan adayına ait olduğu yüksek ses ile duyurularak çizelgelere işlenir.

(5) Bir zarfın içinden sandık kurulu mührü olmayan zarf ve değişik oy pusulası çıktığında oy geçersiz sayılır.

(6) Bir zarfın içinden usulüne uygun olarak kullanılmış oy pusulası ile birlikte, oy pusulasından başka, genel ahlaka, adaba ve centilmenliğe aykırı olan bir şey çıkması durumunda kullanılan bu oy geçersiz sayılır.

(7) Bir zarfın içinden "EVET" mührü ile tercih yapılmamış veya birden çok adaya tercih kullanılmış/kullanılmamış oy pusulaları çıkması durumunda bu oy geçersiz sayılır.

(8) Bir zarfın içinden "EVET" mührü ile tercih yapılmış olarak çıkan oy pusulasında "EVET" tercihinin, özel düzenlenmiş alandan başka bir yere yapılması durumunda da kullanılmış olan oy geçersiz sayılır.

(9) İçi boş zarflar geçersiz sayılır.

(10) Başkan ve yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyeleri için kullanılan oyların bulunduğu sandıklardaki oyların ayrım ve sayımı sonucu, oyların eşit çıkması durumunda, sonuçların açıklanmasından bir saat sonra, ikinci tur oylamaya geçilir. İkinci tur oylamaya eşit oy alan adaylar katılır.

(11) Başkan, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları seçimlerinde geçerli oy pusulalarında yer alan tercihler dikkate alınarak çıkan sıralamaya göre asıl ve yedek üyeler belirlenir. Başkan, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyeleri için oyların ayrım ve sayım sonucuna göre ikinci tur oylamada da eşitlik olması durumunda, eşit oy almış başkan adayları arasında divan başkanı gözetiminde, başkan, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyeleri için kur’a çekilir. Kurayı kazanan Başkan adayı ve listeleri seçimleri kazanmış olur.

(12) Sandık sayım sonuçlarına yapılacak yazılı itirazları divan başkanı karara bağlar.

(13) Divan başkanı, seçim sonuçlarını, genel kurul üyelerine açıklar. Seçim maddesi, seçilen Başkana söz verilerek tamamlanır.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Mali Hükümler

Federasyon bütçesi

MADDE 32 – (1) Federasyonun bütçesi, yönetim kurulunca mali yıla göre düzenlenerek, genel kurulun onayından sonra uygulamaya konur.

(2) Bütçede, Federasyonun gelir ve giderleri, yapılacak etkinlikler, bunlara ayrılacak ödenek, personele ve diğer görevlilere verilecek ücretler, kurulların harcamaları ile diğer yönetim ve hizmet giderleri, yönetim kurulunca hazırlanacak bütçe talimatına göre belirlenir.

(3) Yönetim kurulunun onayı ile harcamalara ilişkin işlemleri yürütmeye, tahsilatları sağlamaya Federasyon Başkanı yetkilidir. Federasyon Başkanı bu yetkisini, sınırlarını belirlemek kaydı ile başkan vekiline devredebilir. Harcama belgelerinin Başkan ve genel sekreter veya başkan vekili ve genel sekreter tarafından imzalanır.

(4) Federasyon bütçesinin en az yüzde on beşi eğitim, altyapı ve kulüplere yardım olarak ayrılır.

Federasyonun gelirleri

MADDE 33 – (1) Federasyon'un gelirleri şunlardır;

a) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak pay,

b) Genel Müdürlük bütçesinden altyapı ve eğitime ilişkin projelerin desteklenmesi için aktarılacak kaynak,

c) Katılım payı,

ç) Tescil ve vize ücretleri ile transferlerden alınacak pay,

d) Sponsorluk gelirleri,

e) Reklam, yayın ve basılı evrak gelirleri,

f) Ceza ve itiraz gelirleri,

g) Yardım ve bağışlar,

ğ) Kira ve işletme gelirleri,

h) Federasyon başkan adaylığı başvuru ücretleri,

ı) Diğer gelirler.

(2) Genel Müdürlük bütçesinden ayrılacak toplam tutar ile gerektiğinde alt yapı ve eğitime ilişkin projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilecek kaynak, Genel Müdürlüğün yıllık harcama programı dikkate alınarak, Federasyon hesabına aktarılır.

(3) Federasyonun tüm gelirleri her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.

Federasyonun giderleri

MADDE 34 – (1) Federasyon, görevlerini yerine getirebilmek için bütçe esasları çerçevesinde gerekli bütün harcamalarını yapar. Federasyon; ihtiyacı olan ve amacına uygun her türlü menkul ve gayrimenkul malları bütçe esasları ve genel kurul kararları dahilinde almaya, satmaya, kiralamaya, kiraya vermeye, işletmeye, ortaklık kurmaya, gayri menkulleri üzerinde ipotek ve her türlü hak ve mükellefiyetler tesis etmeye ve bağış kabulüne, nakitlerini yönetim kurulunun kararları doğrultusunda değerlendirmeye yetkilidir.

(2) Bütçe ile ilgili harcamalar, Bütçe Talimatında belirtilir.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Diğer Hükümler

Genel Müdürlük ile ilişkiler

MADDE 35 – (1) Federasyon ihtiyacı halinde, Genel Müdürlüğün mülkiyetinde bulunan menkul veya gayrimenkullerin bedelsiz olarak kırk dokuz yıl süre ile tahsisi için başvurur. Tahsisin süresi, konusu, başka federasyonlar veya Genel Müdürlük tarafından kullanılıp kullanılamayacağı, kullanımındaki gayrimenkullerin ortak kullanımı halinde, bakım onarım masrafları ve tesislerde istihdam edilecek personelin niteliği, özlük hakları ile Genel Müdürlük personelinden faydalanma usul ve esasları Genel Müdürlük ile Federasyon arasında yapılacak protokol ile saptanır.

(2) Bu protokolde, Genel Müdürlük personelinden, kimlerin, hangi koşullarda ve ne kadar süre ile Federasyonda çalıştırılacağı, tesislerin hangilerinden ne koşullarda Federasyonun veya kulüplerin yararlanabileceği gösterilir.

(3) Genel Müdürlükçe tahsis edilen menkul ve gayrimenkuller tahsis amacı dışında kullanılamaz, kullanıldığının tespiti halinde tahsis iptal edilir.

(4) Ödül ve sponsorluk işlemleri, Genel Müdürlüğün, ilgili mevzuatı çerçevesinde yürütülür.

Kulüpler

MADDE 36 – (1) Satranç kulüpleri ile diğer spor kulüplerinin satranç şubeleri, Genel Müdürlüğün belirlediği mevzuatına uygun olarak, Genel Müdürlük tarafından tescil edilir.

Satranç kulüplerinin devri ve şirketleşme

MADDE 37 – (1) Satranç dalında etkinliklerini sürdüren kulüpler, satranç şubelerini kanunlarla belirtilen şekil ve esaslara göre kuracakları veya kurulmuş olan şirketlere devredebilirler. Kulüplerin şirketleşmesi halinde, tescilli bulundukları yerden başka yere nakilleri yapılamaz. Devirlerde satrancın yayılması, güçlenmesi ve yararları ön planda tutulur. Bu Ana Statüde belirlenen esaslara ve yönetim kurulunca konulacak kurallara uyulması zorunludur.

Yayınların düzenlenmesi

MADDE 38 – (1) Satranç yarışmalarının televizyon, radyo ve her türlü teknik cihaz ve benzeri araçlarla yayınlanmasına, yayınların düzenlenmesine ve programlanmasına yönetim kurulu yetkilidir.

(2) Bu yetki kullanılırken, Türk Satrancının, kulüplerin ve Federasyonun yararları ön planda tutulur.

Talimatlar

MADDE 39 – (1) Ana Statü ile belirlenen konularda çıkarılacak olan talimat ile diğer alt düzenleyici işlemler, yönetim kurulu tarafından hazırlanır. Ancak, ödül ve yardım talimatları Genel Kurulun onayına sunulur. Yönetim kurulu tarafından hazırlanan talimatlar ile diğer alt düzenleyici işlemler Genel Müdürlük ve Federasyonun Internet sitelerinde yayınlanarak yürürlüğe girer.

Bakanlığın gözetim ve denetimi

MADDE 40 – (1) Federasyonun her türlü etkinlik ve işlemleri Bakanlığın gözetim ve denetimine tabidir.

(2) Denetim sonucunda, görevi başında kalmasında sakınca görülen Federasyon Başkanı veya yönetim kurulu üyeleri hakkında karar alınmak üzere Bakan, genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırır.

İhtilafların çözümü

MADDE 41 – (1) Federasyonun denetimine ilişkin konular hariç olmak üzere, Genel Müdürlük ile Federasyon arasında çıkacak her türlü ihtilaf, Tahkim Kurulunca belirlenecek bir üyenin başkanlığında, Genel Müdürlük ve Federasyonca görevlendirilecek üçer kişiden oluşturulacak komisyon tarafından görüşülerek kesin karara bağlanır.

Görevden ayrılma isteği

MADDE 42 – (1) Federasyon başkanı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulları üyeleri;

a) Milletvekilliği ve yerel yönetimlerin genel ve ara seçimlerinin başlangıcından bir ay önce,

b) Seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde,

c) Başka bir federasyon başkanlığına aday olmaları halinde, federasyonun genel kurul tarihinden bir ay önce,

görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler.

Yürürlükten kaldırma

MADDE 43 – (1) 17/3/2005 tarihli ve 25758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Satranç Federasyonu Ana Statüsü yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 44 – (1) Bu Ana Statü yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 45 – (1) Bu Ana Statü hükümlerini Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı yürütür.
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Seçim İşleri

Toplantı ve karar yeter sayısı

MADDE 22 –
...(3) Yönetim kuruluna; taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralanması, uluslar arası federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunması ve satranç sporunun dallarının ayrılması konularında yetki vermek için genel kurula katılan üyelerin dörtte üçünün kabul oyuyla karar verilir. [color=red]Diğer konularda toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alınır.[/color]

Daha önce Anastatüyü okumamıştım, şimdi burada bu maddeyi görünce bu kadar zamandır boşuna tartışıldığını anladım.Buna göre TSF Yönetim Kurulu toplantıya katılan 140 kişinin basit çoğunluğu olan 71 oyu almadığı için ibra edilmemiştir.Şimdi yapılması gereken bir Genel Kurul üyesinin TSF Yönetim Kurulu'na Anastatünün ilgili maddelerine göre ibra edilmediklerini, buna göre şuandan itibaren uygulanması gereken prosedürü uygulaması yönünde bir dilekçe göndermesi gerekiyor.Buna rağmen uygulanmazsa da Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açılır.
Ara
Bu statüleri şimdi değil de 6 yıl önce tartışmak ve üzerinde düşünmek gerekirdi.Şimdi okumak da yararlıdır.Ama çoğunluk yine okumayacaktır.Bu statü kutusunu kaç kişinin okuduğunu hep birlikte izleyelim!
Bu aşamada salt çoğunluğun 71 olması gerektiğini öne sürenler var.Ben bu görüşe katılmıyorum.Sabah 140 kişi gelmiş ve imzasını atmıştır.Ama salonda 120 kişi kalmıştır.20 kişi sadece Divan oylamasına katıldıktan sonra seçim yerinden ayrılmıştır.İbra oylamasına 120 kişi katılmıştır.Böyle bir durumda Hukuk ne diyor?Sevgili Tutku bu soru üzerinde düşünmelidir!Genel olarak statülere kafa yoranların sayısı çok azdır.
Divan Başkanları üç seçeneği sorgulamakta mıdır?(Kabul edenler,kabul etmeyenler ve çekimser olanlar)Eğer çekimser olanların sorgulanması ihmal edilirse nasıl bir sonuca ulaşılır?
Kanımca "salt çoğunluk"kavramı sabah gelip imza atanların değil salonda bulunan ve oy kullanan delegelerin yarısından bir fazlasını ifade eder.67 kabul 52 red oyu var ise salt çoğunluk sağlanmıştır.Hukuk açısından çekimser oyların tanınıp tanınmadığını ve "salt çoğunluk"kavramı içinde sayılıp sayılmadığını bilmiyorum!Zaten açık oylamada kimse çekimser olduğunu söylemez.O kadar cesur olursa iki tarafı birden kızdırmış olur!
Ateş Ülker
Ara
Merhaba Ateş Bey.İnanın daha dün böyle bir ortamda Ateş Bey nerelerde diye düşünmüştüm.Hoşgeldiniz.

Ateş Bey, size hukuk felsefesi açısından katılıyorum.Hatta bir önceki mesajımda henüz Anastatüyü okumamışken sizin söylediğiniz yönde olması düşüncesinde olduğumu yazmıştım.Oylama sırasında salonda bulunmayan birisinin iradesinin çekimser yönde olduğunu söyleyip onu geçerli bir boş oy olarak kabul etmek bence doğru değildir.Oy kullanma yönünde iradesi olan kişi zaten salonda bekler.Ancak salondaysa bu delege ne evet ne hayır diyor yani çekimser, yani oyu boş oy demek mümkündür.Bu kişi kapalı oylama olsaydı sandığa gidip zarfını boş olarak atacaktı diye kıyas yapılmalıdır.

Gördüğünüz gibi hep "bence" diye konuşuyorum yani bunlar hep kendi fikirlerim.Ancak Anastatüyü okuduğumda gördüm ki çok açık bir hüküm var ve biz yürürlükte olan bu hukuk kurallarına uymakla yükümlüyüz: Diğer konularda [color=red]toplantıya katılanların [/color]çoğunluğu ile karar alınır.Toplantıya 140 kişinin katıldığı genel kurul başında tespit ve ilan edilmiştir.

Hukuk ne diyor diye sormuşsunuz.Hukuk felsefesine yani olması gerekeni arayan hukuka göre bakarsak farklı görüşlerden söz edebiliriz ve uzun uzun tartışmalar yapabiliriz.Bundan sonrası için faydalı olacaktır şüphesiz.Ama pozitif hukuka yani yürürlükte olan hukuk kurallarına bakarsak (ki bu Anastatü oluyor ve biz şu aşamada buna göre hareket etmek durumundayız) toplantıya katılan 140 kişinin basit çoğunluğu olan 71 oyu alırsan ibra olursun dediğini açıkça görüyoruz.
Ek olarak toplantıya katılanların çoğunluğu dediği için (salt çoğunluk aranmıyor) basit çoğunluk yeterlidir.Gerçi 140ın salt çoğunluğu da basit çoğunluğu da 71 ediyor.119un basit çoğunluğunu hesaplayacak olsaydık 60 ediyordu.
Ara
Yasaları inceledikçe ve üzerinde kafa yordukça meseleyi daha iyi anlıyoruz.Öncelikle Sayın"Bahtiyar"a bize çeşitli çoğunluk kavramlarınının arasındaki farkı anlattığı için teşekkür etmeliyiz.Bunu okuduktan sonra Hüseyin beyin yukarıya kopyalamış olduğu Çerçeve statü ve TSF Ana Statüsünü yeniden okudum.
GSGM Çerçeve statüsünde 7 nci maddenin son paragrafı şöyle diyor:
Genel kurul; üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve toplantıya
katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. İlk toplantıda çoğunluk sağlanamaması
halinde, takip eden günde genel kurul çoğunluk aranmaksızın toplanır. Ancak bu
toplantıya katılanların sayısı seçimle belirlenen kurulların üye sayısının iki
katından aşağı olamaz.
Sonra da TSF Ana Statüsündeki 22 nci maddenin(3) nolu bendine geçiyoruz:
(3) Yönetim kuruluna; taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralanması, uluslar arası
federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunması ve satranç sporunun dallarının
ayrılması konularında yetki vermek için genel kurula katılan üyelerin dörtte üçünün
kabul oyuyla karar verilir.
Diğer konularda toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alınır.
Bu iki maddeyi incelediğimizde,Çerçeve statünün toplantıya katılanların salt çoğunluğunu aradığını,ama Ana Statünün toplantıya katılanların çoğunluğunu aradığını görüyoruz.Bu noktada Ana Statüde Çerçeve statüye aykırı olan bir durum vardır.Zamanında farkedilmemiştir.Çünkü Özerklik sürecine çok hızlı girdik.Ben kürsüde"Güzel bir statü yapalım.Torunlarımız bize dua etsinler"dediğimde kimileri beni hemen kürsüden indirmek için tezahurat yaptı.Kimileri de kuvvetli bir alkış ile vicdanını rahatlattı.Beni hemen susturmak isteyenler arasında yaşı benden çok büyük olanlar da vardı.Bakalım Gelecekde torunlarımız ne diyecekler?Yenisini yapabilecekler mi?
Ateş Ülker
Ara
Ana statüyü her kim hazırladıysa, çerçeve statüyle epey bir saklanbaç oynamış. Ya da gelişi-güzel yazıp geçmiş. Gelişi-güzel olanların da gidişi güzel olmuyor ne yazıkki...

Çerçeve statünün 7. Maddesi, ana statünün 22. maddesinin 3. bendine saklanılmış ve silikleştirilmiştir. 22. maddenin 3. bendinde geçen, "toplantıya katılanların çoğunluğu" vurgusu, yine de asgari olarak "yarıdan bir fazlayı" gerektirmektedir. Bu durum da ibra konusundaki tartışmaları açıklığa kavuşturacak niteliktedir.

Ateş Bey sanırım diğer başlık altındaki ( http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=2314 ) tartışmalarımızı okumadı.
Aklanma olayını mekanikleştirirsek;
Genel kurulda kaldırılması gereken bir ağırlık var.
Bu ağırlığı yerinden kaldırabilecek güç ancak 71 kişi ile mümkün.
Yönetim bu ağırlığı kaldımak için 71 kişi istemiş kendisine 67 kişi yardım etmiş, ama 67 kişi gerekli güce ulaşmamıştır.
Diğer başlık altında verdiğim "1 Mart Tezkeresi" örneği bu durumu açıklar...

Ateş Bey gibi ben de merak ediyorum: Bakalım kaç kişi okuyacak bu çerçeve ve ana statüleri... Aslında 3289 nolu yasadan başlaması gerekiyor insanlarımızın. Ama hiç olmaz ise kendisine hareket olanağı sağlayan ve aynı zamanda kendisinin hareketlerini sınırlayan Anastatüyü herkes okumalı...

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi